پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۵۱۹۹
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۴:۲۵
یک دانشمند آمریکایی:
پیتر سالُوِی رییس دانشگاه ییل اخیرا در نامه ای علنی نگرانی خود از تنش بین چین و آمریکا و تشدید بازرسی تبادلات علمی دو کشور را ابراز و تاکید کرد رویکرد باز به تبادلات علمی بین المللی کلید موفقیت دانشگاههای آمریکا بوده و باید ب

ه عنوان یکی از مشخصات دانشگاه ییل باقی بماند.

نامه علنی آقای پیتر سالوی نشان می دهد تبادلات فرهنگی و آموزشی به عنوان یکی از زیربناهای روابط چین و آمریکا به خاطر بیماری پارانویای برخی شخصیتهای آمریکا به خطر افتاده است. پارانویا در عرصۀ پزشکی به نوعی اختلال فکر اطلاق می شود که مبتلایانش در این توهم که مورد تهدید قرار دارند و ممکن است آسیب ببینند، مثلاً برای دفاع از خود دست به تلاش و اقدامات بیهوده می زنند. رفتار و گفتار برخی سیاست مداران امریکا با نشانگان این نوع بیماری ذهنی شباهت زیادی دارد. آنها بر اساس تخیلات خود چین را دشمن خود می دانند و به چین اتهاماتی مانند «تجاوز اقتصادی»، «دزدی» و «اعزام دانشجویان جاسوس» وارد می کنند. باید گفت قوۀ تخیل آنها بسیار غنی و فراتر از درک و فهم آدمهای عادیست.

تبادلات دوستانۀ مردم سرچشمۀ روابط خوب بین دو کشور بوده است. در روابط چین و آمریکا نیز همین طور است. روزانه 14 هزار و سالانه 5.3 میلیون نفر بین دو کشور تردد می کنند و بین دو کشور 200 شهر خواهرخوانده وجود دارد.

اما برخی سیاستمداران آمریکایی مبتلا به پارانویا به این تبادلات عادی میان مردم دو کشور هم با نگاهی بیمارگونه می نگرند. آنها دانشجویان و دانشمندانی را که به آمریکا می روند جاسوس تلقی می کنند و با این کار مردم آمریکا را می ترسانند تا بین مردم دشمنی ایجاد شود و زیربنای روابط چین و امریکا فرو ریزد. در این راستا، ورود برخی دانشمندان چینی به آمریکا ممنوع و بازبینی درخواست ویزای دانشجویان و محققان چینی تشدید شده و انستیتوی کنفوسیوس نیز تلاشی از سوی چین برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی آمریکا تلقی و معرفی شده است. کریستوفر روی رییس ادارۀ تحقیقات فدرال آمریکا در یکی از نشستهای استماع سنای آمریکا حتی مدعی شد چین تهدیدی علیه کل جامعۀ امریکا است و جامعۀ امریکا باید به آن پاسخ دهد. آشکارا این اظهارات واهی به دنبال ایجاد نوعی جریان چین هراسی در میان مردم آمریکا به منظور کسب حمایت مردم از اقدامات دیوانه وار کنونی دولت آمریکا است.

اما این رفتارها و گفتارهای پارانویایی نمی تواند کلاه افراد عاقل را بردارد. داده ها نشان می دهد در 9 سال گذشته چین بزرگترین منبع دانشجویان خارجی آمریکا بوده است. دانشجویان چینی در بازۀ 2018 - 2017 سهمی نزدیک به 14 میلیارد دلار در اقتصاد آمریکا داشته اند.

پیتر سالوی در نامۀ سرگشادۀ خود بر اهمیت جذب دانشجویان و دانشمندان مستعد تاکید کرد. او گفت دانشگاه ییل همچنان از همۀ دانشجویان و دانشمندان خارجی استقبال دارد.

تبادلات مردمی چین و امریکا نوعی رویکرد تاریخی است و نمی توان جلوی پیشرفت آن را گرفت. گرچه برخی سیاستمداران امریکایی مبتلا به پارانویا سعی می کنند با ترساندن مردم، آنها را نیز در رفتارهای دیوانه وار دولت آمریکا همراه کنند، اما تلاش آنها در مقابل امواج قدرتمند تبادلات مردمی دو کشور ناچیز خواهد بود.

نویسنده:زال زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: