پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۲۵۴۹۳
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۸
با حضور سفرا و رایزنان فرهنگی کشورهای اروپایی و مقامات ایرانی
سخنرانان حاضر در مراسم افتتاحیه هفته فیلم‌های اروپایی بر لزوم ایجاد ارتباطات فرهنگی تاکید کردند و مدیر مؤسسات ملی فرهنگی اتحادیه اروپا در ایران در همین زمینه عنوان کرد که در تلاش هستند پل‌های فرهنگی‌شان را با ایران بسازند.
به گزارش هنر و تجربه، مراسم افتتاحیه هفته فیلم‌های اروپایی عصر روز شنبه ۱۸ خرداد با حضور سفرای کشورهای هلند، قبرس، اسلواکی، اکوادور، اسپانیا، دانمارک، پرتغال و رایزن‎ فرهنگی مجارستان، معاون سفیر اسلوونی، دبیر اول سفارت هلند، رایزن فرهنگی لهستان، دبیر اول و رایزن فرهنگی سوئیس، معاون سفیر اسپانیا، رایزن فرهنگی ایتالیا، رایزن فرهنگی بلغارستان، دبیر اول سفارت سوئد، دبیر سفارت نروژ، ژان ون دو لد کارگردان فیلم«ارتش خاموش» در خانه هنرمندان برگزار شد.
در این مراسم هم‌چنین مسئولان ایرانی هم‌چون شریعتی رئیس اداره امور، همکاری‌های دینی، فرهنگی، هنری و ورزشی وزارت امور خارجه،محمدعلی کیانی مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، محمدجواد حق‌شناس عضو شورای اسلامی شهر تهران، سیدمهدی طباطبایی‌نژاد مدیر عامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان،رائد فریدزاده معاون امور بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی،روح الله حسینی مدیر کلی دفتر جشنواره‌ها و همکاری‌های بین المللی سازمان سینمایی و …حضور داشتند.

در ابتدای این برنامه الکساندر ریگر مدیر مؤسسات ملی فرهنگی اتحادیه اروپا در ایران (اوینیک EUNIC) و دبیر انجمن فرهنگی اتریش در توضیحی درباره فعالیت‌های این نهاد گفت:«اوینیک از ابتدای تاسیس خود در سال ۲۰۰۶، همواره در پی ایجاد اعتماد، درک و فهم میان ملل اروپایی و دیگر نقاط جهان از طریق فرهنگ بوده است. ما معتقد به هم‌رسانی اقدامات سازنده، تشویق تنوع فرهنگی و درک متقابل فرهنگ‌ها هستیم. خرسندم از این که امروز می‌توانیم اینجا، برای اولین‌بار توضیحات مختصری درباره فعالیت‌های مختلف اوینیک در سراسر جهان ارایه کنیم. هفته فیلم اروپای امسال ۲۰۱۹، هدفمندترین پروژه فرهنگی اروپا تا به امروز و گویای ماه‌ها فعالیت کشورهای شرکت کننده از جمله اتریش، بلغارستان، بلژیک، قبرس، دانمارک،فنلاند، آلمان، یونان، مجارستان، ایتالیا، نروژ، هلند، لهستان، پرتغال، سوئد، اسلوانی، اسلواکی، اسپانیا و سوییس است که در قیاس با سال پیش، توانسته‌ایم هم شمار کشورهای شرکت‌کننده و هم شهرهای دخیل در پروژه را تا ۲۵ درصد افزایش دهیم که این امر گویای اهمیت عظیمی است که کشورهای اتحادیه اروپا و البته سوییس و نروژ برای گسترش تعاملات فرهنگی خود با ایران قائل هستند.»
او هم‎چنین از تلاش برای گسترش این مراودات خبر داد:«در تلاشیم تا پل‌های فرهنگی‌مان را با ایران بسازیم زیرا که معتقدیم تبادل فرهنگی عنصر اصلی در عمق‌بخشی به درک متقابل از یکدیگر است. همچنین مفتخریم که فیلم‌سازانی از قبرس، هلند، سوئد و سوییس کارگاه‌هایی را در تهران و دیگر شهرها برگزار می‌کنند که امیدواریم آغازگر گفتمانی پرثمر و حتی بیش از آن، همکاری‌های جدیدی شود. امیدواریم فیلم‎های اروپایی که در بابل، اصفهان، کرمان، کیش، مشهد، تبریز، تهران و شیراز اکران می‌شود به عمق بخشیدن درک تنوع فرهنگی و هنری اروپا کمک کند. امیدواریم جامعه ایران که با فیلم‌سازان، کارگردانان و بازیگران در سطح جهان خود خو گرفته‌اند، از فیلم‌های منتخب ما الهام بگیرند.»

ریگر در ادامه با بیان این‌که از این پس به عنوان دبیر انجمن فرهنگی اتریش سخن می‌گوید، عنوان کرد:«اولین اکران امروز، فیلم «دره تاریک» نامزد اسکار در سال ۲۰۱۴ به کارگردانی آندرس پروچاسکا، تدوین‌گر سابق میشاییل هانکه است. فیلمی تکان دهنده از منظر دیداری که در روستایی برفی در تریول، با مکان بخشی نوین به اسطوره‌سازی کابویی در کوه‌های برفی اتریش قرن ۱۹ پیش می‌رود. پروچاسکا و فیلم‌بردارش تامس کیناست با به کارگیری چوب تیره و توناژ رنگی زمین که در مواردی تقریبا مونوکروم به نظر می‌آید، رنگ‌آمیزی چشمگیری ارایه می‌دهند. در میان ۲۶ جایزه‌ای که این فیلم موفق به دریافت‌شان شد، در هشت بخش بهترین فیلم اتریش درسال ۲۰۱۵ کسب مقام کرد.» او در پایان صحبت‌هایش از گروه سینمایی هنروتجربه و کشورهای شرکت کننده در این رویداد تشکر کرد.

چه راهی بهتر از تبادل فرهنگی

در ادامه ژاک وارنر، سفیر کشور هلند با بیان اینکه امسال افتخار برگزاری جشنواره فیلم اروپا در ایران نصیب سفارت هلند شده است، افزود:«ما با کمک و همراهی گروه سینمایی هنروتجربه توانستیم ۱۹ فیلم اروپایی را در هشت شهر ایران معرفی کنیم. امسال ما نه تنها به دنبال فیلم‌هایی با کیفیت ارزشی بالا بودیم که جایزه برده‌اند و نامزد دریافت جوایز بین‌المللی هم هستند، بلکه یک موضوع دیگر را هم برای انتخاب مدنظر قرار دادیم، این‌که فیلم‌ها می‌بایست نشان‎دهنده ارزش‌های اروپایی بوده و پیام‌های مثبتی برای جوامع دنیا در برداشته باشند. این پیام‌ها می‌توانند برای بالا بردن آگاهی مثلا در مورد محیط زیست و تغییرات اقلیمی باشند مانند فیلم سوئیسی که درباره انقراض تدریجی زنبورهاست. بعضی وقت‌ها این پیام‌ها در مورد مواظبت و حمایت از جوامع و فرزندان‌مان هستند مثل فیلم نروژی که در مورد یک حمله تروریستی در سال ۲۰۱۱ است که در اثر آن تعداد زیادی کودک کشته شدند.»

او درباره دیگر فیلم‌هایی که قرار است در این هفته نمایش داده شوند، گفت:«فیلم هلندی‌ که نشان‌دهنده اهمیت بالای مواظبت و حمایت از کودکان‌مان در مقابل خشونت و درگیری است. این فیلم داستان پسر بچه کوچکی است که در آفریقا ربوده می‌شود تا به اجبار به عنوان یک کودک سرباز کار کند. یک خواننده مشهور هلندی که سفیر انجمنی است به‌نام کودک جنگ، می‌خواسته در هلند نسبت به سرنوشت تعداد بسیار زیادی کودک در آفریقا که در اثر جنگ و درگیری بحران‌زده شده‌اند آگاهی مردم را بالا ببرد. این خواننده مشهور از کارگردان هلندی فیلم، آقای ژان ون دولد که امروز در اینجا حضور دارند، خواست تا به او کمک کند این داستان را برای درست کردن فیلم آن بنویسد. آن‌ها در ساختن این فیلم از تجارب واقعی کودکانی که مورد حمایت انجمن کودک جنگ قرار گرفتند، استفاده کردند. تمامی درآمد حاصل از این فیلم به این انجمن اهدا می‌شود. اکران این فیلم هلندی تأثیر بسیار قابل توجهی گذاشت به حدی که از کارگردان آن دعوت شد که فیلم را در سازمان ملل متحد در نیویورک، در کمیسیون اروپا و در دادگاه بین‌المللی لاهه به نمایش بگذارد.»

به گفته سفیر هلند، تصاویر گویای هزاران کلمه هستند و این فیلم به سیاست‌گذاران بین‌المللی و قضات و رهبران کمک کرد تا اهمیت اهداف جهانی حمایت از حقوق بشر و حمایت از ضعیف‌ترین اعضای جوامع یعنی کودکان، زنان و اقلیت‌ها را درک کنند. او ادامه داد:«اتحادیه اروپا همیشه آماده گفت‌وگو در این موارد است و آمادگی دارد با تمام کشورهایی که می‌خواهند به این اهداف برسند در این زمینه همکاری کند.»

او درباره نمایش چنین فیلم‌هایی در ایران نیز عنوان کرد:«افتخار دارم به اطلاع‌تان برسانم که این هفته طیف گسترده‌ای از فیلم‌های جالب را تماشا می‌کنیم که هر کدام پیام مهمی دربر دارند. به اشتراک گذاشتن این داستان‌ها با ایرانیان امری است که همه سفارت‌های اروپایی برای آن اهمیت قائل هستند و برای این‌کار چه راهی بهتر از تبادل فرهنگی. امیدوارم فیلم‌های ما برای‎تان سرگرم کننده و جالب باشند.»

حق بهره‌مندی از امکانات مختلف فرهنگی و اقتصادی

جعفر صانعی مقدم، مدیرعامل مؤسسه هنروتجربه سینمای ایرانیان نیز آخرین سخنران این برنامه بود که ضمن خوشامد به مهمانان حاضر در مراسم از الکساندر ریگر مدیر مؤسسات ملی فرهنگی اتحادیه اروپا در ایران (اوینیک EUNIC)، سید علی پاکدامن مدیرکل دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه، شریعتی رئیس اداره امور، همکاری‌های دینی، فرهنگی، هنری و ورزشی وزارت امور خارجه، کیانی مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حسینی مدیرکل دفتر جشنواره‌ها و همکاری‌های بین‌المللی، سفرا و هنرمندان برای همکاری در برگزاری این رویداد تشکر کرد. او هم‌چنین برگزاری هفته‌های فیلم و ایجاد امکان برای آشنایی هنرمندان کشورهای مختلف با همدیگر را موجب نزدیکی و آشنایی این قشر با فرهنگ و آداب زندگی سایر انسان‌ها در نقاط مختلف جهان دانست و افزود:«به عبارت دیگر هنر سینما و فیلم دریچه‌ای است برای این‌که نشان دهیم انسان‌ها با زبان‌ها و فرهنگ‌های مختلف تماما عضوی از جامعه بزرگ انسانی هستند و همگی می‌بایست از حق مساوی برای زندگی و بهره‌مندی از امکانات مختلف فرهنگی و اقتصادی برخوردار باشند. متاسفانه زیاده خواهی‌ها و نقطه نظرات سیاسی بعضی از کشورها، محدودیت‌هایی را برای برخی از کشورها از جمله ایران به‌وجود آورده‌اند.»

او خطاب به حضار گفت:«هنرمندان، میهمانان و سفرای محترم که در این جمع حضور دارید، بیایید تا از این رویداد فرهنگی در حال برگزاری، الگو بگیریم و امکان بهره‌مندی همه انسان‌ها را از پیشرفت‌های اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی فراهم آوریم.»

مدیرعامل موسسه سینمایی هنروتجربه درباره جزئیات این هفته عنوان کرد:«در مهر ماه سال گذشته هفته فیلم اروپایی را با نمایش ۱۵ فیلم از کشورهای مختلف اروپایی در هفت شهر برگزار کردیم که خوشبختانه این نمایش‌ها با استقبال خوبی روبه‌رو شد. هفته فیلم اروپایی امسال نیز با همکاری فعالانه و صمیمانه مدیر محترم مؤسسات فرهنگی اتحادیه اروپا در ایران و تلاش پیگیری همکار ایشان سرکار خانم میشل دامین از سفارتخانه کشور هلند با مشارکت ۱۹ کشور و با نمایش ۱۹ فیلم از امروز ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۸ برگزار می‌شود. متاسفانه کشور انگلستان به دلیل عدم تهیه رایت فیلم در آخرین لحظه نتوانست در این رویداد شرکت کند.»

به گفته او این فیلم‌ها علاوه‌بر تهران در شهرهای مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز، کرمان، بابل و کیش به نمایش گذاشته می‌شوند و همزمان با نمایش فیلم‌ها برای توسعه همکاری‌های سینمایی بین فیلم‌سازان و تهیه‌کنندگان ایرانی و اروپایی، چند پنل در تهران و این شهرها در خصوص بحث و تبادل نظر در زمینه تولید فیلم هنری و چگونگی انجام تولید مشترک فیلم با حضور فریدون جیرانی، محمدمهدی عسگرپور، رسول صدرعاملی، مازیار میری، مانی میرصادقی، مهرداد اسکویی و سیاوش جمالی برگزار می‌شود. صانعی مقدم در بخش دیگری از این مراسم به حضور مهمانان خارجی در این برنامه‌ها اشاره کرد:«همچین آقای تیری اسپیچر از کشور سوئیس و آقای ژان ون د ولد از کشور هلند و آقای ماریوس پیپه ریدس از کشور قبرس در این پنل‌ها حضور دارند.»

او در پایان صحبت‌هایش از مجید رجبی معمار، مدیرعامل خانه هنرمندان و دیگر دست اندرکاران برگزاری این رویداد تشکر کرد.

در اولین روز هفته فیلم اروپایی و پس از برگزاری مراسم افتتاحیه دو فیلم «دره تاریک» به کارگردانی آندرس پروچاسکا محصول کشور اتریش و «ارتش خاموش» به کارگردانی ژان ون دو لد محصول هلند برای تماشاگران به نمایش درآمد.
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: