پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۶۳۸۶
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۹
مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری:
شرکت پتروشیمی نوری که تا قبل از تحریم ها تحت لیسانس فرانسه بود، امروز با قدرت بیشتری برنامه ها و تولیدات خود را دنبال می کند به نحوی که توانسته است کلیه تولیدات خود را ارتقاء دهد، از هدررفت منابع بکاهد، کاتالیست های مورد نیاز خود را بومی سازی کند و به عنوان صنع سبز لوح زرین دریافت کند.
به گزارش خبرنگار گیتی آنلاین، در جلسه معارفه شرکت پتروشیمی نوری برای عرضه اولیه سهام در بازار سرمایه (بورس اوراق بهادار تهران) تقی صانعی مدیرعامل این شرکت و نایب رئیس هیئت مدیره پتروشیمی نوری گفت: قبل از معرفی پتروشیمی نوری، بنده خودم را معرفی می کنم. 
وی ادامه داد: بنده صانعی هستم مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری ، 51 سال دارم و لیسانس مهندسی شیمی از دانشگاه صنعتی اصفهان و فوق لیسانس مدیریت پروژه از دانشگاه صنعتی شریف دارم. 
25 سال سابقه کار در صنایع پتروشیمی دارم که در تمام این  25 سال در صنعت آرومائیک خدمت کردم. 
من در آروماتیک 5 و 4 از صفر تا صدش حضور داشتم، از پروژه تا بهره برداری ، در آروماتیک 3 و 4 هم فعالیت هایی داشتم. 
صانعی در ادامه به تشریح شرایط شرکت پتروشیمی نوری پرداخت: پتروشیمی نوری واقع در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس فاز 5 واقع است که مشخص شده آروماتیک در فاز 1 است به فاصله 280 کیلومتری از مرکز استان بوشهر و مزیت های رقابتی خیلی خوبی دارد از این جهت که اولا برای بارگیری محصولاتش دو تا اسکله اختصاصی دارد چون ما حدود 60 درصد از محصوالتمان صادراتی است و تقریبا در ماه حدود 15 تا کشتی برای بارگیری می آیند. 
دومین مزیت شرکت پتروشیمی نوری دسترسی به خوراک است. در حال حاضر حدود 54 تا 55 تا پتروشیمی وجود دارد که ظرفیت تولید حدود 80 تا 85 درصد دارند. مشکل این پتروشیمی ها تامین خوراک است که خوشبختانه ما به 53 پاالیشگاه پارس جنوبی وصل هستیم که تنها سه تا پاالیشگاه آن برای 
تامین خوراک شرکت ما کافی است و خوشبختانه بابت تامین خوراک هیچ مشکلی نداریم. 
* از پرداخت ارزش افزوده خوراک پتروشیمی معاف هستیم
وی افزود: ما در منطقه ویژه واقع هستیم که از جمله مزایای حضور در این منطقه برخورداری از معافیت پرداخت ارزش افزوده روی خوراک است و این یکی از مزیت های رقابتی خیلی خوب شرکت ماست. 
خوراک ما 4.5 میلیون تن میعانات گازی است که از 13 تا پالایشگاه، 13 تا فاز تامین می شود و 270 هزار تن بنزین کیلوریس است که از شرکت پتروشیمی جم دریافت می کنیم. 
صانعی در مورد تولیدات این شرکت و نحوه استفاده یا فروش آنها نیز توضیح داد: آروماتیک سه تا محصول اصلی دارد: پارازایلن، بنزن و ارتوزایلن.
صانعی در مورد تولیدات این شرکت و نحوه استفاده یا فروش آنها نیز توضیح داد: آروماتیک سه تا محصول اصلی دارد: پارازایلن، بنزن و ارتوزایلن.
پارازایلن ظرفیت تولید و واقعی آن 750 هزار تن در سال است. بنزن 430 هزار تن و اورتوزایلن حدود 100،000 تن در سال است.
ما 6 تا محصول فرعی هم داریم که محصولات آروماتیک سنگین است که حدود 2 میلیون تن که به عنوان گازوئیل مصرف می شود. وافی نت است، محصولات سبک، گاز مایع پنتان که این محصولات  هم صادر می شوند و هم مصرف داخلی دارند و هم به واحد پتروشیمی جم برای تولید پلیمرهای پلی اتیلنی و پروپیلن ارسال می شود.
فعلا پنجاه درصد از پارازایلنی که در این مجتمع تولید می شود ارسال می شود برای اپلیکیشن تندگویان برای تولید پت که مواد اولیه بطری ها است در اختیار قرارمی گیرد و مابقی هم صادر می شود.
خوراک سبک خوراک واحدهای پتروشیمی جم می شود و هلی ین هم به عنوان یک محصول پالایشگاهی است و بنزن هم جهت ساخت مونواستایرن به وسیله لوله به پتروشیمی پارس ارسال می شود.
بقیه محصولات مثل ارتوزایلن و بعضی از  محصولات هم صرف داخل و صادرات می شود و هم در
بازار بورس کاال ارائه می شود و هم در بورس انرژی.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری در دفاع از فعالیت های شرکت مطرح کرد: تمام فعالیت های این شرکت در تمام زمینه ها در چهارچوب یک برنامه ریزی استراتژیک است .
ما الان در حال طی کردن سومین برنامه ریزی استراتژیک هستیم و کلیه فرآیندهایی که در شرکت اتفاق می افتد از فرآیندهای مدیریتی، بازرگانی، مالی، تولید، انسانی، HSE همه به صورت سیستماتیک و در چارچوب یک برنامه ریزی استراتژیک حرکت می کند .
این برنامه استراتژیک برای هر کدام از آنها شاخصه هایی دارد و روند پیشرفت تمام این مسائل براساس این شاخصه های کلیدی و غیرکلیدی کنترل می شود .
هر سه ماه یک بار تمام شاخص ها تجزیه و تحلیل می شود و اگر نقصانی باشد در آنجا مشخص و نسبت به رفع مشکل اقدام می شود و ما در این زمینه ادعا داریم که تمام فرآیندهای این کارخانه در چارچوب منطقی خودش اتفاق می افتد.
صانعی در مورد چشم انداز سازمان تحت نظارت خود اظهارداشت: چشم انداز ما، سازمان سرآمد و سودآوری پایدار و کمترین هدر رفت منابع است و برای هر کدام از این ادعاها مستندات لازم را داریم.
عملکرد تولید ما از سال 1384 تا سال 1397 به نحوی بوده که 95 درصد طراحی و98 درصد برنامه را داشتیم که نسبت به سال 96 مقداری کاهش داشته است و دلیل آن این بود که به مدت چهارماه برخی از واحدهایمان تحت تعمیرات اساسی قرارداشت به خاطر ارتقاء سیستم تکنولوژی تولید پارازایلن و به همین دلیل در طول این چهارماه کمی از تولید کاسته شد.
 * 59 درصد از تولیدات صادر شد
عملکرد فروش مان هم از سال 89 تا 97 حدود 59 درصد تولیدات مان صادر شده است؛ 36 درصد فروش های مان بین مجتمعی بوده و حدود 5 درصد نیز در بورس کالا و بورس انرژی در داخل کشور مصرف شده است.
ظرفیت اسمی تولید مان 4 میلیون و 458 هزار تن تولید محصول است که در سال 97 ، 95 درصد ظرفیت عملیاتی شده است.
در سال 1397 تقریبا دو میلیون تن محصول مان صادرات شده است، یک میلیون و هفتصد و سی و نه هزار تن داخلی داشتیم و بودجه سال 97 شرکت تقریبا دوهزار و ششصد و بیست و پنج هزار تن صادراتی بوده و یک میلیون و ششصد و نود و هشت هزار تن داخلی بوده و از نظر ریالی هم 55 درصد از فروش مان سطح صادرات است.
در عملکرد 97 ما 90 درصد قیمت تمام شده مان مواد مستقیم است و پنج درصد سربار است که هزینه های یوتی لیتی (سرویس های جانبی از جمله بخار، آب، گاز و....) و موارد دیگری است که قیمت تمام شده مان نسبت به بودجه 33 درصد است که مواد خوراک و مواد اولیه است.
صانعی درباره میزان سودآوری شرکت گفت: 2100 میلیارد تومان سود خالص است؛ 1455 میلیارد تومان سود عملیاتی و حدود 991 میلیارد تومان سود ناخالص در سال 97 است.
* پارازایلن تولیدی مان را ارتقاء دادیم
وی دستاوردهای شرکت را این گونه دسته بندی کرد: مهمترین دستاوردهایی که در سال 97 داشتیم افتتاح و بهره برداری از واحد برش سبک بود که ما توانستیم واحدی بسازیم و یکی از محصولاتی که روی آن ضرر می دادیم را تبدیل کردیم به موادی با ارزش افزوده بیشتر و توانستیم با این کار یک مقدار زیادی از ضرر را جبران کنیم.
دومین پروژه ای که خیلی مهم است انجام پروژه ارتقاء پارازایلن است.
پارازایلن یکی از محصولات با ارزش و آروماتیک است که مصرف آن خیلی زیاد است مشتری های خیلی خوبی دارد و تقریبا قیمت آن دو برابر قیمت نفتا است و واقعا هر آروماتیکی که بتواند این محصول را در حداکثر میزان خودش تولید کند سوددهی بیشتری دارد .
خوشبختانه ما علیرغم تحریم هایی که داشتیم و این شرکت تحت لیسانس فرانسه بود و فرانسوی ها ما را تحریم کردند ولی خوشبختانه این پروژه که بسیار پیچیده هم بود به دست کارشناسان داخلی خودمان انجام شد.
* لوح صنعت سبز را از سازمان محیط زیست کشور دریافت کردیم
صانعی موفقیت های دیگری را نیز برای شرکت پتروشیمی نوری برشمرد: مغایرت هایی که با شرکت ملی نفت داشتیم را رفع کردیم .
در سال 1396 هم به عنوان صنعت سبز انتخاب شدیم و از سازمان حفاظت محیط زیست لوح دریافت کردیم که این تاثیر بسیار مثبتی روی جلوگیری از جرایم آلایندگی دارد.
وی همچنین خبرداد: ما هر ساله در IMI100 شرکت می کنیم که روند پیشرفت این شرکت را در سال 96 نسبت به سال 95 از رتبه بیست و دوم به رتبه هجدهم پیشرفت داشتیم.
در مجمع پارسال مکلف شده بودیم که مغایرت قیمت با شرکت نفت را برطرف کنیم که این کار انجام شد، راهکار مناسب برای کاهش زیان محصولات هم که دو پروژه ای که در ابتدا صحبت هایم گفتم انجام شد و باعث افزایش سود و کاهش زیان شد.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری افزود: در رابطه با پرداخت مطالبات شرکت بازرگانی دو تا جلسه داشتیم و در حال پیگیری هستیم. تکلیف اسناد مالکیت اراضی مجتمع هم در دست اقدام است و تسویه مطالبات با هلدینگ هم برطرف شد.
* گازوئیل ما 1400 تا 1500 پی پی ام (ppm) سولفور دارد
ما طرح های توسعه ای خوبی داریم برای ادامه فعالیت مان یکی طرح های جداسازی سی فایو (برش سنگین پنج کربنه) مثبت بود که در سال 97 به بهره برداری رسید.
ارتقاء تولید واحد پارازایلن را در دستور کار داشتیم که این هم به بهره برداری رسید.
شیرین سازی ترکیبات سنگین که در منطقه مناقصه است که ما با اینکار می توانیم گازوئیل تولیدی ما حدود 1400 تا 1500 PPM سولفور دارد که با این طرح شیرین سازی می شود و هم روی قیمت و هم روی تقاضا تاثیر مثبت دارد.
در جداسازی نرمال پارافین ها از ترکیبات سنگین است که نرمال پارافین ها خوراک بسیار مناسبی برای تولید LAB است و شیرین سازی گاز فلر است که در حال حاضر گازی است که حاصل آف کست ها در واحدها تولید می شود پروژه آن در مرحله مناقصه است که به LPG و کود سولفات آمونیم تبدیل کنیم که تقریبا برگشت 13 تا 14 ماهه دارد.
* کاتالیست هایمان را در داخل کشور بومی سازی کردیم
صانعی درباره طرح های توسعه ای گفت: طرح های توسعه ای هم در دست مطالعه است.
ایزومریزاسیون برش سبک و تبدیل به محصولی با اکتان خیلی بالا که در بنزین سازی کاربرد دارد.
ترکیبات وافی نیت هم به همین صورت است.
هگزان نرمال که یکی از محصولات پرمصرف و کمیاب در شرکت است به جز یک قسمت خیلی کوچک از خارج تامین می شود.
بومی سازی کاتالیست هایمان هست که ما تقریبا از هفت تا کاتالیست، پنج تای آنها را در داخل کشور بومی سازی کردیم.
 قبلا این کاتالیست ها از کشورهای فرانسه، آلمان و ژاپن تامین می شد که خوشبختانه الان پنج تای آنها را بومی سازی کردیم در دو یا سه شرکت ایرانی که رقابت هم می کنند آن دو کاتالیستی هم که تولید نکردیم کاتالیست های خیلی عمومی ای هستند که به وفور یافت می شوند.
تولید آروماتیک از ترکیبات سبک هم در واحد تحقیق و توسعه مان انجام می شود.
جداسازی ترکیبات با ارزش اتیل بنزن و متازایلین در مجتمع است.
* نوری از ستاد بهینه سازی مصرف انرژی لوح زرین گرفت
همچنین به جای پروژه های پژوهشی، در بخش انرژی و کاهش مصرف سوخت و کوره های مجتمع را داشتیم که خوشبختانه این کار قسمت زیادیش انجام شد و ما توانستیم برای اولین بار در کشور از ستاد بهینه سازی مصرف انرژی و سازمان ملل لوح زرین دریافت کنیم به خاطر این که شاخص مصرف انرژی در واحدهای آروماتیک 19 است و ما توانستیم در سال 96 شاخص مصرف انرژی مان 12 را کسب کنیم یعنی هفت واحد کمتر از آنچه که استاندارد برای ما مشخص کرده است.


نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: