پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      شهادت سردار سلیمانی تبریک و تسلیت       
کد خبر: ۲۶۴۸۶
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۲
سعید رضاخان:
در پی درگذشت مهیندخت عظیما، پیشکسوت نقاشی پشت شیشه، سعید رضاخان سوگنامه ای را منتشر کرد.

به گزارش گیتی آنلاین سعید رضاخان پدر نقاشی پشت شیشه ایران که در جهت احیاء نقاشی پشت شیشه فعالیتی خستگی ناپذیر را در پیش گرفته است، در سوگ مهیندخت عظیما دلنوشته ای را منتشر کرد که در ادامه می خوانید :

مهیندخت عظیما کسی بود که حرکتی نوین را در نقاشی پشت شیشه آغاز کرد و آرزوهای بزرگی برای آن داشت. وی در طی سالهایی که در دانشگاه تدریس می‌کرد؛ تلاش بسیاری برای گسترش این هنر انجام داد. 
او که با این هنر در نتیجه دیدن چند نمونه اثر آشنا شد؛ توانست به سبکی شخصی در نقاشی پشت شیشه دست یابد و در این راه کارش را گسترش داد. این آشنایی ابتدایی هم در نتیجه کمک رسانی به سیل زدگان جنوب کشور در سنین جوانی رخ داد. 
با گذشت زمان این سبک شخصی به پختگی خاصی رسید و تغییرات در آثار ایشان به خوبی دیده شد. استفاده از پشت و روی شیشه در نقاشی بصورت همزمان، کار تازه‌ای بود که پیش از مهیندخت عظیما سابقه نداشت. با این وجود بانوی شیشه نگار ایران کمترین سهی را در مطرح کردن خود به خرج نداد و همیشه برآن بود تا در عمل، تفکرات خویش را به پشت شیشه بیاورد. این خصوصیت، از روح بلند ایشان نشأت گرفته بود و به همین دلیل در زمره یکی از بی حاشیه‌ترین هنرمندان شیشه نگار محسوب می‌شد. 
از این نظر می‌نویسم بی حاشیه که طی سالهای سال کمتر خبری از او شنیده و یا خوانده شد و از طرفی هیچ اصطکاکی با هیچ هنرمندی پیدا نکرد. به همین دلیل عده بسیاری از حضور این هنرمند بی اطلاع بودند و حتی برخی بر آن باور بودند که او سالها پیش ترک حیات کرده است. در صورتی که استاد در صحت و سلامت به سر می‌برد و گهگاهی نیز دست به قلم می‌شد و نقشی در پشت شیشه می‌زد. 
زمانی که با آقای هادی سیف گفتگو می‌کردم و صحبت به مهیندخت عظیما رسید؛ ایشان نیز از حضور استاد در دنیای فانی ابراز تعجب کرد. این موضوع سندی از دوری استاد عظیما از هیاهوی دنیای پیرامون ما است. کسی که آرزویش گسترش و شکوفایی نقاشی پشت شیشه بود کمتر کسی از حالش خبر داشت و خود نیز تمایل چندانی به معرفی و جنجال آفرینی نداشت. 
حالا دیگر مهیندخت عظیما در میان ما نیست و مادر طبیعت ساز که نقش دل در پشت شیشه می‌کشید از میان ما کوچ کرده است. با این وجود عظیماهای بسیاری در این میان وجود دارند که در گوشه و کنار کشور به کار خویش مشغول هستند. هنرمندان شیشه‌نگاری که در خلوت خویش داستانهای رازآلودی را به تصویر می‌کشند و شاید هیچ تصوری از نقاشی پشت شیشه ندارند. حتی شاید خبر ندارند که هنری به نام نقاشی پشت شیشه وجود دارد و آنها بصورت موازی خالق شیوه‌ای شخصی در این هنر هستند. 
یک اتفاق و یک کمک رسانی از روی صفای دل باعث شد تا مهیندخت عظیما تبدیل به مهیندخت عظیما شود و در عوض حرکتی که در سنین جوانی انجام داد و دست یاری به سوی سیل زدگان دراز کرد مزدی بزرگ گرفت. در این حالت وظیفه ما کمی دشوار می‌شود. زیرا وارث هنرمندی از خود گذشته هستیم و باید بگردیم و دیگر عظیماها را پیدا کنیم. آنهایی که ساده و بی ادعا در گوشه‌ای نشسته‌اند و با هنر خویش سرگرم هستند و به آن دلخوشند. از سویی ما میراث دار  هنرمندی هستیم که سعی در تحول این هنر داشت و آرزویش گسترش آن بود. 
حالا باید ببینیم چگونه می‌توانیماز پس این وظیفه سنگین برآییم... 

     نقاش پشت شیشه   سعید رضاخان
نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: