پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۲۶۲۰۶
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۲
در حالیکه پروژه های بزرگ کشور اعم از نفتی و پتروشیمی و فولاد و سایر موارد در تامین نقدینگی خود دچار مشکل هستند بانک ملت بعنوان یکی از بانکهای بزرگ کشور چه عملکردی در این خصوص دارد؟

نقش بانک‌ها در رونق تولید را میتوان در دو رویکرد ، بررسی و تجزیه و تحلیل کرد: یکی، در رویکرد های کلان و از جنبه منافع ملی که در قوانین مادر و سیاست‌های کلی نظام آمده است و دوم، رویکرد خرد و از جنبه منافع نظام بانکی و به‌ طور مشخص منافع هر بانک. بانک‌ها زمانی در انجام وظیفه خود برای توسعه اقتصادی و تولید کارا و اثربخش خواهند بود که رویکرد دوم به‌ طور کامل در مسیر رویکرد کلان کشور باشد. بر اساس برنامه چشم‌انداز ٢٠ ساله افق 1404، ایران باید به جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری آسیای جنوب غربی و منطقه آسیای میانه، قفقاز، خاورمیانه و کشورهای همسایه با رشد پرشتاب و مستمر اقتصادی، ارتقای نسبی سطح درآمد سرانه و اشتغال کامل برسد. این چشم‌انداز مبنای تنظیم سیاست‌های کلی برنامه‌های پنج‌ساله بوده و افق جهت‌گیری کلی فعالیت‌های کشور را در ابعاد مختلف مشخص می‌کند.


آنچه در ارتباط با این برنامه و نقش بانک‌ها در توسعه اقتصادی باید مورد توجه دقیق قرار گیرد به این شرح است:

استفاده از تولیدات داخلی، افزایش تولید و صادرات کالا و خدمات، تحقق رشد اقتصادی پیوسته، باثبات و پرشتاب متناسب با اهداف چشم‌انداز، ایجاد اشتغال مولد و کاهش نرخ بیکاری، فراهم نمودن زمینه‌های لازم برای تحقق رقابت‌پذیری کالاها و خدمات کشور در سطح بازارهای داخلی، تلاش برای دستیابی به اقتصاد متنوع و متکی بر منابع دانش و آگاهی، سرمایه انسانی و فن‌آوری نوین، پشتیبانی از کارآفرینی، نوآوری و استعدادهای فنی و پژوهشی، توسعه روستاها، هم‌افزایی و گسترش فعالیت‌های اقتصادی در زمینه‌هایی که دارای مزیت نسبی هستند، از جمله صنعت، معدن، تجارت، مخابرات، حمل‌ و نقل و گردشگری، به‌ویژه صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و خدمات مهندسی پشتیبان آن.


  با نام‌گذاری سال ۹۸ از طرف مقام معظم رهبری به نام سال رونق تولید، رویکردهای بانک های کشور با تغییراتی رو‌به‌‌رو شد و به سمت اعطای تسهیلات به بخش تولید و تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و به تبع آن رونق تولید، سوق پیدا کرد و به دنبال آن برای افق چشم‌انداز ۱۴۰۰، برنامه‌هایی را تدوین کردند که حمایت از تولید نیز در آن وجود دارد.

در این گزارش به بررسی نقش بانک ملت در حمایت از تولید و حرکت و سیاستهای این بانک در جهت تحقق موارد ذکر شده که از بانکها بویژه بانکهای بزرگ کشور انتظار میرود پرداخته ایم: بانک ملت که در سال گذشته نیز در اکثر شاخص‌ها عملکرد مثبتی را به ثبت رساند و توانست سود پیش‌بینی شده هر سهم را بدون در نظر گرفتن سود حاصل از افزایش نرخ ارز، محقق کند همواره تلاش کرده است حامی تولید داخل باشد. انضباط مالی حاکم بر بانک ملت بسیار بالا  است بطوریکه: این بانک یک ریال هم اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی نداشته و در سال گذشته برای نخستین بار، تراز مالی آن مثبت شده است.

 قیمت سهام بانک ملت  جزو قیمت‌های بالا در بورس اوراق بهادار کشور است: هم‌اکنون بعد از ۱۰ سال بالاترین قیمت سهام بانک در بورس به ثبت رسیده است. .

بانک ملت بر خود وظیفه می داند تا از بنگاه‌های اقتصادی که تولید و اشتغال ایجاد می‌کنند حمایت کرده و در کمک رسانی به واحدهای تولیدی همواره پیش قدم باشد.

بر اساس اعلام معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری : با حمایت بانک‌ها هیچ دغدغه‌ای برای تامین منابع مالی شرکت‌های دانش‌بنیان نداریم و بانک ملت رکورددار پرداخت تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان است. دلیری در گفتگو با ایلنا تاکید کرده است: بر این اساس تاکنون بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان از سوی بانک‌ها به ۱۴۰۰ شرکت دانش بنیان اعطا شده است که این میزان در سال‌های ۹۲ و ۹۳ محدود بوده است، ولی با حمایت‌های انجام شده میزان پرداختی‌ها سال به سال افزایش می‌یابد.

به گفته وی، در فروردین ماه سال ۹۶ میزان پرداختی‌های مالی بانک ملت به شرکت‌ها ۱۴۰ میلیارد تومان بوده که این میزان در اسفند ۹۶ به ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است که بانک ملت  با این میزان تسهیلات رکورددار پرداخت تسهیلات به شرکت های دانش بنیان است.

همچنین گزارش روابط عمومی بانک ملت حاکیست: طی چند سال گذشته شاهد تعطیلی بسیاری از کارخانه ها و شرکت‌های تولیدی بخاطر نبود نقدینگی بوده‌ایم که تبعات اجتماعی آن از بیکاری کارگران گرفته تا کاهش سرانه تولید ناخالص ملی، بر کسی پوشیده نیست. وظیفه حمایت از بنگاه‌های تولیدی بر دوش سازمان‌های بسیاری از جمله بانک‌ها است.


همان‌گونه که عملکرد سال‌جاری بانک ملت  حکایت از گسترده شدن چتر حمایتی این بانک بر سر تولید کننده دارد، این بانک با هدف افزایش توان صادراتی تولید کنندگان، حمایت از طرح‌های تولیدی به ویژه طرح‌های دارای بازار صادراتی را در اولویت تامین مالی خود قرار داده است.

تفکر بانکداری وظیفه مدار و هدفمند و انجام کار حرفه‌ای از خصوصیات بارز بانک ملت در راستای توسعه اقتصادی کشور، ایجاد اشتغال و کمک به اشتغال پایدار است که حضور و مشارکت فعال این بانک در پروژه‌های بزرگ ملی کشور نمونه بارز آن است.این بانک همواره به تولید داخلی توجه داشته و در این زمینه، یک بانک خوشنام است.

بر اساس  این گزارش: از مهمترین اقدامات موثر این بانک در راستای حمایت از طرح‌های بزرگ ملی و تولیدی در کشور می توان به:

حمایت بانک ملت از صنعت نساجی با بازسازی شرکت کرپ ناز، انعقاد تفاهم‌نامه میان بانک ملت و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، افتتاح رسمی شرکت پتروشیمی مرجان عسلویه با حمایت بانک ملت، انعقاد تفاهم‌نامه تقویت همکاری بانک ملت با منطقه معدنی و‌ صنعتی گل گهر کرمان،بهره برداری از بزرگ‌ترین کارخانه تولید کیسه خون خاورمیانه با تامین مالی بانک ملت، گشایش واحد گندله سازی فولاد خراسان با مشارکت بانک ملت، حمایت بانک ملت از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و بررسی مشکلات کارخانه چای دبش در راستای ایفای وظیفه مشتری مداری اشاره کرد.

در ادامه حمایت این بانک از تولید داخل و تشویق شهروندان به خرید محصولات داخلی و با توجه به اینکه درحال حاضر مردم در دریافت تسهیلات و وام‌های خرد بانکی  با مشکلات زیادی مواجه هستند . برهمین اساس با حمایت  بانک مرکزی  با اجرای طرح اعطای کارت‌های اعتباری این مشکل و نقیصه را برطرف کرده است.

 این کارتهای اعتباری همانند ویزا کارت و مستر کارت عمل می کنند با این تفاوت که کارتهای اعتباری ایرانی بر اساس بانکداری اسلامی صادر می شود.

بانک ملت به پشتوانه کارشناسان مجرب و زیرساخت‌های مناسب در حوزه فن‌آوری اطلاعات و اعتباری،  بر اساس دستورالعمل اجرایی صادره از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، نسبت به اعطای کارت‌های اعتباری مرابحه در سه سطح طلایی با سقف فردی ۵۰۰ میلیون ریال، سطح نقره‌ای با سقف فردی ۳۰۰ میلیون ریال و سطح برنزی با سقف فردی ۱۰۰ میلیون ریال اقدام کرده است.

لذا با اعطای ملت کارت ،بانک ملت گام موثری در جهت حمایت از تولیدات داخلی نیز  براداشته است.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: