پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۲۶۴۸۲
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۰
مدیرکل زیست بوم های دریایی:
دریای خزر و دریای سیاه دو دریاچه با محیط شیمیایی متفاوت و محیط زیست مختلف هستند. یکی از خطراتی که محیط زیست دریای خزر را در انتقال آب بین این دو پهنه آبی بسته تهدید می کند انتقال یک گونه شانه دار مهاجم از دریای سیاه به دریای خزر است.


داوود میرشکار مدیرکل زیست بوم های دریایی سازمان محیط زیست در گفتگو با خبرنگار گیتی آنلاین گفت : دریای سیاه و دریای خزر دو اکوسیستم مجزا و منفک هستند که از نظر محیط زیست دریایی با هم متفاوت هستند.
وی گفت: آبزیان و نیز نوع آب این دو دریاچه با هم متفاوت است به طوری که هم اکنون یکی از آبزیان دریای سیاه که گونه ای شانه دار و مهاجم است به نام مینیوسیپس لیدی به وسیله آب توازن کشتی هایی که از دریای سیاه و از طریق تنگه دانوب به دریای خزر می آیند به دریای خزر وارد شده و به جانداران دریای خزر آسیب زده است.
مدیرکل زیست بوم های دریایی گفت: مینیوسیپس لیدی انواع آبزیان دریایی و همچنین تخم های ماهی های دریای خزر را تهدید می کند.
میرشکار در ادامه گفت: در دریای سیاه گونه ای آبزی وجود دارد به نام بروئو اوواتا که جمعیت مینیوسیپس لیدی را کنترل و عملکرد آن را در دریای سیاه تا حدود قابل قبولی محدود می کند.
وی گفت:  برای کنترل جمعیت شانه دار مینیوسیپس لیدی در دریای خزر، بروئه اووتا  به دریای خزر معرفی شد  اما این تلاش موفقیت آمیز نبود.
این گونه آبزی با شرایط دریای خزر وفق پیدا نکرده و به همین دلیل مینیوسیپس لیدی یکه تاز این عرصه است و برخی گونه های دریای خزر را تهدید می کند.

نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: