پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۵۶۱۶
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۷
روحانی در اجلاس شانگهای؛
رئیس جمهور در اجلاس شانگهای با بیان سخنانی با اشاره به این موضوع که ایران در تلاقی کریدورهای تجاری شرق به غرب و شمال به جنوب و داشتم امنیت و نیروهای متخصص فرصت‌های بیشماری برای سرمایه‌گذاری اعضای شانگهای قرار می‌دهد.
به گزارش خبرنگار حوزه دولت گیتی آنلاین، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در اجلاس شانگهای با بیان سخنانی به ضرورت مقابله با تروریسم در منطقه تاکید و اظهار کرد: ما در عراق و سوریه برای صلح جنگیدهایم. در افغانستان برای نبرد با افراط گرایی در تعامل با سازمان ملل متحد نقش سازنده ای ایفا کرده ایم و در یمن برای برقراری صلح از هیچ تلاشی فروگزار نکرده‌ایم.


متن سخنان رئیس جمهور در اجلاس شانگهای:

بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقاي سورونبار جئين بكوف، رييس جمهوري قرقيزستانرؤساي جمهور و نخست‌وزيران محترمجناب آقاي ولاديمير ناروف، دبيركل محترم سازمان همكاري شانگهاي
رؤساي محترم هيأت‌هاي بلندپايه
حضار گرامي، در ابتدا مايلم مراتب تشكر و قدرداني خود را از آقاي سورنباي جئين بكوف، رييس محترم جمهوري قرقيزستان به خاطر ميزباني اين اجلاس اعلام نمايم.
همچنين خوشحالم كه باردیگر فرصت يافتم تا در جمع سران سازمان همكاري شانگهاي حضور داشته باشم.
نوزدهمين نشست سران سازمان همكاري شانگهاي در حالي برگزار مي‌شود كه جامعه جهاني با چالش‌ها و معضلات بي‌سابقه‌اي روبرو است. تروريسم در انواع مختلف آن، افراط‌گرايي، يكجانبه‌گرايي، مداخله كشورهاي فرامنطقه‌اي در امور ساير مناطق و دخالت در امور داخلي ساير كشورها جامعه بين‌المللي را در وضعيتي خطير قرار داده است؛ وضعيتي كه مي‌تواند ثبات، امنيت و منافع همه كشورهاي جهان را تهديد كند.

عالي جنابان،
مناطق پيراموني ما با بحران‌هاي متعددي روبرو است كه با از بين بردن زيرساخت‌هاي اوليه كشورها و بازتوليد ناامني، اين مناطق را در شرايط حساسي قرار داده است. از سوي ديگر دولت آمريكا طي دو سال گذشته با  استفاده ابزاري از ظرفيت اقتصادي، مالي و نظامي خود و با اتخاذ رويكرد تهاجمي، كليه ساختارها و قواعد بين‌المللي را بر هم زده و به تهديدي جدي براي ثبات منطقه و جهان تبديل شده است.

همكاران گرامي،
همه ملتها و همه دولتها صرف نظر از باورها و فرهنگهای خود در پی رفاه، توسعه،‌آزادی و حقوق خویش هستند؛ و با حفظ ارزش های دینی و اخلاقی و ملی خویش می‌خواهند در تعامل با یکدیگر در برابر دشمنان مشترک بشریت ایستادگی کنند. امروزه همه ما از شرق تا غرب در برابر خطر افراط‌گرایی باید متحد باشیم. چرا که افراط‌گرایی توسعه، صلح و امنیت جهان را تهدید می‌کند. مهم نیست مسلمان، ‌مسیحی، یهودی،‌ بودایی یا به هر دین و ‌آئین دیگری باشیم؛ مهم این است که در برابر افراط‌گرایی از هر رنگ و نژاد و مذهب متحد باشیم. ما از آن جهت با داعش در عراق و سوریه جنگیدیم که آن را تفسیری افراطی و ضدانسانی از دین علیه انسانیت می‌دانستیم و در دفاع از شهروندان غیر مسلمانِ این کشورها نیزتردید نکردیم. ما از آن جهت با صهیونیسم مخالفیم که آن‌را یک ایدئولوژی انحرافی در دین یهود می‌دانیم که با ارزشهای انسانی در ستیز است.ما در عراق و سوریه برای صلح جنگیدهایم. در افغانستان برای نبرد با افراط گرایی در تعامل با سازمان ملل متحد نقش سازنده ای ایفا کرده ایم و در یمن برای برقراری صلح از هیچ تلاشی فروگزار نکرده‌ایم. ما همواره درهای گفتگوها و همکاری‌های منطقه‌ای و دوجانبه را با همه همسایگان خود بازگذاشته‌‌ایم. ما نمی خواهیم هیچ ملتی را به دریا بریزیم و غرق کنیم و برای حل مسأله فلسطین هم رویکرد دموکراتیک با مراجعه به آرای عمومی را ارائه کرده‌ایم.ایران جایگاه ویژه فرهنگی و تاریخی در سراسر قاره آسیا دارد. پیوندهای تمدنی ایران، آسیای میانه و شبه قاره گسست‌ناپذیر است؛ شاعران و نویسندگان ایرانی در دلهای مردمان شما خانه کرده‌اند و زبان فارسی در سرتاسر جغرافیای فرهنگی این منطقه گسترده است.

سران محترم سازمان همكاري شانگهاي،
جمهوري اسلامي ايران معتقد است كه امروزه جامعه بين‌المللي بيش از پيش با معضل يكجانبه‌گرايي به چالش كشيده شده و همچنين مشكلات و پيچيده‌گي‌هاي جهان امروز به ويژه تروريسم، افراط‌گرايي و قاچاق مواد مخدر، چندجانبه‌گرایی  را به يك ضرورت تبديل كرده است.برجام دستاورد مهم ديپلماسي چندجانبه است كه اثبات کرد چنانچه اراده سياسي لازم وجود داشته باشد مي‌توان، براي حل هر مشكلي به جاي تحريم و جنگ از طريق گفتگو و مصالحه بهتر به نتيجه رسيد. جمهوري اسلامي ايران به تصريح 15 گزارش‌ آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به كليه تعهدات خويش عمل نموده است، اما متأسفانه آمريكا به طور يكجانبه از برجام خارج شده و ديگر طرف‌ها و كشورها را نيز مورد تهديد قرار مي‌دهد تا قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل، كه خواستار روابط عادي تجاري با ايران است، را نقض كنند.جمهوري اسلامي ايران در چارچوب ظرفيت‌هاي برجام از اعضاي باقي‌مانده در توافق می‌خواهد، هر چه سريع‌تر به تعهدات خود در بهره‌مندي جمهوري اسلامي ايران از منافع اقتصادی برجام عمل کنند.جمهوری اسلامی ایران، کشوری است با موقعیت جغرافیایی استثنایی و راهبردی که از نظرذخایر انرژي و معدنی بسیار غنی است و در تلاقی کریدورهای تجاری شرق به غرب و شمال به جنوب واقع شده‌است. این ويژگی‌ها در کنار امنیت پایدار و نیروی انسانی تحصیل‌کرده، فرصت‌های بی‌شماری را در اختیار سرمایه‌گذاران و تجّار کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای قرار می‌دهد و استفاده از آن‌ها، می‌تواند زمینه‌ی جهش اقتصادی در کشورهای عضو را فراهم آورد. دولت جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد همه‌گونه تسهیلات را برای فعالیت‌های اقتصادی شهروندان، شرکت‌ها و دولت‌های عضو این سازمان در ایران فراهم آورد.در خاتمه مايلم با اغتنام از فرصت، يكبار ديگر از ميهمان‌نوازي ميزبان محترم تشكر نموده، براي دولت و مردم قرقيزستان آرزوي سعادت و بهروزي نمايم.
متشكرم
نویسنده:اکرم سادات حسینی شبستری
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: