پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۵۶۷۵
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۵:۵۷
شی جین پینگ رییس جمهور چین روز شنبه 25 خرداد/ 15 ژوئن در دوشنبه پایتخت تاجیکستان در پنجمین نشست سران سیکا سخنرانی و از کشورهای آسیایی دعوت کرد مشترکاً با چالشها مقابله و جامعه ای با سرنوشت مشترک در آسیا ایجاد کنند.

این سخنرانی مورد استقبال سران کشورها و سازمانهای بین المللی که در این نشست شرکت کردند، قرار گرفته است.

قارۀ آسیا با یک سوم مساحت و دو سوم جمعیت کرۀ زمین، بیش از 1000 قوم و یک سوم حجم اقتصادی دنیا، پرحیات ترین و پرپتانسیل ترین منطقۀ دنیا است اما با چالشهایی مانند کمبود اعتماد متقابل سیاسی، توسعۀ نامتوازن اقتصاد و خطرات امنیتی و مدیریتی روبرو است. سیکا در 27 سال پیش در راستای حل این چالش و به منظور افزایش اعتماد متقابل و هماهنگی میان کشورهای آسیا و حفظ ثبات و امنیت منطقه ایجاد شده است.

شی جین پینگ در سخنرانی خود از طرفها دعوت کرد آسیایی برخوردار از احترام و اعتماد متقابل، امنیت، ثبات، شکوفایی، درهای باز و در حال توسعه و متکی بر همکاری و نوآوری ساخته و تلاشهای خود را بر حل مسائلی مانند کمبود اعتماد متقابل، صلح و توسعه و مدیریت صحیح متمرکز کنند.

شی جین پینگ دربارۀ مسألۀ «کمبود اعتماد» گفت: «احترام و اعتماد متقابل راه شایسته ای برای همزیستی کشورها است. طرفین باید به دیگران در انتخاب نظام سیاسی و مسیر توسعۀ خود احترام بگذارند مخصوصاً باید از بازی «مجموع صفر» و حمایتگرایی تجاری منصرف شوند چون تنها در این صورت می توان اعتماد متقابل سیاسی و توافقات راهبردی را افزایش داد.»

رهبر چین دربارۀ مسألۀ «کمبود صلح» یادآور شد کشورهای آسیایی باید به فکر ایجاد صلح در کل آسیا باشند و در این راستا، باید بر گفتگو ضمن عدم رویارویی با هم و همکاری ضمن عدم تعهد پایبند باشند و تروریسم را در هر شکل آن قاطعانه سرکوب کنند.

او تأکید کرد باید گسترش جریانهای فکری افراطگرایانه را ریشه کن کرده و ایجاد یک ساختار امنیتی بر حسب ویژگیهای قارۀ آسیا را مورد بررسی قرار دهند تا امنیت در همه کشورهای آسیایی برقرار شود.

شی جین پینگ دربارۀ «کسری توسعه» تاکید کرد: توسعه کلید کل حل تمام مسایل است. او از طرفهای مختلف درخواست کرد که با پیشبرد تسهیل و آزادی تجارت و سرمایه گذاری، هر چه زودتر اسناد یکپارچگی منطقه چون «قرارداد روابط مشارکتی اقصادی همه جانبۀ منطقه ای» را به تصویب برسانند.

او گفت: چین از طریق تقویت پیوند پیشنهاد کمربند و جاده با راهبرد توسعۀ همۀ کشورها، به ارتباطات و هماهنگی همه جانبه و پیشرفت توسعه با کیفیت بالای اقتصاد کشورهای مختلف کمک می کند.

فضای بسته تنها با دیوار و موانع مواجه می شود. راههای باز عریضتر و گسترده تر می شود. با توجه به مسایل یکجانبه گرایی، محافظه گرایی و کسری مدیریت ناشی از ضد جهانی شدن، شی جین پینگ تاکید کرد: کشورهای مختلف باید با دیدگاه تمدن مبتنی بر برابری، استفاده از تجربیات یکدیگر، گفتگو و فراگیری مبادلات کشورها و مردم را در داخل و خارج منطقه گسترش دهند. باید از طریق پذیرش تنوع، همزیستی هماهنگ، آمیختگی و بهره برداری مشترک و شکوفایی مشترک، درگیری، اختلافات و یکجانبه گرایی تمدنها را حل کرد و همراه با تحولات عصر، دست به اصلاحات و نوآوری زد.

سیکا به عنوان یک مجمع چندجانبه مربوط به امنیت، هدف اصلی آن تنظیم تدابیر اعتمادسازی چند جانبه، تقویت گفتگو و همکاری، کمک به صلح، امنیت و ثبات آسیا است. سخنان شی جین پینگ و کارهای چین درسالهای اخیر برای سیکا، به اندیشه و تلاش طرفهای سیکا برای جستجوی صلح، ثبات و شکوفایی کمک می کند. طرفها می توانند با تحکیم پایۀ گفتگو و همکاری، برای مقابله با چالشها و ایجاد آیندۀ درخشان آسیا و جهان مشترکاً تلاش کنند.

نویسنده:مهدی زال زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: