پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۵۷۲۳
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰
بازار سرمایه چین به منظور تخصیص سرمایه در خارج از کشور و نیز جذب سرمایه، گام بلندی را آغاز کرد

سازوکار اتصال بورس های اوراق بهادار شانگهای– لندن دوشنبه 27 خرداد در لندن رسما فعال شد. این اقدام کلیدی بازار سرمایه چین برای باز شدن دو طرفه خود تلقی شده و برای توسعه بازارهای سرمایه هر دو کشور مفید بود و نیز نشانگر اراده چین برای بازتر کردن درهای بازار سرمایه خود به جهان تلقی می شود.

سازوکار اتصال بورس های اوراق بهادار شانگهای- لندن برای اولین بار در سال 2015 در هفتمین گفت و گوی اقتصادی و مالی چین– بریتانیا مطرح شد. ماهیت این سازوکار، باز شدن دو طرفه بازار سرمایه چین است یا به عبارت دیگر، این است که شرکت های صلاحیت دار در بورس های شانگهای و لندن می توانند با انتشار رسید سپرده (DR) سهام خود را برای معامله به بورس طرف مقابل بسپارند.

این سازوکار راه جدیدی برای دسترسی سرمایه گذاران و شرکت های چینی به بازارهای جهان گشوده است. به عنوان نمونه، از طریق آن، سرمایه گذاران چینی می توانند در شرکت های بورس لندن سرمایه گذاری کنند و شرکت های چینی فعال در بورس شانگهای نیز می توانند با انتشار رسید سپرده جهانی (GDR) سهام خود را برای معامله به بورس لندن بسپارند. به علاوه، این شرکت ها همچنین می توانند با همین روش به خرید سرمایه در خارج از کشور بپردازند که مساعد برای ادغام های فرامرزی تلقی می شود.

این نیز خبر خوبی برای توسعه بازار سرمایه چین به شمار می آید چرا که به بهینه سازی نظام های اساسی بازار سرمایه چین و تطبیق آن با بازارهای بالغ جهان کمک خواهد کرد. با اتصال بورس های شانگهای و لندن، بورس شانگهای می تواند از نظام های مدیریتی و نظارتی بورس لندن برای مدیریت خود استفاده کند. به علاوه، اتصال بورس های شانگهای و لندن الگویی برای ایجاد اتصالات مشابه بین بورس شانگهای و دیگر بورس های جهان از جمله بورس های کشورهای مسیر کمربند و جاده ایجاد کرده است.

پیش از فعال شدن سازوکار اتصال بورس های شانگهای- لندن، چین در راستای باز کردن درهای بازار سرمایه خود به خارج، سازوکارهای دیگری مانند سازوکارهای «سرمایه گذاران خارجی دارای صلاحیت»، «اتصال بورس های شانگهای- هنگ کنگ و «اتصال بورس شن زن- هنگ کنگ» ایجاد و اجرا کرده بود.

اجرای سازوکار اتصال بورس های شانگهای– لندن برای سرمایه گذاران خارجی و بازار سرمایه بریتانیا نیز بسیار مهم است، چرا که آن ها می توانند از این راه به سرمایه گذاری در شرکت های با کیفیت و فعال در بورس شانگهای بپردازند و از آن بهره مند شوند. مخصوصا با توجه به جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا، این اقدام برای حفظ جایگاه بورس لندن به عنوان بزرگ ترین بورس اروپا نیز مفید خواهد بود

نویسنده:مهدی زال زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: