پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۵۳۹۰
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۹
وزارت آموزش چین نسبت به برخورد ناشایست با دانشجویان چینی در مراکز آموزش عالی آمریکا هشدار داد.

وزارت آموزش و پرورش چین عصر دوشنبه 13 خرداد/ جوزا، 3 ژوئن در نخستین هشدار سال 2019 خود درباره آموزش در خارج از کشور به اتباع چینی که قصد سفر به خارج برای آموزش در آن کشور دارند، تذکر داد با توجه به آنکه اخیراً برخی اتباع چینی که درخواست سفر آموزشی به آمریکا می کردند، با مشکلات جدیدی مانند تعویق رسیدگی به درخواست روادید یا کوتاه شدن مدت اعتبار روادید روبرو می شوند، وزارت آموزش چین به دانشجویان و دانشمندان چینی که قصد سفر به خارج برای آموزش در آن کشور دارند، توصیه می کند پیش از اقدام، خطرات احتمالی را به صورت جدیتری بررسی کرده و خود را آماده کنند.

این شصت و سومین هشداری است که وزارت آموزش چین از سال 2003 یعنی زمان برقراری سازوکار اعلام هشدار دربارۀ آموزش در خارج کشور به شهروندانش می دهد.

حالا به پس زمینۀ این هشدار نگاهی بیاندازیم: از سال 2018 بدین سو آمریکا بارها به بهانۀ «سرکوب فعالیتهای جاسوسی» محدودیتهایی برای تعدادی از اتباع چینی که قصد انجام سفر آموزشی به آمریکا داشتند، در صدور روادید ایجاد کرده است؛ کمیسیون امور نظامی سنای آمریکا در قانون مجوز دفاع ملی به روشنی قید کرده است درخواستهای روادید دانشجویان و محققان چینی مورد بررسی جدیتری قرار می گیرد؛ برخی سناتورهای آمریکا نیز اخیرا در طرحهای خود خواستار ممنوعیت اعطای روادید به پرسنل پژوهشگاههای علوم و فناوری نظامی چین به منظور کاهش به اصطلاح «خطرات امنیتی ملی» شده اند.

در نتیجۀ این اقدامات، در سال 2018، از میان 10313 نفر که قرار بود از سوی دولت یا شرکتها و سازمانهای دولتی و غیردولتی برای آموزش به آمریکا سفر کنند، 331 نفر از دریافت روادید بازماندند؛ در سه ماهۀ اول امسال نیز از میان 1353 نفر که قرار بود طبق این برنامه به آمریکا سفر کنند، 182 نتوانستند روادید دریافت کنند.

آشکارا با تشدید اصطکاک تجاری بین دو کشور، آمریکا همکاری و تبادلات آموزشی با چین را نیز سیاسی کرده است.

باید دید در چهل سال گذشته از زمان برقراری روابط سیاسی بین دو کشور، همکاری آموزشی نیز پلی ارتباطی بین دو کشور بوده است. دانشجویان چینی که پس از آموزش در آمریکا به میهن بازگشته اند، به توسعۀ کشور کمک زیادی کرده اند و آمریکا نیز با اتکا به ورود دانشجویان چینی، توانسته است رشد اقتصادی سریعتری داشته باشد. در حال حاضر چین بزرگترین منبع دانشجویان خارجی برای آمریکا است و دانشجویان چینی حدود یک سوم دانشجویان خارجی آمریکا را تشکیل می دهند. طبق آمار 2017، دانشجویان چینی 13.9 میلیارد دلار وارد چرخۀ اقتصاد ملی آمریکا کرده اند. می توان گفت همکاری آموزشی بخش مهمی از تجارت خدماتی دو کشور به شمار می آید.

با این حال، برخی سیاستمداران آمریکا که به دنبال یک بازی «مجموع صفر» هستند، نه تنها در زمینه های تجارت و فناوری چین را سرکوب می کنند بلکه در عرصۀ آموزشی نیز علیه چین عمل می کنند. مثلا آنها مؤسسۀ کنفسیوس را متهم می کنند که ابزار چین برای افزایش نفوذ سیاسی در آمریکا است و دانشجویان چینی را جاسوس معرفی می کنند و آموزشگاههایی را که محققان چینی تبار در آنجا مشغول کار بودند، تعطییل می کنند. این اقدامات به منظور ایجاد جوّ پرتنش و وحشتناک و تحقق اهدافی سیاسی است که ماهیتش معلوم نیست.

اما روشنفکران محافل آموزشی آمریکا پیرو و مؤید چنین اقداماتی نیستند. دو انجمن آموزش عالی آمریکا اخیراٌ بر اهمیت دانشجویان چینی برای پژوهشهای علمی و فناوری آمریکا تاکید کردند؛ دانشگاههای هاوارد، ییل و استانفورد نیز یکی پس از دیگری اعلام کردند که از همۀ دانشجویان خارجی از جمله دانشجویان چینی استقبال می کنند.

طبق نظرسنجی ای دربارۀ مقاصد مطلوب دانشجویان چینی برای آموزش در خارج از کشور برای سال 2019، 20.14 درصد دانشجویان چینی انگلستان را مقصد اول خود برای آموزش در خارج می دانند در حالی که این رقم در مورد آمریکا 17.05 درصد است.

چین مایل است همکاری آموزشی با همۀ کشورها از جمله آمریکا را تقویت کند. اما همکاری یک طرفه ممکن نیست و باید توأم با احترام متقابل باشد. چین متقابلا درهای زمینۀ آموزش خود را بازتر کرده است. مثلا در سال 2018، 662 هزار دانشجوی چینی برای آموزش به خارج رفتند اما در همان سال 500 هزار دانشجوی خارجی نیز از 196 کشور جهان برای آموزش در 1004 دانشگاه، فرهنگستان، انستیتو و آموزشگاه چین وارد کشور شده اند. برغم تحولات سیاسی، کشورها باید نسبت به همکاری آموزشی اطمینان کامل داشته باشند. در آینده چین درهای آموزش و پرورش خود را به روی خارج بازتر می کند و از دانشجویان خارجی بیشتری برای آموزش در چین و آشنایی با چین و حضور در روند پیشرفت چین استقبال می کند.

نویسنده:مهدی زال زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: