پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۶۰۷۶
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۷
معاون قوه قضاییه در برنامه رو در رو:
معاون قوه قضاییه از تحولات قوه قضاییه بر اساس فناوری اطلاعات در برنامه رو در روی شبکه چهار سیما خبر داد.
به گزارش گیتی آنلاین، حجت الاسلام حمید شهریاری در هفته قوه قضاییه عصر چهارشنبه 5 تیرماه در برنامه رو در رو شبکه چهار سیما ابتدا در خصوص دیدار صبح چهارشنبه مقامات قضایی با مقام معظم رهبری اظهار کرد: امروز جلسه بسیار خوبی خدمت مقام معظم رهبری داشتیم و ایشان تاکیدی داشتند بر طرح تحول دستگاه قضایی و این طرح تحول را در دو حوزه دستیابی به توفیقات جدید، رفع مشکلات و اشکالات قبلی مورد تاکید داشتند و اصولا پیگیری رییس قوه قضاییه در دوره جدید ایجاد تحول است و این مطالبه مردم هم هست.

وی در ادامه به نقش فناوری در تحول دستگاه قضایی پرداخت و گفت:‌ مستحضرید که فناروی امروز در ایجاد تغییر در حاکمیت ها و سازمان ها نقس بسیار کلیدی ایفا می کند و در دنیای ما که عصر فناوری و فضای مجازی است و حوزه فناوری می تواند تغییرات جدی و اساسی در سازمان ها ایجاد کند، قوه قضاییه هم از این امر مستثنی نیست.

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه تاکید کرد: استفاده از فناوری هالی نوین یکی از شرایط اصلی و محورهای جدی و این تحول محسوب می شود و این تحول بر مبنای فناوری به سه صورت است و نوع اول آن معطوف به نظام و مکاتبات و ارتباط داخل سازمان است که بیشتر به مکاتبات اداری و ابلاغ ها متمرکز است.

حجت الاسلام شهریاری خاطر اظهار کرد: این فناوری گاهی در یک سازمان فعالیت ها را خودکار سازی می کند و اتوماتیک می شود اموری چون دبیرخانه و فناوری دبیرخانه را الکترونیکی می‌کند و مکاتبات را الکترونیک می‌کند و ما هم مکاتبات دستگاه قضایی را الکترونیکی کردیم.

وی با اشاره به وجود ۱۲ هزار قاضی و 35 تا 40 هزار نفر کارکنان دستگاه قضایی اتوماسیون مکاتبات در دستگاه قضایی را امری مهم دانست و ادامه داد: مدت زمانی نمی گذرد که مکاتبات به صورت الکترونیکی شده است و اتفاقی که افتاده است این است که بالغ بر ۵۰ هزار کاربر در قوه قضائیه داریم و ۹۰۰ نقطه قضایی در مناطق مختلف کشور داریم و لازم است ابلاغ‌های قضایی به دست آنها برسد.

حجت الاسلام شهریاری خاطر نشان کرد: وقتی این ابلاغ ها و مکاتبات به صورت برخط به دست آنها برسد امور تسریع می شوذد و در گذشته دستگاه عریض و طویل داشتیم تا ابلاغ‌ها صورت گیرد و حدود ۲۵ روز در دورترین نقطه ابلاغ آئین‌نامه‌ها را انجام دهیم‌ و با سیستم اتوماسیون میلیاردها تومان در بودجه صرفه جویی شد و این تحول برای خودروسازی صورت گرفته است.

وی ادامه به موضوع توانایی‌های جدید کاربر در فضای الکترونیک شدن امور پرداخت و بیان کرد: با فناوری اطلاعات و ارتباطات سامانه سجا را ایجاد کردیم و اطلاعات پرونده‌های قضایی را با جزئیات دقیق در دسترس و قابل رصد کردن داریم مانند ۱۰ اتهام اول که چه چیزی است مانند سرقت مستوجب تعزیرُ ضرب و جرح عمدی، توهین به اشخاص، تصادفات، تهدید،‌رانندگی بدذون گواهینامه، تخریب،‌کلاهبرداری،‌ خیانت در امانت و نگهداری مواد مخدر است که در صدر جدول اتهامات است.

معاون رئیس دستگاه قضا همچنین افزود: بر اساس الکترونیکی بودن پرونده ها خواسته های مردم را بر اساس فراوانی می‌دانیم و این آمارها به مدیران ارشد قضایی و اجرایی کشور این اطلاعات را می‌دهد که باید بر کدام مسائل متمرکز شوند تا مشکلات را رفع کنند و این می‌تواند مبنای مدیریت صحیح باشد و این جزء ویژگی توانمندسازی مدیریتی از سوی فناوری اطلاعات است.

وی در بخشی از سخنانش به طلاق توافقی پرداخت و گفت: ۱۶۵ هزار طلاق توافقی در سال ۹۶ با ۴.۴ درصد کاهش در سال ۹۷ رسید.

حجت الاسلام شهریاری همچنین به توسعه ارتباطات بر اساس سامانه های الکترونیکی دستگاه قضایی برای رفع محدودیت های زمانی و مکانی اشاره و اظهار کرد: در این سیستم هر زمان و در هر مکانی ارتباطات را بر قرار می‌کند و سامانه خدمات الکترونیک قضایی را شکل دادیم و بیش از ۱۰۰۰ عنوان خدمت را در ۶۰۰ دفتر خدمات قضایی ارائه می‌دهیم و ۸۰۰ دفتر در آینده راه اندازی می شود‌.

وی اطلاع رسانی پرونده‌های محاکم به طرفین را یکی از برترین خدمات سامانه سخا دانست و افزود: ثبت دادخواست در سامانه عدل ایران به آدرس برخط Adlrian.ir انجام می‌شود و بر این اساس روند رسیدگی پرونده‌ها به طرفین اطلاع رسانی می‌شود و مراجعه به مراکز قضایی کاهش می‌یابد و رضایتمندی مردم افزایش می‌یابد و البته سامانه سنا هم برای توانمندسازی ایجاد کردیم.

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه ادامه داد: از دوره ریاست آیت الله شاهرودی الکترونیکی شدن پرونده های قضایی بر اساس اطلاعات اصلی آغاز شد و این روند توسط مدیران ارشد دستگاه قضا قابل رسیدگی است و سامانه سنا ابزار نظارتی در اختیار دستگاه های نظارتی قوه قضائیه است.

حجت الاسلام شهریاری از دسترس بودن سوابق قضایی افراد در همه سیستم قضایی خبر داد و گفت: سجل کیفری و قضایی در دسترس تمام قضات و دادستانان قرار می‌گیرد و این به روند رسیدگی و جرائم تکراری و مقررات تشدید ارتکاب به جرائم را قابل اعمال می‌کند و این سجل قضایی در حال تکمیل است و دستگاه قضایی را توانمند می‌کند.

وی در رابطه با تحول دستگاه قضایی گفت: پرونده‌هایی که به صورت یکتا در دستگاه قضایی در سال ۹۷ بالغ بر ۶ میلیون پرونده بوده و با تعدد رسیدگی ها بالغ بر ۱۳ میلیون مرتبه رسیدگی انجام شده و هر سال تعداد رسیدگی‌ به پرونده‌ها افزایش یافته و لازم است اتفاقی رخ دهد ‌که رسیدگی به پرونده‌ها کاهش یابد.

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه خاطر نشان کرد: مجموع ۱۰ میلیون پرونده حدود ۱۷ میلیون بار رسیدگی را به خود جلب کرده و فشار بسیاری بر سیستم کارکنان و قضات دستگاه قضایی است و این موضوع با ابلاغ الکترونیک دچار تحول خواهد شد.

حجت الاسلام شهریاری در خصوص ابلاغ الکترونیک خاطر نشان کرد: زیر ساخت‌های ابلاغ به شکل الکترونیکی در زمان مناسب با طراحی و واگذاری انجام شد و تحول در یک ساختار تشکیلاتی کاری مضاعف بود و تیم‌هایی در عرض این تشکیلات کارکردهای تقاطعی ایجاد کردیم که در تشکیلات فعلی وارد کار شوند و برای چنین تحولاتی خروجی‌ها را پیش بینی کرده و بر آنها نظارت کرده و آنها را پایش کردیم.

حجت الاسلام شهریاری در بخشی از سخنانش عنوان کرد: سه سال پیگیری کردیم تا سامانه‌های الکترونیکی دستگاه قضایی به نیروی انتظامی متصل شود و این اتفاق هنوز رخ نداده و این فناوری هم اکنون مستقیما زیر نظر رئیس دستگاه قضایی اداره می‌شود و توفیقاتی که رخ داده بر اساس همین مدیریت است و یکی از توفیقات بزرگ دستگاه قضایی ابلاغ الکترونیکی است و پیشکسوتان می‌گویند این اقدام بزرگترین اقدام در طول دوره عدلیه محسوب می‌شود.

رییس مرکز آمار وفناوری اطلاعات قوه قضاییه ابلاغ الکترونیکی را تحول ساز خواند و گفت: نکته مهم ابلاغ الکترونیکی در نوع ابلاغ‌های واقعی و قانونی است تا قبل از ابلاغ الکترونیکی ۶۰ درصد ابلاغ‌های قضایی به دست شهروندان نمی‌رسید.

حجت الاسلام شهریاری در پایان گفت: پابند الکترونیکی یکی از اقداماتی است که تا کنون ۴۷۵ مورد از متهمان را روانه زندان نکرده و در آینده این فرآیند بر اساس پروژه ای در دانشگاه علم و صنعت شکل گرفت و در ۱۴ استان از این پابند استفاده می‌کنند و این تحول ساز است و در برنامه ششم توسعه باید این مهم به ۵ میلیون پابند الکترونیک برسد و تحول دیگر دسترسی به دارایی افراد است و این هم تحولی قابل توجه در رسیدگی های قضایی ایجاد خواهد کرد.
نویسنده:اکرم سادات حسینی شبستری
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: