پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۲۵۵۰
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۲
گیتی آنلاین-روز سوم مهر، زنگ آغاز نخستین ساعت درسی دانش آموزان در سال تحصیلی 95 - 96 نواخته می شود و یک میلیون و 150 هزار دانش آموز تهرانی فصل جدید از علم آموزی و دانش را جشن می گیرند.

براساس اعلام کارشناسان حوزه حمل و نقل و ترافیک، با بازگشایی مدارس، پیش بینی می شود که 25 درصد بر حجم ترافیک شهری تهران افزوده شود و همین مساله دست اندرکاران را بر آن داشته تا برای ترددی آسان و ایمن، مجموعه تدابیری اتخاذ کنند تا آغازی شیرین و خاطره انگیز را برای دانش آموزان و والدین آنها رقم بزنند.
با هم افزایی ارگان هایی چون پلیس راهور، شهرداری، شورای اسلامی شهر و سایر سازمان های دست اندرکار، اقداماتی برای مدیریت ترافیک و استقبال از مهر در دستور کار قرار گرفته است که برای آگاهی از کم و کیف این فعالیت ها، میزبان مسئولینی از شهرداری، پلیس راهور و شورای اسلامی شهر تهران در خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) بودیم.
علی فغانی مدیرکل مهندسی و ایمنی معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران، ابوالفضل قناعتی عضو هیات رئیسه شورای شهر و سرهنگ مراد مرادی معاون آموزش و ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ با حضور دراین میزگرد خبری، از برنامه ها و تدابیرشان برای مدیریت ترافیک و تردد آسان دانش آموزان تهرانی در فصل بازگشایی مدارس سخن گفتند.

** تشکیل ستاد استقبال از مهر در شهرداری
مدیرکل مهندسی و ایمنی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در مورد اقدامات تسهیل گر این ارگان همزمان با بازگشایی مدارس پایتخت گفت: طبق رویه سالهای اخیر در معاونت حمل و نقل و ترافیک اقدام به تشکیل ستاد استقبال از مهر کردیم که در ذیل این ستاد، 2 ستاد مرکزی و معین مناطق 22 گانه ایجاد شد.
به گفته علی فغانی، ستاد معین از ابتدای مهر مجموعه ای از فعالیت و برنامه ها را عموما در اطراف معابر مدارس شهری در دستور کار دارد و در هر منطقه اگر نیاز به اقدامی در مسیرهای منتهی به مدارس و اطراف آنها لازم باشد از توان ستاد معین آن منطقه بهره گیری می شود.
وی در مورد ستاد مهر مرکزی تهران نیز گفت: در این ستاد سازمان ها، شرکت ها و سایر مجموعه های ذی مصلح همکاری دارند.
وی افزود: کارگروه حمل و نقل ستاد مرکزی شهرداری مرکب از معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری، رئیس پلیس راهور تهران بزرگ، رئیس سازمان پایانه های معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری، شرکت کنترل ترافیک شهر تهران، ستاد معین فنی شهرداری تهران، سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری، شرکت بهره برداری مترو، شرکت کنترل کیفیت هوا، سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی، اورژانس، هلال احمر، آبفا، آموزش و پرورش تهران و انجمن اولیاء و مربیان تهران است که برای تک تک این اعضا برنامه هایی پیش بینی شده که هر یک از آنها گزارش اقدامات خود را به ستاد مهر مرکزی ارائه خواهند کرد.
به گفته این مسئول، بخشی از اقدامات ستاد مهر مرکزی کلانشهر تهران همزمان با بازگشایی مدارس است مانند خدمات مربوط به جابجایی دانش آموزان با اتوبوس، تاکسی و ناوگان حمل و نقل عمومی و برخی دیگر از این اقدامات هم زیرساختی است، اما بخش عمده کار اقداماتی است که از قبل شناسایی و آغاز کرده ایم.

* اقدامات ضربتی برای رفع گره های ترافیکی در ستاد مهر مرکزی
مدیرکل مهندسی و ایمنی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در مورد وظایفی که برای مناطق 22 گانه در قالب این ستاد تعریف شده، اظهار کرد: یکی از برنامه ها تداوم اجرای طرح «خط سفید» است که در سالهای گذشته هم اجرا شد و بر اساس آن خط کشی معابر انجام می شود و با تاکید بر افزایش بهسازی و کیفیت فاصله بین علائم افقی و عمودی، پیوستگی معابر و نیز ایستگاه ها این کار را در دستور کار قرار داده ایم.
تامین امنیت عبور دانش آموزان و دانشجویان در طول معابر هم یکی دیگر از برنامه های در دستور کار ستاد مهر مرکزی است که فغانی به آن اشاره کرد و افزود: کاهش زمان تاخیر و جلوگیری از ترافیک در نقاط بحرانی با هدف روان سازی تردددر سطح شهر تهران در سطح مناطق 22 گانه با شناسایی این نقاط از اهداف این ستاد است.
وی با اشاره به تقسیم بندی مدارس بر اساس مقاطع تحصیلی و نیز قرارگیری در معابر شهری، اظهار کرد: برخی از مدارس در کوچه ها و محلات شهری واقع هستند و خیلی اقدامات خاصی نمی طلبند اما بعضی از مدارس ما در معابر اصلی شهر قرار دارند مانند دبیرستان رازی در خیابان ولیعصر یا دبیرستان البرز در خیابان انقلاب و.. که ایمنی در این مدارس و معابر برای ما دارای اهمیت بیشتری است.
افزایش کارایی در بهره گیری از ظرفیت ناوگان حمل و نقل عمومی از دیگر مواردی است که مدیرکل مهندسی و ایمنی معاون ترافیک و حمل و نقل شهرداری تهران به آن اشاره کرد که برای کاهش زمان حرکت اتوبوس ها و قطارها برنامه ریزی کرده ایم و تلاش می کنیم بیشترین ناوگان ما در زمان بازگشایی مدارس در خطوط فعالیت داشته باشند که باعث می شود دانش آموزان، آسانتر از ناوگان حمل و نقل عمومی استفاده کنند.
فغانی گفت: به رانندگان اتوبوس ها تاکید کرده ایم که هنگام حرکت از مبداء با ظرفیت محدودتری حرکت کنند تا بتوانند در طول مسیر مورد استفاده دانش آموزان قرار گیرند.
کاهش سفرهای آموزشی با رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی، بهسازی فضای سبز، پاکسازی معابر، بازپیرایی و زیباسازی دیواره های اطراف مدارس و.. از دیگر اقداماتی است که به گفته این مسئول در آغاز بازگشایی مدارس با تاکید بیشتری اجرا می شود.
وی گفت: نقاط پرترافیک و دارای گره های ترافیکی را شهرداری با همکاری پلیس راهور و نیز دوربین های نظارت تصویری شناسایی کرده اند و قرار است در مدارسی که در چنین محدوده هایی قرار دارند در ساعات پیک ترافیک (آغاز و پایان فعالیت روزانه مدارس) عوامل راهور نیز مستقر باشند تا از سد معبر و توقف های دوبل خودرو از سوی والدین دانش آموزان نیز جلوگیری کنند تا از حجم ترافیک صبحگاهی کاسته شود.

* برنامه سایر ارگان ها
فغانی گفت: رئیس کارگروه در واقع معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران است و سایر ارگان ها نیز بعنوان همکار با ما فعالیت می کنند.
وی گفت: در جلسه ای که با حضور سایر دستگاه ها برگزار کردیم، مقرر شد مجوز حفاری های سطح شهر را از 20 شهریور تا 10 مهر صادر نکنیم و با درجه بندی معابر نیز مدت زمان را متغیر کردیم مثلا در معبر محلی حتی می تواند تا پنجم مهر باشد ولی در معابر اصلی و بزرگراهی تا 10 مهر نباید حفاری انجام شود.
به گفته این مسئول از روز بازگشایی مدارس در سوم مهر به مدت یک هفته، همه اعضای ستادهای معین و مهر مرکزی در مرکز کنترل ترافیک شهرداری مستقر خواهند شد و با استفاده از دوربین های نظارت تصویری، وضعیت معابر و مدارس را رصد خواهند کرد و اگر از طریق این دوربین ها یا بیسیم گزارشی دریافت کنیم که به یکی از ارگان های عضو کارگروه مربوط است، توسط نماینده آن ارگان که در مرکز کنترل ترافیک مستقر است به سازمان مربوطه بازتاب داده می شود تا رفع مشکل شود.
وی گفت: زمان حضور نماینده ارگان ها در این مرکز بعد از گذشت یک هفته که تغییر معابر و جابجایی مدارس و نیز کلاس اولی ها با مسیرها و شرایط آشنا شدند، به پایان می رسد.
وی گفت: علاوه بر این در سطح هر منطقه مراکز کنترل محلی نیز ایجاد شده تا بتوانند دوربین های بیشتری را پوشش دهند به این دلیل که ظرفیت مرکز کنترل ترافیک شهرداری محدود است و تمرکز آن بیشتر بر معابر اصلی و شبکه های بزرگراهی است ولی از طریق دوربین های محلی نسبت به رصد معابر محلی اقدام خواهیم کرد یعنی نظارت تصوری ما هم منطقه ای است و هم محلی.
فغانی گفت: برای نظارت بهتر در شهر تهران، پنج پهنه ترافیکی مرکزی، شمال شرق ،شمال غرب، جنوب شرق و جنوب غرب را تعریف کرده ایم که در هرکدام از این پهنه ها چند منطقه شهرداری واقع شده اند.

* اقدامات سازمان های همکار عضو ستاد مهر مرکزی
مدیرکل مهندسی و ایمنی شهرداری معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: در این ستاد برای هر کدام از دستگاه ها وظایفی مشخص شده است.
وی افزود: بر اساس دستورالعمل این ستاد، پلیس باید نسبت به تقویت نیروهای انتظامی و کلانتری ها در اماکن پرتردد اقدام کند و تشدید کنترل مقررات مربوط به ترافیک در زمان بازگشایی مدارس، اقدامات ضربتی برای رفع گره های ترافیکی در میادین و تقاطع ها، پیش بینی افزایش اکیپ های پلیس برای رفع سد معبرناشی از تصادف و توقف های دوبل، تشدید مقررات در مورد سرعت های غیرمجاز و کنترل معاینه فنی خودروها و نیز انجام گشت های هوایی برای انعکاس نقاط پرتراکم اقدام کند.
وی همچنین گفت: برخورد با سرویس های غیرمجاز اعم از سواری و مینی بوس نیز از سوی پلیس انجام می شود و مواردی مانند برچسب ها، نرخ و معانیه فنی سرویس مدارس نیز از سوی پلیس کنترل می شود.
فغانی همچنین از همکاری با سازمان آتش نشانی تهران برای استقرار نیروهای عملیاتی و امدادی به صورت ثابت در نقاط تعیین شده در قالب وظایف پلیس، خبر داد.
وی همچنین از اعمال نظارت برای جلوگیری از انجام حفاری در سطح شهر و معابر بعنوان یکی دیگر از برنامه های مورد توافق با نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی یاد کرد.
وی در مورد تعامل با آموزش و پرورش استان تهران، گفت: بیشترین همکاری این ارگان مربوط به قبل از بازگشایی مدارس و عمدتا در مورد سرویس های جابجایی دانش آموزان است که در این زمینه با مدیران مدارس و انجمن های اولیاء و مربیان جلساتی را برگزار کردیم و مواردی مانند رعایت مقررات ترافیکی از سوی والدین دانش آموزان و اطلاع رسانی مسیرها شناسایی شده و همکاری با پلیس برای تشکیل پلیس مدارس و انعکاس مشکلات ترافیکی به ستاد مهر مرکزی مورد تاکید قرار گرفت.
وی بر لزوم هماهنگی آموزش و پرورش با تاکسیرانی در مورد سرویس های مدارس نیز تاکید کرد و افزود: در هر مدرسه ای، موضوع سرویس های مدارس از سوی انجمن اولیاء و مربیان پیگیری می شود و بر اساس دستورالعملصادر شده تعامل خواهند کرد تا هم نرخ مصوب، معاینه فنی و دریافت برچسب و.. را رعایت کنند.
این مسئول همچنین از هماهنگی با سازمان های آتش نشانی و خدمات ایمنی و نیز اورژانس برای آماده سازی کلیه نیروهای عملیاتی و خودروهای سبک و سنگین در نقاط مشخص شده ای چون میادین و بزرگراه ها بر اساس تجارب سالهای قبل، خبر داد و گفت: نمایندگان این 2 ارگان نیز در ستاد مرکزی حضور دارند.
فغانی در مورد نقش شرکت های خدماتی از قبیل آب و برق، گفت: نمایندگان این شرکت ها در ستاد حضور دارند و مقرر است که همه نیروهای عملیاتی و امدادی خود را آماده کنند چون ممکن است در این بازه زمانی مشکلات امدادی پیش بیاید و به گره های ترافکی منجر شود.
جلوگیری از حفاری های غیرضروری نیز از دیگر مواردی بود که فغانی به آن اشاره کرد و افزود: گرچه از 20 شهریور تا 10 مهر حفاری ها را ممنوع کرده ایم اما گاهی ممکن است بنا به ضرورت، حفاری ها اجتناب ناپذیر باشد که در این صورت باید با پلیس راهور منطقه هماهنگ شود اما این شرکت ها باید مراقب باشند که حفاری های غیر ضروری طبق مقررات انجام شود تا باعث سد معبر و ترافیک نشود.
وی گفت: این شرکت ها باید مجوزهای صادره برای حفاری را از 10 مهر به بعد ارائه کنند.
این مسئول از ارائه خدمات امدادی توسط 2 شرکت سایپا و ایران خودر در این ایام خبر داد و گفت: با استقرار ناوگان و حتی اکیپ های ویژه موتورسوار، کار امدادرسانی در سطح بزرگراه ها را بر عهده دارند تا به خودروهایی که دچار مشکل فنی می شوند، ارائه خدمات کنند.

* اقدامات سازمان های عضو شهرداری در خصوص ساماندهی ترافیک مهرماه
فغانی گفت: در شرکت کنترل ترافیک 2 دسته اقدامات اجرایی و کنترل ترافیکی اجرا می شود که اقدامات اجرایی در واقع تکمیل فعالیت هایی که از قبل در دستور کار بوده، می باشد تا برای آغاز مدارس به نتیجه برسند.
توسعه سیستم های آی.تی.اس، نصب چراغ های راهنمایی و دوربین های نظارت تصویری، تابلوهای متغیر خبری نصب تجهیزات مورد نیاز در ایستگاه های اتوبوس مانند مانیتور در ایستگاه های تندرو، کارتخوان و پیش بینی اکیپ های اجرایی برای رفع سریع خرابی چراغ های راهنمایی، شناسایی نقاطی که بیشترین نقص فنی خودروها در آنها حادث می شود با استقرار جرثقیل از جمله اقدامات دیگر شرکت کنترل ترافیک شهرداری است که مدیرکل مهندسی و ایمنی معاونت حمل و نقل و ترافیک به آن اشاره کرد.
وی همچنین از اقدامات مدیریتی و کنترلی از قبیل درج پیام های متغیر در تابلوهای شهری،ارائه پیام های ترافیکی از طریق صدای شهر، شناسایی نقاط پرتراکم برای اطلاع رسانی به پلیس راهور، دریافت پیام های ترافیکی مناطق و آماده سازی مراکز کنترل ترافیک محلی بعنوان بخشی دیگر از فعالیت های شرکت کنترل ترافیک شهرداری ،خبر داد.
به گفته فغانی، شرکت واحد اتوبوسرانی نیز پیش بینی های لازم برای افزایش ناوگان حمل و نقل با هدف جابجایی مسافر با حداکثر ظرفیت را انجام می دهد.

* وضعیت ناوگان حمل و نقل و ظرفیت های جابجایی مسافر
به گفته این مسئول، تاکنون بیش از 50 درصد تاکسی های سرویس مدارس موفق به دریافت برچسب شده اند و بررسی وضعیت معاینه فنی و سایر صلاحیت های لازم برای صدور برچسب سایر تاکسی ها نیز در دست انجام است.
فغانی گفت: شرایطی که سرویس های مدارس و رانندگان باید داشته باشند تابع دستورالعملی است که از سوی وزارت راه و شهرسازی در سال 87 ابلاغ شد.
وی گفت: بر اساس مصوبه شورای شهر، تا سقف 2 هزار دستگاه خودروی خاص با پرداخت 70 درصد مبلغ مصوب می توانند در محدوده طرح زوج و فرد تردد کنند اما در مکاتباتی که در حال انجام است، می خواهیم تردد خودروهای سرویس مدارس را با هماهنگی پلیس تسهیل کنیم.
بر اساس اعلام این مسئول، کل وسایل نقلیه فعال در ناوگان حمل و نقل ویژه مدارس شهر تهران، 6 هزار و 256 دستگاه است که شامل 77 هزار و 949 دستگاه تاکسی، 137 رام قطار درون شهری و 33 رام قطار برون شهری خط تهران - کرج می باشد.
به گفته فغانی ،ظرفیت جابجایی ناوگان اتوبوسرانی 420 هزار نفر، تاکسیرانی 450 هزار نفر و مترو نیز 180 هزار نفر در روز می باشد.

** تمهیدات پلیس راهور تهران بزرگ برای آغاز سال تحصیلی جدید
معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ نیز از تمهیدات پلیس راهور برای آغاز سال تحصیلی جاری، سخن گفت.
سرهنگ مراد مرادی تشکیل کمیته ساماندهی سرویس مدارس، آموزش 18 هزار راننده سرویس مدارس را از فعالیت های مشترک پلیس با سایر نهاد های مسئول برشمرد.
رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ گفت: جلسه این کمیته ترافیک در ستاد راهنمایی و رانندگی منجر به انعقاد تفاهم نامه ای میان سردار حسینی رئیس پلیس راهور تهران بزرگ، مازیار حسینی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، میثم مظفر مدیرعامل سازمان تاکسیرانی و علیرضا کمرئی مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران شد، ضمن اینکه در این جلسه از برچسب سرویس مدارس نیز رونمایی شد.
سرهنگ مرادی با بیان اینکه پلیس راهور تهران بزرگ بر داشتن برچسب سرویس مدارس و برگه معاینه فنی خودروی سرویس مدارس نظارت خواهد کرد، افزود: هر خودوری سرویس مدارس که بدون برچسب باشد در حکم غیرمجاز تلقی و 400 هزار ریال جریمه می شوند.
وی ارتقای ایمنی دانش آموزان را از اولویت های اصلی پلیس راهنمایی و رانندگی عنوان کرد و گفت: چنانچه خودرویی دارای ظرفیت اضافی باشد، پلیس قطعا با آن برخورد می کند.
رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ با اشاره به اینکه دانش آموزان، آسیب پذیرترین اقشار جامعه بوده و سرویس ایاب و ذهاب آنان دغدغه اصلی خانواده ها است، افزود: ساماندهی سرویس مدارس، اقدام فرابخشی بوده و نهادهای مسئول در این حوزه باید بایکدیگر همکاری کنند تا امنیت روانی و احساس آرامش در خانواده ها ایجاد شود که فرزندانشان با یک وسیله مطمئن رفت و آمد می کنند.
وی گفت: با توجه به تشکیل کارگروه های مشترک با همکاری نهادهای متولی، تصادف خودروهای سرویس مدارس به حداقل و به صفر رسیده است.

* آموزش 18هزار راننده سرویس مدارس
سرهنگ مرادی با بیان اینکه شرکت هایی توسط سازمان تاکسیرانی برای سرویس مدارس به پلیس راهور معرفی شده اند، افزود: آموزش و هماهنگی این خودروها در دستور کار قرار گرفته است.
رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ با اشاره به برگزاری دوره های آموزشی برای 18 هزار راننده سرویس مدارس اظهار کرد: آموزش قوانین و مقررات، پیاده و سوارکردن دانش آموزان، اخلاق حرفه ای و مسایل تربیتی از جمله موضوعات این دوره های آموزشی است.
وی داشتن 23 سال تمام(شرط سنی)، متاهل بودن، داشتن گواهی عدم سوء پیشینه کیفری، مدارک لازم برای احراز منزل مسکونی، صلاحیت اخلاقی، گواهی عدم اعتیاد به مواد مخدر، الکل و.. را از جمله شرایط رانندگان سرویس مدارس عنوان کرد و گفت: رانندگان خودروی سرویس مدارس این مدارک را با ضمانت نامه های لازم برای تایید به سازمان تاکسیرانی ارائه می دهند.
معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ از سرویس مدارس به عنوان کلاس تربیتی و مدرسه دوم دانش آموزان یاد کرد و گفت: راننده سرویس می تواند به صورت غیرمستقیم و مستقیم در تقویت مهارت اجتماعی دانش آموزان که سرمایه های اجتماعی آینده کشور هستند، کمک کنند.

* افزایش 25درصدی ترافیک در مهر
رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ با بیان اینکه در ماه بازگشایی مدارس شاهد افزایش 25درصدی حجم ترافیک شهر تهران هستیم، اظهار کرد: با آغاز سال تحصیلی حدود یک میلیون و 150هزار دانش آموز، حدود 700 هزار دانشجو و 200 هزار کادر آموزشی هستیم که در نهایت می توان گفت همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید، حدود 2 میلیون سفر به مجموع سفرهای درون شهری تهران اضافه خواهد شد که از این رو لازم است که حجم ترافیک تا 15 مهر ساماندهی و مدیریت شود.
وی با اشاره به لغو مجوزهای حفاری در معابر شهری تهران برای جلوگیری از بروز ترافیک در روزهای نخست مهرماه گفت: از 20 شهریور تا 10 مهر هیچ گونه مجوزی برای حفاری در معابر توسط پلیس داده نمی شود و معابر برای بازگشایی مدارس ایمن سازی شده است.
سرهنگ مرادی همچنین از آماده باش کامل پلیس راهنمایی رانندگی تهران بزرگ از 20 شهریور تا 15مهر خبر داد و افزود: پلیس راهنمایی و رانندگی از تمامی نیروهای ستادی برای کنترل ترافیک استفاده کرده و نیروهای فعال در سطح خیابان ها نیز به صورت گسترده تقویت شده اند تا پوشش ترافیکی مناسبی در معابر ایجاد کنیم.
رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ استفاده از وسایل نقلیه عمومی برای کاهش بار ترافیکی مهر را موثر دانست و گفت: اگر توسعه حمل و نقل عمومی افزایش پیدا کند و بسترهای لازم برای رغبت شهروندان در استفاده از این وسایل نقلیه ایجاد شود و ساماندهی سرویس مدارس با هماهنگی نهادهای متولی انجام شود، ترافیک اول ماه مهر را می توانیم کنترل کنیم.
وی با اشاره به استفاده والدین از خودرو شخصی خود به عنوان سرویس مدرسه فرزندان، افزود: این موضوع باعث افزایش بار ترافیکی می شود اما زمانی که هویت سرویس مدرسه با هماهنگی تاکسیرانی و مدیریت شهری، نظارت پلیس و آموزش و پرورش مشخص شد، بخشی از سفرهای درون شهری والدین حذف می شود.
سرهنگ مرادی، مجتمع های تجاری و بازارچه هایی که شهرداری تهران برای عرضه لوازم مدرسه و لوازم التحریر ایجاد کرده را از جمله نقاط جاذب سفر در سطح شهر دانست و اظهار کرد: این مراکز تا پنجم مهر باعث ایجاد مشکلات ترافیکی می شوند که به تدریج از شدت آن کاسته و از 15مهر به بعد به یک ثبات نسبی در ترافیک شهر تهران خواهیم رسید.
وی با اشاره به شناسایی مدارسی که در معابر اصلی شهر تهران قرار دارند، گفت: این مکان ها اولویت عبور محسوب شده و در زمره معابری هستند که ترافیک را افزایش می دهند و گماردن نیروی پلیس برای این مدارس جز اولویت های پلیس راهنمایی و رانندگی است.

* شناسایی بیش از 500 مدرسه شهر تهران برای ساماندهی ترافیک
رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ، افزود: بیش از 500 مدرسه نیز برای ساماندهی ترافیک، رنگ آمیزی و نصب نشانه های ترافیکی در محوطه آنها توسط راهنمایی و رانندگی شناسایی و به شهرداری های مناطق و سازمان حمل و نقل و ترافیک معرفی شده تا توجه ترافیکی ویژه ای به این مکان ها شود.
سرهنگ مرادی، ایمن سازی محوطه مدارس را از دغدغه های پلیس راهور عنوان کرد و گفت: در قالب کمیته ترافیکی، تصمیماتی در این حوزه اتخاذ شده و امیدوارم با هماهنگی خوب دستگاه های متولی در حوزه امنیت، ترافیک، مدیریت شهری و مدیریت ترافیکی مانند سال گذشته موضوع بازگشایی مدارس و استفاده از سرویس مدارس با نظم و پوشش ویژه ای همراه بوده و شاهد اتفاقات ناگواری در این حوزه نباشیم.
به گفته این مسئول، آگاهی والدین دانش آموزان، مسئولان آموزش و پرورش و مدیران مدارس و آموزشگاه ها نسبت به استفاده از سرویس مدارس با شاخص های تعیین شده ضروری است زیرا باید والدین به لحاظ روانی امنیت خاطر داشته باشند که فرزندانشان با خودروهای ایمن و رانندگانی مطمئن تردد می کنند.
سرهنگ مرادی با تاکید بر نظارت بر فعالیت سرویس مدارس، گفت: سازمان حمل و نقل و ترافیک و تاکسیرانی باید این خودروها را شناسایی کرده و اطلاعات آن را در اختیار شرکت کنترل ترافیک قرار دهند که برای دوربین تعریف شده باشد؛ هر چند در مصوبه شورای ترافیک اشکال عمده ای در این حوزه وجود دارد که باید اصلاح شود و مکاتباتی در این مورد از سوی پلیس راهور و آموزش و پرورش انجام شده است.

* لزوم تهیه بانک اطلاعاتی خودروهای سرویس مدرسه برای تردد در محدوده های ترافیکی
معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ یکی از بندهای تفاهم نامه کمیته ترافیک را مهیاکردن امکان تردد خودروهای سرویس مدارس در محدوده زوج و فرد عنوان کرد و افزود: مدیریت شهری باید بانک اطلاعاتی از این خودروها را تهیه و در اختیار سازمان شرکت کنترل ترافیک قرار دهد تا زمینه تردد خودروهای سرویس مدارس را در محدوده طرح زوج و فرد با هماهنگی پلیس راهنمایی و رانندگی فراهم شود.
وی همچنین گفت: علاوه بر اینکه پلاک محوری شرط ورود به طرح زوج و فرد است معاینه فنی هم ضرورت دارد.

* فعالیت 600 هزار همیار پلیس در تهران
سرهنگ مرادی در ادامه با اشاره به فعالیت 600 هزار همیار پلیس در تهران، گفت: برای این افراد کارت همیار پلیس صادر شده و هر ساله تجهیزات لازم اعم از لباس و جلیقه در اختیار این افراد قرار می گیرد و افسران آموزش پلیس در مدارس حضور پیدا کرده و دغدغه های پلیس راهنمایی و رانندگی را به این همیاران آموزش می دهند.
وی با اشاره به نقش موثر همیاران پلیس در فرهنگ سازی و ترویج فرهنگ صحیح ترافیکی افزود: همیار پلیس امکانی برای آموزش قوانین و مقررات به دانش آموزان است و می توانیم به کمک همیار پلیس یک ارتباط منطقی میان دانش آموز و والدین ایجاد کنیم که آنان در مورد مسایل ترافیک و فرهنگ عبور و مرور آگاهی کسب کنند و حتی در کنار والدینشان می تواند به عنوان پلیس به قوانین عمل کنند.
رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ پیشنهاد داد: با هماهنگی سازمان زیباسازی و حمل و نقل و ترافیک محوطه مدارس با موضوع حقوق شهروندی، سبک اصلاح زندگی، سبک رفتار، موضوع رعایت قوانین و مقررات، رنگ آمیزی شود.

** سیاست ها و برنامه های رویکردی شورای اسلامی شهر تهران برای آغاز سال تحصیلی
ابوالفضل قناعتی عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران نیز دراین میزگرد خبری، بر رسالت برنامه ریزی و نقش نظارتی شورای شهر در همه حوزه های پایتخت براساس برنامه های پنج ساله اول و دوم شهر تهران تاکید کرد.
وی گفت: علاوه بر لوایحی که شهرداری تهران برای تسهیل امور شهروندان به شورای شهر ارائه می کند، برخی موضوعات نیز بصورت طرح از سوی اعضای شورا و با هدف ایجاد شرایط مناسب تر برای زندگی شهروندان در کلانشهر تهران در شورا مطرح، بررسی و در دستور کار مدیریت شهری قرار می گیرد.
وی گفت: در شورای اسلامی شهر تهران رویکرد انسان محوری حاکم است و هرکجا که لازم باشد، مدیریت شهری بر اساس اختیارات خود ورود پیدا کرده و کمک هایی که لازم است را در قالب سیاست گذاری ارائه می کند.
وی گفت: شورای شهر در خصوص برنامه های سال تحصیلی جاری از شهرداری خواسته تا برنامه ها و اقدامات آغاز سال تحصیلی 95-96 را مشخص و در شورای شهر آن را توضیح دهد.
وی گفت: تاکنون چند معاونت شهرداری تهران از جمله معاونت حمل و نقل و ترافیک برنامه خود برای آغاز سال تحصیلی را در کمیسیون عمران مطرح کرده اند.
قناعتی تاکید کرد: روز یکشنبه هفته آینده نماینده شهرداری در شورای اسلامی شهر تهران حاضر می شود و اهم اقدامات خود برای سال تحصیلی جدید در همه حوزه ها را به اطلاع اعضای شورا می رساند.
وی افزود: اگر لازم باشد، نظر اعضای شورای شهر اعلام و تجمیع صحبت های معاونت های شهری و نظر اعضای شوری شهر نیز به عنوان راهبرد موضوع در سال تحصیلی دنبال می شود.
عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران خاطر نشان کرد: در موضوع آغاز سال تحصیلی و ماه مهر، مدیریت شهری برخی اقدامات را قبل از بازگشایی مدارس انجام داده است.
وی از بهسازی سرویس های بهداشتی مدارس، رنگ آمیزی برخی کلاس های درس، تعویض شیرهای آب مدارس، مرمت و تعمیر نمازخانه های مدارس، تعمیر و تعویض میز و صندلی ها به عنوان فعالیت شهرداری در مدارس قبل از آغاز سال تحصیلی و همزمان با تعطیلی مدارس یاد کرد.

* ساماندهی 18 هزار سرویس مدرسه برای آغاز ماه مهر
قناعتی، ساماندهی 18 هزار سرویس جابجایی دانش آموزان برای شروع سال تحصیلی جدید را از دیگر فعالیت های مدیریت شهری با همکاری دستگاه های آموزش و پرورش و راهور عنوان کرد.
وی با بیان اینکه اکنون در شهر تهران 30 هزار خودرو به عنوان سرویس مدارس فعال هستند، اظهار کرد: برای اینکه شهروندان بابت حضور فرزندانشان در مدارس نگرانی نداشته باشند، ساماندهی 18 هزار راننده سرویس مدارس با دریافت استعلام و ارائه آموزش های لازم انجام شده است.
وی گفت: 12هزار خودرو دیگر نیز که بطور خصوصی و شرکتی در حوزه سرویس های مدارس فعالیت دارند که هنوز ساماندهی نشده اند اما برای اینکه مطمئن باشیم در شهر تهران همه سرویس های مدارس در چهارچوب و ضوابط قانونی دانش آموزان را جا به جا می کنند، در اولین فرصت ساماندهی می شوند.
وی عنوان کرد: قیمت گذاری سرویس های مدارس نیز انجام شده و بر اساس مصوبات شورای شهر، امسال 15 درصد افزایش قیمت داشته اند.

* افزایش ظرفیت حمل و نقل عمومی در آستانه ماه مهر
عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه از افزایش ظرفیت حمل و نقل عمومی در آستانه ماه مهر خبر داد و گفت: در هفته جاری 58 واگن قطار و 100 دستگاه اتوبوس برقی و دیزلی به ظرفیت حمل و نقل عمومی اضافه شده و روزانه 300 هزار نفر را جا به جا می کند
وی بر لزوم مدیریت زمان و برنامه از سوی مردم در ماه مهر و همکاری با راهور و سایر دستگاه ها و نیز تنظیم زمان خروج از منزل و بهره گیری از ظرفیت ناوگان حمل و نقل عمومی تاکید کرد.
قناعتی با بیان برخی ضعف ها در حوزه حمل و نقل عمومی، یادآوری کرد که در برخی خطوط، آمدن اتوبوس تا 15 دقیقه هم طول می کشد.

* تحقق مدیریت یکپارچه شهری کاهش مشکلات شهروندان را در پی دارد
قناعتی با بیان اینکه یکی از 6 نفری است که مشغول تهیه سیاست های طرح یکپارچه مدیریت شهری در مجمع تشخیص مصلحت نظام برای ارائه به رهبر معظم انقلاب است، گفت: 20 دستگاه دولتی با اجرای مدیریت یکپارچه شهری، تحت پوشش مدیریت شهری قرار می گیرند و بسیار از مشکلات رفع می شود.
وی با تاکید بر اینکه اکنون همکاری دستگاه ها در قالب مدیریت یکپارچه شهری انجام نمی شود، گفت: همکاری دستگاه های خدماتی مانند آب و برق و گاز و سایر دستگاه ها با زیر مجموعه مدیریت شهری بطور توصیه ای و خواهش انجام می شود.

* مشکل جریمه سرویس های مدارس رفع می شود
عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران در ادامه با اشاره به مشکل بیش از 700 خودرو متعلق به 10 شرکت که به عنوان سرویس مدارس خدمات ارائه می کنند، عنوان کرد: در سال گذشته بدلیل ناهماهنگی هایی که وجود داشت بسیاری از خودروهای سرویس مدارس جریمه شدند.
وی با بیان اینکه شماره پلاک خودروهای سرویس مدارس باید برای سامانه تعریف شود، گفت: این مشکل در قالب طرح به شورای شهر ارائه و بعد از تصویب اعضای شورا، به معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ابلاغ می شود.
وی با بیان اینکه رانندگان سرویس های مدارس از مبلغ دریافتی باید سهمی به مدرسه و شرکت نیز بدهند، گفت: باید این درصدها به حداقل رسیده و انگیزه ادامه فعالیت راننده ها ایجاد شود.

منبع: ایرنا
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: