پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۲۵۹۰۷
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۱
مدیرعامل انجمن زنان مروج کارآفرین و هنرمند صنایع دستی عقیق:
جشن هنر صنایع دستی بانوان ایران زمین در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می شود. در این نمایشگاه انجمن صنایع دستی عقیق قصد دارد صنایع دستی نفیس ایران را به کشورهای قدرتمند جهان صادر کند.

به گزارش نغمه علی بیک زاده خبرنگار گیتی آنلاین، در جلسه نشست خبری مدیر عامل انجمن بانوان مروج کارافرین وهنرمند صنایع دستی عقیق که به مناسبت اولین جشن هنر بانوان ایران زمین امروز یکم تيرماه در فرهنگسرای عترت برگزار شد ، منیژه مختاری، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره این انجمن در جمع خبرنگاران گفت : برای نماد گردشگری و بوم گردی ایران عروسکی را طراحی کردیم به نام 《میتا》.
وی ادامه داد: معنی اسم این عروسک سفیر صلح و هنر است به زبان ایران باستان. طراحی لباس این عروسک با رنگ های پرچم ایران است و سمبل یک دختر ایرانی است که گردشگر جذب کند. 
مختاری افزود: ما این عروسک را به همه کشورهایی که می بریم، برای آنها یک پیام به زبان انگلیسی دارد که از مردم آن کشورها می خواهد که این عروسک را به زادگاه خودش بازگردانند.
وی گفت : با توجه به این که بحث صنایع دستی و گردشگری ارزآوری بسیار زیادی را به دنبال دارد، این عروسک باعث می شود که ما بتوانیم بحث گردشگری را پررنگ کنیم.
وی اظهار امیدواری کرد که این انجمن مردم نهاد بتواند این عروسک را به همه جهان صادر کند و گردشگران خارجی زیادی را جذب کنند.
مینا بارانی دبیر اولین جشنواره انجمن زنان مروج و کارآفرین و هنرمند صنایع دستی عقیق درباره انتظار این انجمن غیرسیاسی، غیردولتی و غیرانتفاعی گفت: چون کشور ما همه توان خود را بر روی فروش نفت متمرکز کرده، اگر ما بتوانیم از طریق جذب گردشگری به ایران، یعنی گردشگری شامل همه چیز می شود؛ می تواند گردشگر طبیعی باشد، تاریخی باشد و یا حتی گردشگران پزشکی. 
وی توضیح داد: چون ما پزشکان خیلی متبحری داریم.
بارانی ادامه داد: ما می توانیم مثل کشورهای دیگر که مثل ما منابعی در اختیار ندارند، جذب گردشگر داشته باشیم.
وی اشاره کرد: الان در ترکیه که نزدیک ترین کشور به ما هست، در آخرین تعطیلاتی که داشتیم در یکی از شهرهای آنها گفتند مدارس و مساجد را خالی کنید برای ایرانیان. چرا؟ چون می دانند که جذب گردشگر چقدر می تواند برای آن شهر و استان درآمد داشته باشد.
وی هدف این سازمان غیردولتی را اینطور تبیین کرد: ایران از نظر منابع طبیعی، تاریخی و حتی از نظر منابع علمی و پزشکی شاید بتواند پاسخگوی کل جهان باشد و بتوانیم با برنامه ریزی دقیق و مدونی بتوانیم گردشگران را جذب کنیم.
میتا عروسکی است که یک توشه دارد و از کسی که آن را در دست دارد می خواهد که او را به زادگاهش برگرداند و از زادگاه این عروسک بازدید کند و به نوعی تشویقی برای ورود گردشگران خارجی به ایران است. 
وی اظهار امیدواری کرد: دولت هم در کنار این مجموعه قرارگیرد و ما را یاری کند.
بارانی تاکید کرد: این انجمن زیر نظر هیچ ارگان، سازمان و نهادی نیست و کاملا با زحمات و تلاش خانم مختاری پایه گذاری شده و تا اینجا واقعا فشاری را که ایشان دارند تحمل می کنند شاید هر زن یا مردی نتواند تحمل کند.
وی افزود: ایشان به تنهایی هدفش را دنبال می کند.
در این جلسه از 《میتا》عروسکی که نامش به معنای سفیر صلح و هنر به زبان ایران باستان است رونمایی شد و به همه مدعوین یک عروسک اهداء شد.
این عروسک توسط خانم توانا طراحی، دوخت و ارائه شده است.

در ادامه مختاری مدیرعامل این موسسه غیردواتی گفت: هدف ما در این نمایشگاه این است که کل صنایع دستی ایران را که در حال فراموشی است احیاء کنیم.
 
وی در ادامه برنامه نمایشگاه را اینطور اطلاع رسانی کرد: دو روز اول مهمانان ما در این نمایشگاه سفیران و دیپلمات های کشورهای مختلف است که از طرف وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی دعوت شده اند. 
مدیرعامل موسسه صنایع دستی عقیق اعلام کرد: هدف ما این است که از آنها بخواهیم این پتانسیل نمایشگاهی در کشورهای دیگر هم با حمایت سفیران و دیپلمات ها برگزار شود.

منیژه مختاری یکی از دستاوردهای عملکرد این مجموعه را حذف دلالان اعلام کرد و گفت : یکی از وظایف ما معرفی هنرمند به کل دنیاست.
سوزن دوزی های بلوچ که در قشم تولید می شود و تولیدات زنان که به دلیل نداشتن حضور در بازار مشکلاتی دارند جمعیت هنرمندانی هستند که جامعه هدف ما هستند.

بازار فروشی که مورد توجه این سازمان مردم نهاد است کشورهای عربی، کشورهای اسکاندیناوی و کشورهای پیشرفته ای مثل ژاپن است.

از موانعی که بر سر راه انجمن صنایع دستی عقیق وجود دارد همراهی نکردن سازمان صنایع دستی و گردشگری و اسکان ندادن رایگان هنرمندان است که هیچ استقبالی در این زمینه نشد. 
دلیل حمایت نکردن دولتی ها از این فعالیت نداشتن بودجه عنوان شد.
دیدگاه وزارت امور خارجه این بود که بعد از اجرای این نمایشگاه، درخواست هایی که به سفارتخانه ها فرستاده میشود بخشی را با عنوان توسعه تجارت در دل این مجموعه بگنجانیم که بتواند این کارها را پیش ببرد.
بحث ورود تجار، بحث خرید آنها به صورت کلی را در قالب توسعه تجارت پیگیری کنیم.
مختاری در پاسخ به این سوال که آیا هنرمندان امکان همکاری با این جشنواره را دارند یا خیر گفت: با توجه به اینکه این انجمن در سطح ملی ثبت شده ما اجازه داریم که هم نمایندگی های داخلی در شهرهای مختلف داشته باشیم و هم نمایندگی های خارجی. ما مجاز هستیم که در هر شهری از ایران دو تا یا سه تا نماینده داشته باشیم که هنرمندان آن استان را ثبت نام کنند و کارهای اعزامی و کارهایی را که برای نمایشگاه ها دارند را شناسایی کنند.
وی تصریح کرد: ما در استان البرز دو تا نماینده داریم و در استان های تهران، اصفهان، شیراز، مازندران و گیلان و در خیلی از استان ها با ارتباطاتی که پیش آمده نمایندگی هایی داریم که هنرمندان آن استان را معرفی می کنند تا بتوانیم برای حضور آنها در نمایشگاه برنامه ریزی کنیم.
 
وی یکی از محورهای فعالیت موسسه عقیق را حمایت از زنان بی سرپرست و بدسرپرست عنوان کرد و گفت: برخی از این بانوان دارای کارت صنایع دستی هستند و ما دوره های مهارتی برای ارتقاء سطح مهارتی آنها می گذاریم تا کسانی که سطح کارشان پایین است بتوانند در این نمایشگاه ها شرکت کنند چون هدف ما صدور صنایع دستی نفیس ایران است.
در مورد هزینه های انجام شده در این نمایشگاه مدیرعامل عقیق گفت: هزینه دکور این نمایشگاه بالای سیصد و پنجاه میلیون به من اعلام شده و دلیل آن این است که خواسته ایم فضای ایرانی و سنتی داشته باشد و در حقیقت یک مانور است و ما نمی خواهیم در این زمینه کم بگذاریم و کل این برنامه چهارروزه در نهایت پانصد میلیون هزینه داشته است.
مختاری مطرح کرد: با وجود صنایع دستی نفیس در سطح کشور، حال هنرمندان خوب نیست و لازم است که حمایت هایی را جذب کنیم که این هزینه ها کاهش یابد.
وی تعداد استان هایی که در این نمایشگاه شرکت می کنند را 17 استان برآورد کرد و کشورهایی که در این نمایشگاه حضور پیدا می کنند را با کمیت 《خیلی》مطرح کرد و گفت : در این نمایشگاه اجازه فروش هم داده می شود.

یکی از فعالیت های موفقی که مدیرعامل انجمن عقیق عنوان کرد فعالیت در کشور لبنان با حمایت آقای شریعتمدار بود و گفت : ما در لبنان هم نمایشگاه فروش و هم 17 مورد به صورت فعالیت آموزشی برای حدود ششصد نفر در لبنان اعزام کردیم و پروژه خیلی خوبی داشتیم.
کشور لبنان مربیان را از جهت حضورشان در آن کشور و اسکانشان حمایت کرد. امیدوارم در ایران هم بتوانیم این کار را انجام دهیم.
همچنین ابراهیم صنوبر پدر صلح ایران و مدیرعامل سفیران صلح در این جلسه اظهارداشت: یک کار قشنگی هم که با خانم مختاری با همکاری سفیران صلح انجام دادیم، مکاتباتی است که با سفرایی که مقیم ایران هستند انجام دادیم که با محوریت صنایع گردشگری و صنایع دستی هفته های فرهنگی برگزار کنند که این بهانه ای باشد برای ارتباط با کشورهایی که مدنظر داریم. پنج تا کشور اعلام موافقت کردند و فکر می کنم شروع اولیه را با کشور ژاپن انجام دهیم. دو سه تا کشور دیگر هم تمایل دارند و ما داریم کارهایش را انجام می دهیم که هفته های فرهنگی هم با ارسال پیام صلح و دوستی از طرف ایران انجام شود.
در ادامه سخنان صنوبر، مدیرعامل صنایع دستی عقیق حمایت وزارت امورخارجه را بسیار اثرگذار عنوان کرد.

مختاری در ادامه فعالیت های موسسه صنایع دستی عقیق را کاملا غیرسیاسی عنوان کرد و گفت : ما این موسسه را در وزارت کشور ثبت کردیم.
 وی مداخلات وزارت خارجه را با انگیزه حذف برگزار کنندگان شخصی عنوان کرد و گفت : من در سال 93 با همکاری یک برگزار کننده شخصی برای کشور اتریش 380 کیلو بار بردم و خیلی آسیب دیدم. دلیل دیگر حضور وزارت امور خارجه تسهیل گرفتن ویزا است.
وی علت ورود اولیه به بازار بین المللی از طریق لبنان را فعال بودن رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و گفت: من برای سال 95 آقای حبیب الله زاده سفیر جمهوری اسلامی ایران در نروژ خودشان من و کسانی که روز ملی ایران را در نروژ برگزار کردیم.
وی توجه داد: نروژ خیلی سخت تر از حتی وین ویزا می دهد و ما چون یک انجمن مردم نهاد هستیم حتی درخواست از یکی از انجمن های مردم نهاد نروژ داشتیم برای بحث نمایشگاه صنایع دستی.
وی تاکید کرد: انجمن های مردم نهاد از سیاست اجتناب می کنند و کشورهای دیگر هم با انجمن های مردم نهاد هیچ مشکلی ندارند.

گفتنی است جشن فوق  درتاریخ ۲۴مرداد ماه لغایت ۲۷مرداد ماه درمحل دایمی نمایشگاه بین المللی تهران برپا می شود.
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: