پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۶۳۹۱
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۹
در برنامه رو در رو مطرح شد:
برنامه رو در رو چهارشنبه شب به موضوع کاهش تعهدات برجامی ایران پرداخت.
به گزارش گیتی آنلاین، رو در روی این هفته به کاهش تعهدات برجامی ایران پرداخت، روز یکشنبه شانزدهم تیرماه بیانیه شورای عالی امنیت ملی ایران با صدور بیانیه‌ای از آغاز گام دوم هسته‌ای خبر داد. همزمان سخنگوی دولت اعلام کرد: در گام دوم از غنی‌سازی 3.67 درصدی اورانیوم عبور‌ خواهیم کرد. معاون سیاسی وزیر امور خارجه هم در تشریح گام دوم گفت: با پایان یافتن مهلت 60 روزه ایران به کشورهای اروپایی، ایران دیگر مفهومی به نام 1+5 را به رسمیت نمی‌شناسد و طرف ایران گروه 1+4 است، و امریکا تا زمانی که تحریم‌ها را لغو نکند، جایی در این گروه ندارد.

حجت الاسلام ذوالنوری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و محسن محبی استاد دانشگاه و حقوقدان به بررسی ابعاد حقوقی و سیاسی گام دوم ایران در حوزه تعهدات برجامی و بازتاب‌های منطقه‌ای و بین‌المللی آن پرداختند.

محسن محبی استاد دانشگاه و حقوقدان، در توضیح مواد ۲۶ و ۳۶ برجام، گفت: ابتدا باید در خصوص خود برجام صحبت کنیم و ببینیم که برجام از نظر حقوقی چه ماهیتی دارد همانطور که می دانید برجام از نظر حقوقی معاهده محسوب نمی شود و یک سند سیاسی است که در فضای روابط بین الملل منعقد شده و تخلف آن نقض قواعد حقوق بین الملل نیست و تخلف از روابط بین الملل است در واقع برجام یک توافق بین الطرفین بود.

وی در توضیح بیشتر بیان کرد: تحقیق کنوانسیون وین معاهده باید تحت حکومت حقوق بین الملل باشد و برجام این طور نیست.

این استاد دانشگاه یادآور شد: این که ایران تعهدات خود را بر اساس بندهای ۲۶ و ۳۶ کاهش دهد خلاف حقوق بین الملل عمل نکرده چه بسا که این بندها به همین منظور در مورد توافق طرفین بوده اند و در ماده ۲۶ ایران می‌توانست یک طرف تعهدات خود را کاهش دهد اما در ماده ۳۶ این گونه نیست.

محبی با بیان اینکه نقض با تخلف تفاوت دارد، خاطر نشان کرد: برجام یک تعهد چند جانبه است و تفسیر آن باید در قالب یک سند چند جانبه صورت بگیرد و تا این لحظه هیچ دلیل حقوقی وجود ندارد که ایران از برجام خلاف کرده است و اروپا در انجام تعهداتش انحراف داشته و نه تخلف و ایران هم متقابلا تعهدات خود در برجام را کاهش داده است.

وی در خصوص خروج آمریکا از برجام و اظهار داشت پس از آن نسبت به برجام بیان کرد: کسی می تواند نسبت به برجام نظر بدهد که خودش در آن متعهد باشد و عمل آمریکا در مورد شورای حکام یک اقدام نمایشی است.

محسن محبی استاد دانشگاه در خصوص اینستکس بیان کرد: نظام قانونگذاری اروپا بسیار پیچیده است و نحوه اجرای آن بسیار قدرتمند است و آمریکا از این ظرفیت به خوبی استفاده کرده است که این اجرای فراسرزمینی است که با اقتصاد قدرتمند خود سوء استفاده می‌کند و اتحادیه اروپا قانونی برای مقابله با تحریم‌های فراسرزمینی آمریکا و وضع کرد.

وی ادامه داد: نرم افزار پشت اینستکس این است که اروپا بتواند روابط خود با سایرین را سامان دهد البته تاکنون چند معامله کوچک بیشتر از این طریق صورت نگرفته است هر چند که ایران می خواهد بتواند با این روش نفب بفروشد.


این استاد دانشگاه عنوان کرد: این موضوع یک پیام بزرگ آمریکاست و یک مقابل یک جدی و بسیار محترمانه در مقابل آمریکا است اگر اینستکس اجرا شود حاوی پیامی محکم به آمریکایی هاست و تحریم ها فقط به ایران صدمه نمی زند بلکه بی نظمی در بازاهای جهانی است و اروپایی ها هم با اجرای فرا سرزمینی مخالفت دارند.

محبی در توضیح گام دوم کاهش تعهدات برجامی بیان کرد: باید به وصف برجام مراجعه کرد و دید که تعهدات ایران در برجام چه بوده و می توان آنها را به سه گروه تقسیم کرد که بخشی از تعهدات مربوط به غنی‌سازی است تعدادی مربوط به کاهش تعداد سانتریفیوژها ست.

وی افزود: دیگر ایران مربوط به تحقیق و توسعه است در نهایت کمیسیون نظارت تشکیل شده است، توسعه دیگر تعهدات ایران مربوط به نقشه تاسیسات هسته ای و حوزه دیگر مربوط به ذخایر هسته‌ای است مانند آن که می‌توانیم تا ۱۳۰ کیلوگرم آب سنگین تولید بکنیم و بقیه آن را بفروشیم.

این استاد دانشگاه گفت: راه حل دیگر ایران این است که به کلی از برجام خارج شود در حالی که این اقدام دشواری است و مشخص نیست که خروج از برجام در شرایطی که یک کشور از برجام خارج شده اقدام درستی باشد ضمن آنکه در برجام امکانات خوبی برای ایران پیش بینی شده است مانند خروج کامل از بند هفت، با خروج از آن این امکانات از دست می‌رود.

محبی تاکید کرد: اینکه یک کشور از برجام خارج شود دلیل نمی‌شود که ناامید شویم و همین دستاوردهایی را که به دست آوردیم را از دست دهیم و خود آمریکا که از برجام خارج شده است با دردسرهای بسیاری مواجه است و با سرزنش های بین المللی روبروست.

حجت الاسلام ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس در ادامه بحث در رابطه با این که عده‌ای معتقدند برجام نتیجه ای نداشته است گفت: سوال من این است که ما چرا باید از ابتدا برجام را می پذیرفتیم و محدودیت های آن را بر اساس چه جرمی پذیرفتیم.

وی ادامه داد: همگان مستقر هستند که بر اساس ۱۵ گزارش آژانس بین المللی انرژی عدم انحراف جمهوری اسلامی اثبات شده است پس چرا باید تنبیه شویم و برجام را بپذیریم با همه محدودیت هایش به طوری باشد که وقتی ترامپ به آن پشت می کند کاری از دست ما بر نیاید؟


نماینده قم تصریح کرد: آنها سفره تحریم را پهن می کنند و از آن هم ما به نقطه اول برمی گردیم بسیاری هزینه، اینکه ما در برجام بمانیم یعنی یک بار هزینه داده ایم برای برجام و برای کاهش تعهدات هم باید هزینه بدهیم.


ذوالنوری در خصوص عملی شدن تعهدات اروپایی ها تنظیم مجدد و کاهش تعهدات ایران در دو گام عنوان اقدام متقابل اظهار کرد: متوجه به صبر پرهزینه ایران نمی‌توانند اتهام عدم پایبندی را به کشورمان وارد کنند البته ما علاوه بر این دو گام گزینه‌های متعددی داریم و گام های سوم و چهارم و پنجم را در پیش خواهیم داشت.


وی ادامه داد: ما مشابه آنها امکان کاهش تعهدات را داریم و چرا از برجام خارج شویم من همانطور که آنها عمل کردند ما نیز عمل میکنیم و شیوه‌های مختلفی برای اقدام متقابل داریم.


محبی حقوقدان اظهار کرد: اروپایی ها در شرایطی هستند که فکر می کنند باید یک گام به جلو بیایند و موثرتر عمل کنند و با این حال روابط کم آسیب تری داشته باشند و البته ایران در شرایطی بود که با وجود قطعنامه ها قانع شد که برجام را امضا کند.


وی گفت: یکی از مسائلی که تصور می شود این است که برجام تنبیه است در حالی که اگر تنبیهی در میان باشد باید برای شاگرد بعد کلاس که آمریکا است اعمال شود، در حال حاضر افطار ایران نقض برجام نیست و فقط از تعهدات خود منحرف شده است که اقدامی متقابل است.


حجت الاسلام ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس اظهار کرد: اروپایی ها خودشان به تعهدات برجامی عمل نکردند اینستکس را هم اجرا نکرند و سال گذشته یک میلیارد ۱۰۰ میلیون دلار صرفا خرید دارویی ایران بود و انگلیس می‌خواهد در این ماجرا ایران را نصیحت کند و به نوعی نقش پلیس بد را ایفا های پلیس خوب کامل کند.


وی در خصوص سفر مقامات اروپایی به کشورمان مذاکره در مورد برجام بیان کرد: ما نیت خوانی بلد نیستیم و باید ببینیم نتیجه این صحبت ها چه می شود تا بتوانیم آن را ارزیابی کنیم.


محسن محبی استاد دانشگاه در مورد نفتکش‌ها بیان کرد: قواعد تنگه ها متفاوت است و کشتی ها می توانند تنگه های بین المللی عبور کنند سیرجان و عبور ترانزیتی آنها شرایطی دارد مانند آن که پیوسته باشد و نفتکش ایرانی در عبور از چهارچوب موازین حقوقی بوده است آنها ادعا می‌کنند که این تانکر برای سوریه نفت بوده است چون سوریه تحریم است.


وی ادامه داد: ادعای انگلیسی‌ها مبنی بر تخلف تانکر ایرانی باید ثابت می شود و صرفاً یک ادعاست و این معنایش این است که هنوز حقوق بین الملل دچار نقص است.


نماینده قم و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: تنگه هرمز و جزایر سه گانه ۲ آبراهه بین المللی است که در اختیار ایران است و تانکر ایرانی سوپر تانکر این و از هر کجا امکان عبور ندارد و عبور ما از تنگه جبل الطارق به دلیل محدودیت جغرافیائی و کم عمق مسیرهای دیگر بود.


ذوالنوری تصریح کرد: در استیفای حقوق مردم و دولت همراه هستیم لذا اگر حتی دولت می‌خواهد کوتاهی کند تا از موضع مطالبه‌گری وارد می‌شویم در حال حاضر کشور به یک صدایی در مقابل دشمن نیاز دارد.


وی در رابطه کاهش تعهدات برجامی گفت: ما برنامه دو ماه گذشته ایم تا طرفین تعهد در این مدت به تعهدات خود عمل کنند اگر این اقدام را نکردند اما دو اقدام انجام می‌دهیم طراحی فعلی را تعطیل نمی کنیم اما ممکن است همزمان با طراحی جدید را در برنامه‌های خود داشته باشیم.


ذوالنوری در خصوص افزایش غنی سازی به ۴.۵ بیان کرد: بر اساس مصارف مختلف نیاز خود را با افزایش غنی سازی تامین می کنیم و امروز دیگر دیوار ۳.۵ درصد غنی سازی را روبه روی خود نداریم.
نویسنده:اکرم سادات حسینی شبستری
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: