پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۲۵۱۷۵
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۷
تولید ماده EPO در بدن انسان در ارتفاع رخ می‌دهد، اما برای جلوگیری از دوپینگ محسوب‌شدن آن باید اندازه خاصی وجود داشته باشد.

سازمان AIU (سازمان مبارزه با دوپینگ فدراسیون جهانی دوومیدانی) اعلام کرد که تست دوپینگ حسین کیهانی ملی‌پوش دوومیدانی ایران به‌دلیل استفاده از ماده ممنوعه EPO مثبت اعلام شده است.

پس از انتشار این خبر در سایت خبری آسوشیتد‌پرس، مجید کیهانی رئیس فدراسیون دوومیدانی در واکنش به این موضوع گفت: «حسین کیهانی تمامی تمرینات خود را در ارتفاع 2400متری انجام داده و تمرین در آن ارتفاع با ترشح بیشتر یک ماده در بدن همراه می‌شود که این موضوع ایجاد شائبه کرده است».

این صحبت کیهانی انتقادات زیادی را به‌همراه داشت و بسیاری عنوان کردند که تولید این ماده امکان‌پذیر نیست.

نعیما خواجوی دکترای تربیت بدنی با گرایش علم تمرین که سابقه همکاری با فدراسیون دوومیدانی را نیز دارد، در این باره به خبرگزاری تسنیم گفت: این موضوع از زمان برگزاری المپیک 1968 مکزیکوسیتی مطرح بود، چرا که مکزیک کشوری در ارتفاع است. در این باره یک تئوری وجود دارد که عنوان می‌کند به‌دلیل آنکه اکسیژن در ارتفاع بالا کافی نیست، ماهیچه‌ها خسته می‌شوند، به همین دلیل بدن انسان برای تطابق با حضور در چنین ارتفاعی شروع به تولید مواد لازم می‌کند تا کمبود میزان اکسیژن مورد نیاز را برطرف کند.

وی ادامه داد: جبران اکسیژن در بدن با ماده‌ای به‌نام erythropoietin یا همان EPO است. وقتی این ماده تولید می‌شود، میزان هموگلوبین و گلبول قرمز خون بالا می‌رود تا کار اکسیژن‌رسانی در ارتفاع بهتر انجام شود.

خواجوی گفت: بنابراین تولید این ماده در ارتفاع بالا صورت می‌گیرد، اما باید به نکات دیگری هم توجه کرد. EPO مدت زیادی در بدن باقی نمی‌ماند و این زمان تقریباً دو هفته است که البته کم و زیاد می‌شود.

وی گفت: آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ و سایر سازمان‌های مربوط، ملاک خاصی را برای وجود هر ماده ممنوعه در بدن در نظر می‌گیرند، برای مثال در خصوص همین ماده erythropoietin باید از حد و اندازه خاصی بالاتر باشد تا دوپینگ محسوب شود. مسئولان این سازمان‌ها خودشان به تولید چنین ماده‌ای در بدن آن هم با تمرین در ارتفاع بالا واقف هستند، اما به‌نظر می‌رسد شاید اندازه‌اش بیش از حد مجاز بوده که دوپینگ اعلام شده است.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: