پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۶۰۱۳
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۲
نایب رئیس اتحادیه مشاورین املاک کشور گفت: نجات بازار مسکن در گرو افزایش تولید بر اساس آمایش سرزمین است.
حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه مشاورین املاک در گفت و گو با برنامه «از نزدیک» رادیو جوان علت افزایش قیمت در حوزه مسکن را نداشتن چشم انداز و مدیریت عنوان کرد و گفت: افزایش قیمت در حوزه مسکن نباید رخ دهد. نوسانات ارز و طلا متاسفانه در بازار مسکن موثر است که این ناشی از عدم مدیریت و عدم توازن میان عرضه و تقاضاست. مقام معظم رهبری بر شعار رونق تولید تاکید فرمودند و این مهم ریشه در حوزه مسکن نیز دارد. یکی از گلوگاههای اصلی تحقق شعار سال و اقتصاد مقاومتی، همین بازار مسکن است ولی متاسفانه ما مدیریت انقلابی در حوزه مسکن نداریم. مدیریت جهادی بزن در رویی نیست. کسی که انقلابی فکر و عمل می کند باید همه زوایای یک طرح را در نظر گرفته و عمل کند و در این مورد، آمایش سرزمین یکی از شیوه های مهم است.                                                                                                                          وی افزود: سالانه یک میلیون ازدواج در کشور رخ می دهد بعلاوه انباشت فاقدین مسکن از سال های قبل، اما میزان تولید مسکن در سال سیصد هزار واحد مسکونی است که باعث عدم توازن بین عرضه و تقاضا شده است . عزم ملی در حوزه تولید مسکن وجود ندارد. در حوزه مسکن قانون و برنامه ریزی وجود دارد اما بدلیل عملی نشدن وعده ها، شاهد چشم انداز روشن در این حوزه نیستیم. مسئولین به صورت سلیقه ای عمل می کنند به طوری که در دو دهه اخیر دولتی با هزینه میلیاردی طرحی را تصویب و اجرا می کند و دولت بعد به طور کامل این طرح را لغو می کند. به طور کلی نداشتن چشم انداز روشن به معنی حرکت بدون برنامه ریزی است اما اگر یک وزیر با برنامه ریزی طبق آمایش سرزمینی طرحی را آغاز کند، وزیر بعدی این طرح را ادامه خواهد داد.
نایب رئیس اتحادیه مشاورین املاک در ادامه به بیان تاثیر بازار ارز و بازارهای جهانی در قیمت مسکن پرداخت و اظهار داشت: تاثیر بازارهای جهانی مانند ارز و طلا بر قیمت مسکن بین 15 تا 20 درصد است ولی دوبرابر شدن قیمت مسکن ارتباطی به بازارهای جهانی ندارد. در کشور ما مالکیت بسیار مهم است و اگر مالکی مسکن خود را به قیمت دلخواه به فروش بگذارد دولت نمی تواند ورود کند، اما برای جلوگیری از رشد نامتعارف قیمت ها می تواند تولید را افزایش دهد. رشد بازار ارز باعث رشد قیمت‌های مسکن شد، ولی کاهش قیمت ارز تغییری در بازار مسکن بوجود نیاورد بلکه باعث عمیق تر شدن رکود، در این بازار شد.
وی همچنین تصریح کرد: ۱۳۰۰شغل و ۳۰۰ صنعت مرتبط با مسکن وجود دارد و یکی از این شغل ها، مشاورین املاک هستند؛ وقتی که قیمت مصالح و قیمت زمین افزایش پیدا می‌کند نهایتاً در قیمت تمام شده مسکن افزایش ایجاد می شود و این قیمت توسط مشاورین املاک ارائه می گردد و این شبهه به وجود می‌آید که مشاورین املاک در افزایش قیمت مسکن دخیل هستند. 
عقبایی به تشریح طرح مالیات بر عایدی سود مسکن و نیز طرح ملی مسکن پرداخت و تصریح کرد: طرح مالیات بر عایدی سرمایه مسکن در جهت برقراری عدالت اجتماعی امری ضروری است. کسی که فعالیتی انجام می دهد و حقوق دریافت می کند مالیاتش را پرداخت می کند؛ پس فعال اقتصادی که در حوزه مسکن کار می کند و سود عاید وی می شود نیز باید مالیات سود خود را پرداخت کند و امیدواریم مجلس در این چند ماه پایانی در جهت عدالت اجتماعی این قانون را تصویب کند. در تمام دنیا به خانه‌های خالی مالیات های سنگین تعلق می گیرد اما در کشور ما دولت سامانه املاک و مستغلات جامعی ندارد و نمی تواند به طور کامل و صحیح این طرح را اجرایی کند. وزارت مسکن و شهرسازی طرح ملی مسکن را در حوزهای خانه اولی ها، بافت فرسوده، ارائه تسهیلات و ارائه زمین به انبوه سازان و مسکن استیجاری پیگیری می کند ولی هنوز خروجی ملموس برای مردم نداشته است.
وی در پایان مقدار افزایش نرخ اجاره بها برای امسال را بیست درصد اعلام کرد و گفت: در نیمه اول سال افزایش قیمت در حوزه مسکن پیش بینی نمی شود و در نیمه دوم به شرط ثبات در حوزه ارز و طلا افزایش قیمت نخواهیم داشت و احتمال وجود دارد که به دلیل ایجاد رکود در حوزه مسکن قیمت ها مقداری شکسته شود.  افزایش قیمت برای مستأجرین در سال جاری  نهایتا ۲۰ درصد می باشد و این را خود مالکین نیز حس کردند به طوری که قشر مستاجر که غالبا کارمندان و کارگران هستند بیش از بیست درصد توان پرداخت ندارند.
نویسنده:مهدی زال زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: