پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۵۶۴۴
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۷
در رادیو تهران مطرح شد:
عضو شورای حقوق شهروندی وزارت اقتصاد، صادرات به بازارهای جهانی و حتی تامین نیازهای کشور را دچار ضعف دانست و گفت: علت این امر عدم تجهیز اقتصاد به علم و فناوریست.
کیومرث یزدان پناه عضو شورای حقوق شهروندی وزارت اقتصاد و استاد دانشگاه در گفت و گو با برنامه «جمعه با سیاست» رادیو تهران اظهار کرد: موضوع اقتصاد نه تنها مهمترین موضوع کشورمان ایران است، بلکه مهمترین موضوع در تمام دنیاست. اقتصاد ایران باید از قید و بندها رهایی پیدا کند، از جمله وابستگی به مواد خام و نیز تبدیل حضور دولت در اقتصاد از مدیریت به نظارت اقتصادی. با بررسی بیشتر این دو موضوع احساس نیاز به علم و فناوری در اقتصاد کشور ایجاد می شود.
کیومرث یزدان پناه در ادامه به بیان ضعف های اقتصادی کشور پرداخت و گفت: ایران کشوری نسبتا توسعه یافته و دارای زیر ساخت های تولید است؛ اما در صادرات به بازارهای جهانی و حتی در تامین نیازهای کشور ضعف های اساسی دارد و علت این امر عدم تجهیز اقتصاد به علم و فناوریست. اقتصاد ایران، اقتصاد گسترده ای است اما به خاطر وابستگی به دولت همانند یک کودک معلول به مراقبت احتیاج دارد.
این کارشناس مسائل اقتصادی پیرامون ملزومات اقتصاد بین الملل و پایداری در ارزش پول ملی اظهار کرد: ابزارهای پول، تولید، بازار و تجارت، اجزای غیر قابل تفکیک در ایجاد اقتصاد بین الملل هستند؛ کشوری که در تولید پایه محکم عمل کند، دچار نوسان در پول ملی نخواهد شد.اولین عامل برای افزایش اعتبار پول ملی مدیریت شفاف دولت بر عرصه اقتصاد کشور می باشد؛ متاسفانه از دوره قاجار تجارت محوری بر تولید محوری اولویت داشته است؛ یعنی سازندگی متکی بر منابع و ظرفیت های داخلی. اما در کشور شاهد قبضه اقتصاد توسط دولت هستیم در نتیجه با هر تلنگر در بازار نوسان رخ می دهد. لازمه ی ثبات در اقتصاد نداشتن طمع از جانب دولت در تولید و اقتصاد است برای نمونه کشور ترکیه که تولید محوری را آغاز کرد و پس از دو دوره الان به یک ثبات اقتصادی رسیده است. ما می‌توانیم به ثبات برسیم و ارزش پول ملی خود را ارتقا بدهیم به شرط اینکه دولت از بنگاه داری و سلطه بر اقتصاد کنارگیری کند و اقتصاد رقابتی ایجاد گردد.
نویسنده:مهدی زال زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: