پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۶۱۱۷
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۲
رئیس هیئت مدیره بنیاد برکت:
رئیس هیئت مدیره بنیاد برکت از اجرای ۶ هزار اشتغال در سال ۹۸ توسط تسهیلگران اقتصادی و اجتماعی این بنیاد خبرداد.
به گزارش خبرنگار گیتی آنلاین، محمود عسکری آزاد رئیس هیئت مدیره بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در آیین افتتاح دومین دوره آموزش تسهیل گران اقتصادی اجتماعی این بنیاد، آسیا بیان کرد: تعداد افراد شاغل پایین در کشور ما در مقایسه با جهان و منطقه بسیار پایین است.
وی افزود: تعریف نرخ بیکاری این است که چه کسایی تقاضای کار بدهند و برایشان کار نباشد در حالی که در کشور ما به دلیل وجود بیکاری بسیاری از افراد تقاضای کار نمی‌دهند و در آمار حساب نمی شوند.
رئیس هیئت مدیره بنیاد برکت وی با اشاره به بار تکفل در کشور ما عنوان کرد: بار تکفل در کشور ما حدود سه و سه دهم است یعنی باید ۱۲ میلیون افراد شاغل اضافه کنیم تا بار تکفل پایین بیاید.
عسگری آزاد پایین بودن بهره وری نیروی انسانی را مشکل دیگر اشتغال در کشور دانست و ادامه داد: معادل دیگر اشتغال در کشور این است که اشتغال موجب مهاجرت می شود و این مشکل مهمی است چرا که برای ایجاد اشتغال در مراکز جمعیتی سرمایه‌گذاری نکرده‌ایم.
وی همچنین عنوان کرد: در ضمن اینکه مردم روستا با وجود امکانات به وجود آمده همچنان در روستاها ساکن می شوند علتش این است که در روستا شغل و کار و درامد ندارند.
عسگری آزاد گفت: از طرفی اشتغال با پول حل نمی‌شود اما یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی هزینه کردیم و این تجربه است که بارها تجربه شده و هر کجا که منابع مالی ارزان تخصیص یابد انسان‌ها با آن گرایش می‌یابند و مشخص نیست که این منجر به اشتغال شود.
وی تاکید کرد: یک مدل از ایده اینکه چگونه اشتغال ایجاد کنیم و این فناوری در اختیار ماست و تنها در مورد آن صحبت می‌کنیم اما در بنیاد برکت مطالعات و روش کار تبدیل شده است و هزار و ۶۵۰ صفحه نتایج این مطالعات منتشر شده است.
عسگری آزاد به طرح آسمان، سحاب و آفتاب که در بنیاد برکت به صورت موفقیت اجرا شده است اشاره و عنوان کرد: مبنای مطالعات ما ایجاد توسعه و رفع محرومیت و ایجاد اشتغال بر پایه استفاده از ظرفیت‌های اجتماعی، فیزیکی و مالی است.
وی تصریح کرد: هر زمان که موضوع اشتغال مطرح می‌شود به یاد سوله می افتیم در حالی که در کشور توله های خالی بسیاری داریم و افراد آماده کار بسیاری که از نیروی آنها استفاده نمی شود.
عسگری آزاد سرمایه مردم اولین سرمایه قابل اعتماد در ایجاد اشتغال دانست و ادامه داد: ظرفیت های موجود با رونق شده ظرفیت فرد اجتماعی تبدیل نشده است، منابع مالی که می‌گوییم به تنهایی نمی‌تواند مشکل را حل کند به سرمایه اجتماعی تزریق نشده است و سایر سرمایه‌ها به آن اضافه نشده است.
وی گفت: طراحی مدل ها برای اشتغال صورت گرفته اما این مدل ها نیاز به پیام رسان است و باید به زبان مردم ترجمه شود، روستایی که نمی توانند مدل‌های اشتغال را بخواند و به آن عمل کند زمند یک همراه است و تسهیل گر است که زبان علم و منطق را برای ترجمه و ساده می‌کند و تسهیل گران به منطقه خود عشق می‌ورزند.
عسکری آزاد با اعلام اینکه قرار است امسال ۳۰ تا ۵۰ هزار طرح اشتغال توسط تسهیلگران اقتصادی اجتماعی در کشور اجرا شود، گفت: کمکی هم از نظر نمی‌گیریم و با یک تومان ۱۰ تومن ارزش ایجاد می‌شود، مردم به صورت خودجوش کمک می‌کند به همه اینها برکت دارد و در ابتدا توکل به خدا کردیم و بر اساس تفکر و منطق عمل کردیم.
وی نبود کادر اداری را از افتخارات بنیاد برکت خواند و تصریح کرد: تسهیلگران محروم ترین افراد کشور خدمت می کنند مهمترین مسئله کشور رفع محرومیت است تسهیلگران که این افراد را از محرومیت نجات می دهند ثواب می کنند.
رئیس هیئت مدیره بنیاد برکت خطاب به تسهیلگران حاضر در سالن عنوان کرد: خوشحال باشید که شما فعالیتی را انجام می دهید که مورد تأکید مقام معظم رهبری است، بدانید کار شما بسیار حساس است و شما باید خانواده های مردم می شوید و به شما اعتماد می‌کنند و اینکه چه تعداد از سوی نظام هم به شما اتفاق افتاده است.
نویسنده:اکرم سادات حسینی شبستری
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: