پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۶۱۰۱
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۲
رادیو بین المللی چین در گزارشی تصریح کرد که تهدید افزایش تعرفه گمرکی به حل مساله تجاری کمک نمی کند.

قرار است روسای جمهوری چین و آمریکا در حاشیه نشست سران گروه 20 در اوساکا دیدار کنند. با این حال، برخی مقامات آمریکایی بار دیگر با لحن تهدیدآمیز اعلام کرده اند که چنانچه دو طرف نتوانند به توافق اقتصادی و تجاری برسند، آمریکا بار دیگر تعرفه گمرکی را بر کالاهای چین افزایش خواهد داد.

چین همواره درباره حل مسایل اقتصادی و تجاری موضع همیشگی خود را حفظ کرده و بر گفت و گوی برابر و توجه به ملاحظات منطقی یکدیگر پایبند بوده است. چین در یک سال گذشته با نهایت صداقت و تلاش خود 11 دور مذاکرات تجاری با آمریکا انجام داده و در آن به پیشرفت های بزرگی رسیده است. با این حال، آمریکا با سه بار عهدشکنی، تعرفه گمرکی بر کالاهای چین را افزایش داده و سبب مشکلات جدی در رایزنی بین دو کشور شده است.

چین همواره ترجیحش بر گفت و گوی برابر به عنوان انتخاب اول برای حل مساله اقتصادی و تجاری بوده است. اما اصول و خط قرمز خود را هم دارد. از ماه مه سال جاری، آمریکا تعرفه گمرکی بر کالاهای چین را به ارزش 200 میلیارد دلار افزایش داده و بر شرکت های چینی اعمال فشار کرده است. چین نیز در مقابل تعرفه گمرکی بر کالاهای آمریکا را افزایش داده و سازوکار فهرست نهادهای غیرمطمئن را ایجاد کرده است. این اقدامات چین، اراده و عزم راسخ کشور را برای دفاع از منافع اصلی خود نشان داده است.

جنگ تجاری برنده ندارد و به هر دو طرف درگیر آسیب می رساند. به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، 82 درصد تلفن همراه وارداتی، 94 درصد لپ تاپ، 85 درصد سه چرخه و روروک و 98 درصد دستگاه بازی الکترونیکی آمریکا از چین وارد می شود. بدین سبب، 303 نفر از 314 نماینده اصناف مختلف آمریکا با افزایش تعرفه بر کالاهای چین مخالفت کرده و معتقدند، چین از زنجیره کامل صنعتی و تاسیسات خوب زیربنایی برخوردار بوده و نیروی کار کافی و آموزش دیده دارد. اگر آمریکا برخی زنجیره های صنعتی خود را از چین خارج کند، مشکلات زیادی برای شرکت های آمریکایی ایجاد خواهد شد.

استفان روچ پژوهشگر ارشد دانشگاه ییل آمریکا چندی پیش اعلام کرد: آشنایی دولت آمریکا از نقش تعرفه گمرکی کاملا اشتباه است. بسیاری شواهد نشان می دهد که بیشترین هزینه ناشی از افزایش تعرفه توسط بازرگانان وارد کننده آمریکا تقبل شده نه صادرکنندگان چینی.

چین به عنوان یک کشور مسوولیت شناس برای حفظ رشد اقتصاد جهانی و منافع مردم جهان، به طور منطقی و عادلانه با مساله اقتصادی و تجاری خود با آمریکا برخورد کرده است، اما نیز از هیچ فشار و تهدیدی نمی ترسد و کاملا آماده است.

نویسنده:مهدی زال زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: