پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۶۱۰۲
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۷
دولت چین با توسعه تجارت آزاد، اقدامات آمریکا در تنشهای تجاری اخیر را پاسخ گفت.

سال گذشته در میان اخبار اقتصادی بین المللی معمولاً به این عناوین بر می خوردیم: «شرکت اپل پیشبینی فروش را پایین آورد»، «فشار بر بورسهای آمریکا ناشی از تنظیم پیشبینی سود شرکتها به سطح پایین تری رسید»، «سازمان صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی جهان را کاهش داد»، «اتحادیۀ اروپا پیشبینی رشد اقتصادی و تورم را کاهش داد»، «بانک مرکزی ژاپن پیشبینی رشد ارزش تولید ناخالص را تنظیم کرد...»

اقتصاد جهان در حالی که به تازگی بحران مالی را پشت سر و رو به بهبود گذاشته بود، با چالشی جدی دیگری یعنی حمایتگرایی تجاری روبرو شد. از این رو، کل جهان انتظار دارد نشست گروه بیست که به زودی در اوساکای ژاپن برگزار می شود، پاسخی نیرومند به این جریان داده و اقتصاد جهان را مجدداً وارد مدار صحیح کند.

رهبر چین در سال 2013 ابتکار «ایجاد اقتصاد جهانی با رویکردی باز» را مطرح کرد. این ابتکار بر حسب رویکرد عصر و آرزوی مشترک کشورها مطرح شده و راه حلی قابل اجرا برای مقابله با چالشهای کنونی و آتی به شمار می رود. خود چین نیز به عنوان مبتکر آن، در این راستا عمل کرده است.

چین در مارس سال جاری قانون سرمایه گذاری بازرگانان خارجی را تصویب کرد که اقدامی به منظور ارائۀ پشتوانۀ حقوقی و سیستماتیک برای بازتر کردن درهای کشور به خارج تلقی می شود.

از آن زمان به این سو نیز شرکتهای خارجی سرمایه گذاری در چین را افزایش داده اند. طبق آمار وزارت بازرگانی چین، در پنج ماه اول سال جاری میلادی 369 میلیارد و 60 میلیون یوان سرمایه خارجی وارد چین شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 6.8 درصد افزایش یافته است. این روند فزونی در چین که در حال نزول سرمایه گذاری در سطح دنیا شکل گرفته است، نشانگر اطمینان سرمایه گذاران خارجی به بازار چین بوده و نوعی رای اعتماد آنها به اقدام چین در بازتر کردن درهای خود به جهان به شمار می آید.

به قول یک ضرب المثل آفریقایی: «به تنهایی سریعتر و با هم دورتر می توان رفت». با یکجانبه گرایی و زورگویی برخی کشورها شاید در کوتاه مدت توسعۀ سریعتری داشته باشد اما پیامدهای آن از جمله آسیب رساندن به دیگر کشورها نهایتاً به خود آن کشور نیز لطمۀ سنگینی وارد می کند. طبق گزارش نیویورک تایمز در 4 تیر/سرطان، برخی شرکتهای فناوری بالای آمریکا برای دوری از حکم تحریم آمریکا علیه شرکت هوا وی چین، به دنبال راههای ثانوی برای ادامۀ عرضه کالاها و خدمات به این شرکت چینی هستند. برخی شرکتهای آمریکایی حتی انتقال برخی خطوط تولید خود و ادارات خدمات پس از فروش خود به خارج از آمریکا را مد نظر قرار داده اند. دلیل آن این است که این شرکتها به اهمیت بازار چین واقفند و مایل نیستند سهم شایسته شان در آن بازار به دست دیگران بیافتد. منتهی، یکی از اهداف آمریکا برای آغاز جنگ تجاری با چین، به اصطلاح بازپس گرفتن فرصتهای شغلیست که کارگران چینی غارت کرده اند؛ اما همان طور که نیویورک تایمز گزارش کرده است، شاید واقعیات کنونی خلاف چنین هدف پیشفرضی باشد.

مارتین ژاک کارشناس تاریخ دانشگاه کیمبریج انگلستان بر آن است حمایتگرایی تجاری و اصل «اول آمریکا» که فعلا آمریکا در پیش گرفته، شاید در کوتاه مدت نتیجه بدهد اما از سویی ضعف و هراس آمریکا را نشان داده و از سوی دیگر، باید دید روند جهانی شدن غیرقابل جلوگیری است و اعضای گروه بیست باید بر تدابیری که کارایی آنها در کمک به رشد اقتصادی جهان ثابت شده است، از جمله چندجانبه گرایی، سازمان های چندجانبه و همکاری چندجانبه پایبند باشند.

در جریان نشست سران گروه بیست در اوساکا، رهبر چین دیدارهای دوجانبه و چندجانبه را با رهبران دیگر کشورهای حاضر برگزار می کند. این نشان می دهد کشورها به همبستگی منطقه ای و همکاری منطقه ای اهمیت می دهند. این دیدگاه یکجانبه گرایی و حمایتگرایی تجاری که آمریکا در حال اجراست، برای حفظ نظامهای چندجانبه و ایجاد اقتصاد جهانی با رویکردی باز آشکارا دارای ارزش فراوانی است.

در نشستهای گذشتۀ سران گروه بیست چین طبق تجربیات خود پیشنهادهایی برای حفظ چندجانبه گرایی و بهینه سازی مدیریت جهان مطرح کرده و نشست اوساکا نیز از این لحاظ استثناء نخواهد بود و چین در چنین راستایی عمل خواهد کرد. این نشانگر مسؤولیت چین به عنوان کشوری بزرگ در قبال جهان و نیز جزو انتظارات جهان از چین است.

نویسنده:مهدی زال زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: