پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۵۷۰۶
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۲
پورسیدآقایی:
معاون شهردار تهران از تلاش برای کاهش اقبال شهروندان به استفاده از خودروی شخصی خبر داد و گفت: هدف ما درآمد نیست و طرح زوج و فرد به طرح کنترل آلودگی هوا تغییر یافت و در هر فصل افراد فارغ از پلاک زوج و فرد می‌توانند ۲۰ روز در محدوده کنترل آلودگی هوا تردد کند و مابقی را عوارض پرداخت کند.
به گزارش خبرنگار گیتی آنلاین، محسن پورسیدآقایی در نشست خبری ضمن تشریح اجرای طرح کنترل آلودگی هوا همان طرح زوج و فرد سابق از ابتدای تیرماه گفت: سال گذشته شاهد اجرای مرحله اول طرح ترافیک بودیم و ابتدا ابهامات و مخالفت‌ها در رابطه با این طرح بسیار بود اما نتایج آن خوب بود.
وی تصریح کرد: قدرت هوشمندی که در این طرح به کار گرفته شد با بهترین شهرهای دنیا برابری می‌کند و بر اساس مولفه هایی چون نوع معاینه فنی خودرو و میزان تردد در محدوده از حساب شهروندی کسر می کند.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران همچنین بیان کرد: نتیجه نهایی طرح سال گذشته، کاهش آلودگی هوای تهران از بُعد سواری‌ها و کاهش حجم ترافیک بود و ۲۲ درصد کاهش ورود خودرو در محدوده مرکزی شهر را به دست آوردیم.
پورسیدآقایی خاطر نشان کرد: زوج و فرد ۱۴ سال اجرا می‌شد و با توجه به دو برابر شدن خودروهای تهران در ۱۴ سال دیگر زوج و فرد نمی‌توانست آلودگی هوا را کاهش دهد و این طرح کارآیی خود را از دست داده بود.
وی ادامه داد: طرح زوج و فرد را لغو کردیم و قرار شد دیگر پلاک خودروها ملاک نباشد و هر خودرو ۲۰ روز اجازه دارد در هر فصل در محدوده کنترل آلودگی هوا تردد داشته باشد.
معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران یادآور شد: در طرح سابق زوج و فرد اگر فرد نیاز داشت غیر از روز پلاک خود وارد محدوده زوج و فرد شود باید کل عوارض طرح ترافیک را پرداخت می کرد و در طرح جدید تنها نصف عوارض طرح ترافیک را پرداخت خواهد کرد و لازم است همه مالکان خودرو در سامانه تهران من ثبت نام کرده باشند تا تعداد ۲۰ روز در هر فصل را مطلع شوند و بیش از آن مشمول عوارض است.
وی تاکید کرد: وضع عوارض برای کسب درآمد نیست بلکه برای کاهش میل مصرف به خودروی شخصی و استفاده از حمل و نقل عمومی است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران یادآور شد: لازم است شهروندان حتما در سامانه تهران من ثبت نام کنند در غیر این صورت در همه ترددها عوارض خواهند پرداخت و ۲۰ روز محاسبه نخواهد شد.
پورسیدآقایی در خصوص روزهای پنجشنبه نیز بیان کرد: طرح ترافیک روزهای پنجشنبه در محدوده طرح ترافیک اعمال نخواهد شد و تنها محدوده زوج و فرد که محدوده کنترل آلودگی هوا است در روزهای پنجشنبه اعمال می‌شود.
وی همچنین از عدم بلوک شدن مبلغ حساب شهروندی در رزرو طرح ترافیک خبر داد و ادامه داد: اگر حساب افراد خالی باشد تا یکماه فرصت دارد پرداخت کند و اگر پرداخت نکند ۲۵ درصد عوارض بیشتر پرداخت خواهد کرد چرا که بخشودگی ۲۰ درصد لغو می‌شود و رکورد آنها برای پلیس هم ارسال می شود و جریمه می شوند‌ و امسال باید گفت عوارض و جریمه دو موضوع جداست.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در خصوص تردد خودروهای دیزلی گفت: کامیون‌ها در روز مجاز به تردد در تهران نیستند و فقط شب‌ها مجاز به تردد هستند و در مورد کامیونت‌ها مکلف به رعایت محدوده طرح ترافیک هستند و معاینه فنی آنها کنترل می‌شود و امروز رینگ کامل تهران را در کنترل داریم و معاینه فنی همه خودروها چک می‌شود و برخی از خودروها تا ۳۰ هزار خودرو را توسط دوربین از نظر معاینه فنی رصد می‌کنیم و به پلیس معرفی می کنیم و امروز بر معاینه فنی خودروهای دیزلی با حضور نماینده و با استفاده از ابزارهای علمی نظارت داریم.
پورسیدآقایی در پاسخ به پرسشی مبنی بر محدودیت حقوقی چون حق مالکیت خودرو بیان کرد: اینکه مالکیت موجب شود افراد به حقوق دیگران لطمه وارد شود لازم است عوارض را پرداخت کند و از نظر من اثر هزینه های آلودگی هوا ۲.۶ میلیارد دلار هزینه اضافه درمان ک سلامتی به دلیل آلودگی پرداخت می‌کنند و در سال ۹۷ تعداد ۱۳ قطار جدید و ۱۳ اتوبوس دو کابین جدید اضافه کردیم.
 ادامه دارد...
نویسنده:اکرم سادات حسینی شبستری
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: