پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۵۸۲۱
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۸
تحلیلگر اقتصادی:
بانک مرکزی به عنوان سیاست گذاری پولی - ارزی و دولت متولی سیاست گذاری در بخش تولید , این دو نهاد با همکاری و هماهنگی نقش کلیدی در بهبود اقتصاد کشور را دارند.
علی عبدی زاده در گفت و گو با "عزه میرصادقی "خبرنگار اقتصادی گیتی آنلاین درباره کاهش نرخ بهره در شهریور ماه سال ۹۶ گفت: با کاهش نرخ بهره در سال ۹۶پی آن تورم و افزایش نقدینگی ایجاد شد ، این دو شاخص علت و معلولند.اقتصادی که "مولد" نیست و بازارهای مالی آن توسعه یافته نمی باشند.با کاهش نرخ بهره با افزایش نقدینگی ناشی از ریزش سپرده های بانکی به سمت دلالی ,سوداگری و سفته بازی خواهد رفت.

تحلیلگر اقتصادی تاکید کرد :افزایش نقدینگی که خارج از بخش مولدخلق شده و منجر به تورم و افزایش تقاضای کاذب که بازار عرضه و تقاضا را از حالت تعادل خارج کرده و به دلیل عدم توانایی جذب این حجم از نقدینگی در بخش واقعی اقتصاد منجر به رکود شده است.

 علی عبدی زاده در ادامه گفت وگو با خبرنگار گیتی آنلاین چنین گفت: درکشورهای توسعه یافته, کاهش نرخ بهره  به دلیل بازدهی نقدینگی به سمت بازارهای مالی و تحت عنوان تامین منابع  بخش اصلی اقتصاد و بنگاهها با سیاست گذاری و ساختار سازمان یافته هدایت وبا اقتصادی پویا ،مولدوپررونق روبروهستندو این در حالی است که در کشور ما عکس این پارادایم اتفاق افتاده است.

 تحلیگر اقتصادی با  عنوان این مطلب  که با افزایش نرخ بهره نیز ،نقدینگی و تورم افزایش خواهد یافت ،تصریح کرد: لذا مادامیکه,اقتصاد ایران بر ریل توسعه قرار نگیرد  ،سیاست های پولی اثر کوتاه مدت و مسکنی خواهد داشت.

 علی عبدی زاده تاکید کرد: وضعیت اقتصاد ایران در حال حاضر تحت شرایط مختلفی از جمله'سیاست گذاری نامناسب ، مدیریت ناکارآمد ,مثبت ارزیابی نمی شود ونمی توان وضعیت موجود را با تحریمها توجیه کرد.

 ایشان در ضمن متذکر شدند :پولشویی به عنوان یک جرم اقتصادی تاثیر منفی چشمگیری بر رشد و توسعه اقتصادی کشورها بر جای می گذارد; تخریب بازارهای مالی _فرار و خروج سرمایه به صورت غیر قانونی ازکشور،ورشکستگی بخش خصوصی _ایجاد بی ثباتی در روند نرخ های بهره و ارز _توزیع نابرابر درآمد,از آثار و پیامدهای حضور پولشویی در  کشوری است.
 
کارشناس اقتصادی ابراز داشت : در صورت وجود مدیریت استراتژیک و عملگرا ' با انتصابات افراد متخصص در حوزه های مرتبط و حمایت دولت از ورود به بخش خصوصی واقعی و در ادامه توسعه بازارهای مالی  بخصوص بازار بورس است.

با اجرای دو مرحله کوتاه مدت,و بلند مدت این تهدید را میتوان به فرصت تبدیل کرد.درغیر اینصورت با توجه به فرآیند اتفاقات سال ۹۶ و ۹۷ , امسال   بخش عظیمی از اقتصاد کشور ,تحت  تاثیر تورم حاکم  از افزایش نقدینگی خلق  شده  ازسوی بخش غیر مولد , رکود عمیق تری را در پیش رو خواهد بود.

علی عبدی زاده در پایان این گفتگو با ابراز امیدواری, خاطر نشان کرد:انتظار میرود ,تصمیم گیران و تصمیم سازان جمهوری اسلامی ایران این  "ابرچالش" را یکبار ،  برای همیشه با هوشمندی و استفاده از متخصصان عبورکرده و اقتصاد ایران را بر ریل توسعه و پیشرفت قراردهند.                                                 
نویسنده:نویسنده: عزه میرصادقی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: