پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۲۶۴۶۵
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۷
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس:
امروز یکشنبه 23 تیرماه 98 در صحن مجلس شورای اسلامی دو ساعت جلسه غیرعلنی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گیتی آنلاین اسدالله عباسی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس در جمع خبرنگاران پارلمان درباره موضوعی که در صحن غیرعلنی مجلس مورد بحث و تبادل نظر قرارگرفت گفت: ضرورت داشته که هم سازمان برنامه و بودجه و دولت و هم مجلس و سایر نهادهایی که به دنبال تصویب و تدوین بودجه هستند راهکارهای لازم را برای تعیین بودجه را تعیین کنند و بر همین اساس وی افزود: بودجه سال 99 را بر این اساس تنظیم، تدوین و به تصویب برسانند. 
در شورای عالی هماهنگی اقتصادی کشور نشست هایی و مصوباتی داشتند که براساس همان سازمان برنامه و بودجه پیشنهادهایی را و راهکارهایی را توسط ریاست محترم سازمان در مجلس ارائه دادند و همچنین مرکز پژوهش ها، دیوان محاسبات و ریاست کمیسیون برنامه و بودجه و تعدادی از همکاران مان.
عباسی اظهارداشت: خوشبختانه اختلاف نظری وجود نداشت و اگر بود بسیار جزئی و ناچیز بود و بنابراین براساس همین اصلاحاتی که در حال اتفاق افتادن است در یک فرصت زمانی دو ساله قرار است که بودجه سال 99 هم به ضمیمه سال 98 توسط همین دولت تصویب شود. 
وی خاطرنشان کرد: اگر روند فعلی ادامه پیدا می کرد در حقیقت اداره اقتصاد کشور با اختلال مواجه می شد و همچنین تبدیل تهدید در زمان تحریم به فرصت و قطع وابستگی نفت از جمله موارد و مباحثی بود که مطرح شد و نقشه کار و برنامه کلی ساختار اصلاح ساختار بودجه عمومی و کاهش ناطرازی بودجه با افق 1398 و 1399 نکته بسیار مهم و کلیدواژه ای بود که مقام معظم رهبری ابلاغ فرمودند و شورای هماهنگی اقتصاد هم که سران سه قوه در این بخش داشتند این را آماده کردند و انشاء الله در آینده نزدیک ما شاهد تغییر و تحولی در برخی از آن مباحث خواهیم بود. 
در ارتباط با اهدافی که درنظر گرفته شده کاهش تدریجی و قطع وابستگی مستقیم بودجه جاری کشور به نفت بوده، حذف تدریجی کسری بودجه ساختاری بوده ایجاد ثبات اقتصاد کلان، مهار تورم، رونق اقتصادی، تامین معیشت عمومی، کاهش نابرابری، ارتقاء نهادهای اجتماعی و مبارزه با فساد بوده است. 
محورهایی که درنظر گرفته شده عبارت است از : محور اول ؛ درآمدزایی پایدار، اصلاح نظام یارانه پنهان انرژی: 
1- اصلاح و یکپارچه سازی نظام مالیاتی و تامین اجتماعی، مولد سازی و مدیریت دارایی های دولت در ارتباط با درآمدزایی پایدار
2- هزینه کرد کالاست. اصلاح ساختار دستگاه  های اجرایی و شرکت های دولتی، اصلاح سیاست های حمایتی، اصلاح نظام مالی نفت و گاز درباره هزینه کالاست .
3- ارتقاء ثبات توسعه و عدالت است ساماندهی تعاملات دولت از جمله موارد اصلاح ثبات و توسعه عدالت است و همچنین درباره کنترل و نظارت بر دارایی های نفتی و منابع و مصارف.
4- اصلاحات نهادهای نظام بودجه ریزی است شامل اصلاح نظام بودجه ریزی و ارتقاء سند بودجه و سند مالی حاکمیت ، یعنی سند بودجه ارتقاء پیدا می کند. 
دیوان محاسبات هم 15 تا راهکار داده و بیشتر هم مربوط به نظام ارزی بوده و اصلاح نظام مالیاتی.
وی اضافه کرد: این ها مباحثی بود که در جلسه غیرعلنی امروز مطرح شد و یک عزم و اراده و اجماع ملی صورت گرفته که بتوانند انشاء الله با هماهنگی مجلس، دولت و سایر سازمان ها و نهادها با یکدیگر در شرایط اقتصادی فعلی یک برنامه و بودجه کارا تنظیم و تدوین و به تصویب برسانند که انشاءالله مردم عزیز ما بتوانند بهره مند شوند. 
نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: