پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۵۱۵۲
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۴:۳۲
یک استادیار دانشکده قانون اساسی و سیاست دانشگاه علوم سیاسی و حقوق چین تصریح کرد: هوآوی کشتنی نیست.
جو جنگ استادیار دانشکده قانون اساسی و سیاست دانشگاه علوم سیاسی و حقوق چین طی یادداشتی که در وبسایت شبکه تلویزیون جهانی چین منتشر شد، نوشت: 
 استیو بنن استراتژیست ارشد سابق کاخ سفید در مصاحبۀ اخیری با «مورنینگ پست چین» گفت: ممنوع کردن هوا وی از دسترسی به بازار ایالات متحده و بریدن دستش از تأمین قطعات حیاتی «10 برابر مهمتر از یک قرارداد تجاری با چین» است.

به گفته بنن دولت ترامپ به بستن راه سایر شرکتهای چینی از بازارهای غربی متعهد خواهد بود و حتی اگر ترامپ فقط یک دوره رئیس جمهور باشد، در سالهای آینده امریکا دولتی که کمتر از این ستیزه جو باشد، نخواهد داشت، زیرا چین به یک موضوع محل اجماع دو حزب تبدیل شده است.

ظاهراً سخنان بنن که هشداری آگاهانه نسبت به روابط سرشار پیش روی چین و امریکا و مشاهدۀ وجود احساسات ضد چینی در میان سیاستمداران امریکا، به شکل مستدلی درست است. با این حال سرزنشهایش نسبت به چین که باعث کاهش توان رقابت آمریکا و به ویژه تعهدش مبنی بر تعطیل کردن هوا وی ممکن است به سنگ بخورد.

قبل از هر چیز، حس و حساسیت هم برای آمریکاییها هم چینیها در انتخاب شرکاء و محصولات نقش مهمی ایفا کرد. در طرف امریکا، برغم فرمان منع شرکتهای امریکایی از فروش تجهیزات و مهلتی که تا 19 اوت دارند، بعضی شرکتهای امریکایی شبانه روز برای فروش محصولات خود به هوا وی کار می کنند.

از طرفی هوا وی در سال 2018 از 13000 تأمین کننده اجناس و قطعاتی به ارزش 70 میلیارد دلار خرید که حدود 11 میلیارد دلار آن صرف خرید محصولات دهها شرکت امریکایی شد. این بدان معنی است که از دست دادن یک مشتری مثل هوا وی برای آن شرکتها به قیمت چهار دست و پایشان تمام شود.

در طرف چین، ممنوعیت صادرات ایالات متحده ممکن است طرفداران سرسخت آیفون را وادار به تغییر سلیقه کند. بنا بر برخی تحلیلها، احساسات ملی گرایانه ناشی از تحریمهای آمریکا ممکن است به سود هوا وی تمام شود و انتظار می رود همزمان با اوج گرفتن تنش تجاری، سهم بازار اپل در سرزمین اصلی چین فرو بغلتد.

علاوه بر این، نگرانیهای سیاسی به کنار، راهبردهای پیشنهاد و قیمت گذاری اپل به خوبی راهبردهای هوا وی نیست و شاید یکی از اولین دلایل سقوط بازار اپل باشد.

در مرحلۀ دوم، بصیرت و خونسردی هوا وی نشان می دهد که به رشد خود ادامه خواهد داد. رن جنگ فِی بنیانگذار هوا وی در یک مصاحبۀ اخیرش ادعا کرد که هوا وی سالهاست برای برخورد با دولت ایالات متحده آماده شده و تنها مسألۀ این وضعیت که قطعاً اتفاق می افتاد، زمان بود. رن جنگ فِی در ستایش از شرکت هوا وی گفت که بسیار سختکوش، ذهن باز و چنان آینده نگر است که برای ماندن تمام تلاش خود را به کار خواهد بست. او تأکید کرد که کارکنان شرکت و خانواده هایشان برای رسیدن آن به سطح ایده آل و اوج بازار جهان فداکاریها کرده اند. او برغم اقدامات ستیزه جویانۀ دولتمردان واشنگتن، نسبت به همۀ شرکتهای امریکایی که طی سالیان به هوا وی کمک کرده اند، از طرف شرکت هوا وی قدردانی کرد.

 ثالثا، حتی اگر جهان غرب دنبال ترامپ راه بیفتد و هوا وی را از بازارش براند، این به معنی بن بست نیست. رئیس جمهور شی جین پینگ در دیدار اخیرش از استان جیانگ شی خواستار تقویت اعتماد به نفس و نوآوری در فناوری شد.

نویسنده:مهدی زال زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: