پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۶۱۰۵
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۴
چهاردهمین نشست گروه بیست روز جمعه 7 تیر 28 ژوئن در اوساکای ژاپن برگزار شد. شی جین پینگ رییس جمهوری چین در این نشست طی سخنانی از طرف ها خواست با همکاری، به توسعه با کیفیت اقتصاد جهانی برسند. وی اقدامات چین را برای گسترش درهای باز اعلام کرد.

امسال برابر با دهمین سالگرد بروز بحران بین المللی مالی است و اقتصاد جهانی بار دیگر در میان چهارراهی قرار گرفته است. لاگارد مدیر کل صندوق بین المللی پول چندی پیش گفت: در 2 سال پیش، 75 درصد جوامع اقتصادی جهان شاهد سرعت رشد بود، اما در سال جاری 70 درصد جوامع اقتصادی شاهد کاهش رشد شده اند. این که جوامع عمده اقتصادی در چنین شرایطی چه انتخابی خواهند داشت دارای اهمیت فراوان است.

شی جین پینگ در نشست یاد شده پنج اقدام چین برای گسترش درهای باز را اعلام کرد که عبارتند از؛ کاهش محدودیت برای ورود سرمایه خارجی در کشاورزی، اکتشاف و استخراج معادن، صنایع تولیدی و صنایع خدماتی، راه اندازی 6 منطقه آزاد تجاری جدید، افزایش واردات و کاهش تعرفه گمرکی، بهبود محیط بازرگانی، برخورد برابر با شرکت های چینی و خارجی، یاری به رسیدن به توافق برقراری روابط همه جانبه مشارکتی اقتصادی منطقه.

با وجود اصطکاک تجاری با آمریکا، چین با گسترش درهای باز خود شاهد رشد باثبات اقتصادی شده است. طوری که در 5 ماهه نخست سال جاری، میزان واردات و صادرات چین با رشد 4.1 درصد به 12 هزار و 100 میلیارد یوان رسید. میزان سرمایه خارجی مورد استفاده نیز با رشد 6.8 درصد به 369 میلیارد و 60 میلیون یوان رسید.

در حال حاضر، توسعه سریع دانش و فناوری فرصت های بزرگ و مهم برای تغییر ساختار اقتصادی کشورها فراهم کرده و اقتصاد جهان در مقطع کلیدی توسعه با کیفیت قرار گرفته است. در چنین صورتی، اگر کشوری به حمایت گرایی، یک جانبه گرایی و برپایی اصطکاک تجاری بپردازد، نه تنها فرصت توسعه خود را از دست داده، بلکه مانع رشد اقتصاد جهانی خواهد شد. صندوق بین المللی پول هشدار داد: اگر کشورها بتوانند در تسریع مدرنیزاسیون سازوکار بین المللی تجاری همکاری کنند و یک سازوکار تجاری بازتر، باثبات تر و شفاف تر ایجاد کنند، رشد 4 درصدی تولید ناخالص برای اعضای گروه بیست ایجاد خواهد شد. در غیر این صورت، با کسادی اقتصاد رو به رو می شوند.

انتظار می رود رهبران کشورها نیز انتخاب معقول و سازگار با قانون توسعه اقتصادی داشته باشند و به همکاری و همگرایی بپردازند. شی جین پینگ در این دور نشست سران گروه بیست ضمن اشاره به اصلاحات و نوآوری گروه بیست و کشف نیروی محرکه جدید رشد، بر تکمیل مدیریت جهانی و حل و فصل اختلافات تاکید کرد.

همزیستی مسالمت آمیز همیشه در فرهنگ هزاران ساله چین جا داشته است. درهای باز و توسعه و منافع متقابل و مشترک هدف مشترک چین و جهان است. چین همواره با گسترش درهای باز خود تجربیات و فرصت های توسعه خود را با جهانیان به اشتراک گذاشته است. امید است طرف ها در نشست سران گروه بیست پیام روشن درباره پایبندی بر چند جانبه گرایی، حفاظت از سازوکار بین المللی و سازوکار تجارت آزاد ارسال کرده و اوضاع جدید برای توسعه با کیفیت اقتصاد جهانی ایجاد کنند.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: