پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۲۵۹۱۱
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۱
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی از اجرای بالغ بر ۳۰۰ برنامه با محوریت پیشگیری، آگاهی و فرهنگ سازی در هفته مبارزه با مواد مخدر در این استان خبر داد.
به گزارش گیتی آنلاین، احمد ملک حسینی روز شنبه در آستانه فرارسیدن روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در نشست با رسانه ها در اراک اظهار داشت: پنجم تیر ماه در تقویم جهانی به عنوان روز جهانی مبارزه با مواد مخدر نامیده شده که در ایران نیز از یکم تیرماه هر سال تا پنجم به عنوان هفته مبارزه با مواد مخدر نامگذاری شده است.

وی افزود: سال گذشته توسط دستگاه‌های مقابله‌ای استان، مقدار ۶ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم انواع مواد مخدر کشف شد و در سه ماهه اول سال جاری نیز یک هزار و ۵۰۰ کیلوگرم انواع مواد مخدر کشف شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲ درصد افزایش کشفیات ثبت شده است.

ملک حسینی بیان داشت: در سال گذشته ۱۳ هزار نفر شامل معتاد، قاچاقچی مواد مخدر، خرده فروش و معتاد متجاهر دستگیر شدند و در سه ماهه اول سال جاری نیز ۵ هزار و ۱۰۰ نفر دستگیر شدند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۲ درصد افزایش دستگیری را شاهد هستیم.

وی خاطرنشان کرد: برنامه ستاد و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی بر پایه موضوع پیشگیری قرار دارد و بر همین اساس برنامه های فرهنگی و پیشگیری دنبال می شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی بیان داشت: در حوزه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، پنجم حوزه شامل حوزه مقابله با عرضه، حوزه فرهنگی و پیشگیری، حوزه درمان و حمایت‌های اجتماعی، حوزه سازمان های مردم نهاد و حوزه قضایی فعال هستند.

وی ادامه داد: در حوزه فرهنگی و پیشگیری کمیته ای به عنوان کمیته فرهنگی و پیشگیری با مسئولیت مدیرکل بهزیستی استان مرکزی شکل گرفته است. همچنین در حوزه درمان و حمایت‌های اجتماعی با مسئولیت رئیس دانشگاه علوم پزشکی با هدف دسترسی آسان معتادان به درمان مورد نیاز پیگیری می‌شود. در حوزه سازمان های مردم نهاد و تشکل های مردمی و نهادهای غیر دولتی سعی شده از ظرفیت‌های سمن ها در این راستا به خوبی استفاده شود.

ملک حسینی تصریح کرد: با توجه به اینکه استان مرکزی استان کارگری و دانشجویی به شمار می رود، دو کمیته نیز به عنوان کمیته کارگری و کمیته دانشجویی در حال شکل گیری است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: همچنین ۲۲ دستگاه در حوزه های مختلف فرهنگی و پیشگیری کارها را دنبال می کنند و عضو شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی هستند.

ملک حسینی اظهار داشت: در استان مرکزی سی و یک مرکز درمانی ترک اعتیاد (کمپ ترک اعتیاد) مطابق پروتکل جدید سازمان بهزیستی فعال هستند، که ۱۸ مرکز مربوط به اراک می باشد همچنین ۱۲۰ مرکز متادون درمانی وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس آمارهای به دست آمده، در استان مرکزی ۷۰ هزار معتاد وجود دارد، که ۱۲ درصد از جمعیت معتادان را بانوان تشکیل می‌دهند.

وی همچنین از اجرای طرحی با عنوان «یاری گران» از مهر ماه همزمان با گشایش مدارس با محوریت آموزش و پرورش خبر داد وگفت: این طرح برای آموزش دانش آموزان توسط آموزگاران دوره دیده اجرا خواهد شد.

ملک حسینی، ایجاد اشتغال برای معتادان بهبود یافته با پرداخت وام ارزان قیمت به مکان هایی که این بهبود یافتگان را جذب می کنند، پاک سازی اطراف مراکز آموزشی، تسهیل دسترسی معتادان به مرکز درمانی، جمع آوری معتادان متجاهر با شدت بیشتر و ساماندهی معتادان و ارجاع آنان به مرکز ماده ۱۶ و… را از جمله برنامه های شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی در سال جاری اعلام کرد.
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: