پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۶۶۱۱
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۷
در برنامه رو در رو مطرح شد:
عقب نشینی عربستان و امارات از یمن موضوع برنامه این هفته رو در رو از شبکه چهار سیما بود که با حضور حسین اکبری سفیر پیشین ایران در لیبی و سید هادی سیدافقهی کارشناس مسائل غرب آسیا و با اجرای مراد عنادی بررسی شد.

به گزارش گیتی آنلاین، مراد عنادی ابتدا ضمن مرور اخبار مربوط به عقب نشینی امارات از یمن وارد بحث شده و گفت: خبر عقب نشینی یک شکست سنگین برای عربستان تلقی می شود چرا که از سال 2015 که حمله به یمن شروع شد و عرستان بر روی آن مانور بسیاری داشت و ائتلاف بر اساس اعلام عرستان از چند کشور بود اما ستون های اصلی آن عربستان و امارات بودند و عقبه آن آمریکا و انگلیس بودند که سلاح در اختیار عربستان و امارات قرار می دادند و با گذشت چند سال و به رقم جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت و جنایات علیه صلح که در یمن به وقوع پیوست و سازمان ملل متحد عربستان را در فهرست سیاه قرار داد و مجبور شد زمان بانکیمون او را از فهرست خارج کند.

وی خاطر نشان کرد: فشارهای منطقه ای و بین المللی و رسانه ای بر روی عربستان بسیار زیاد است و توفیقی در حمله نظامی که علیه یمن داشتند و بر عکس جنگ مغلوبه شده و این پهبادهایی یمن است که در عمق عربستان نفوذ کرده و اعلام اینکه عربستان در حال عقب نشینی است موضوعی است که به این بهانه در بحث یمن می پردازیم.

سپس حسین اکبری سفیر پیشین ایران در لیبی در ابتدا به کاهش نیروهای امارات در یمن و یا خروج آنها پرداخت و عنوان کرد: امارات هر چند خیلی دیر ولی یک تصمیم منطقی اتخاذ کرده است و علت آن این است که بعد از گذشت پنج سال نه تنها اماراتی ها هیچ دستاوردی در یمن نداشتند بلکه به اعتراف خود مقامات امارات در جنگ یمن ۱۰۰ میلیارد دلار هزینه کردند و هیچ افق روشنی برای آینده وجود ندارد و آمادگی ورود به جنگ فرسایشی را نداشتند و خسارت های معنوی و سیاسی و مادی بسیاری را متحمل شدند.

وی افرود: آنها با ائتلاف با سعودی تصوراتی داشتند و با اختلافاتی که با عربستان داشتند هم اکنون عقب نشینی نیروها اتفاق افتاده و امروز به دلیل فشار اقتصادی و ناامیدی از غرب در صدد تقویت روابط منطقه ای برآمدند.

 

سید هادی سید افقهی کارشناس مسائل غرب آسیا در خصوص عملیات طوفان قاطعیت در بحران یمن که نام عملیات نظامی علیه یمن بود، گفت: نفت یمن و ایجاد پل بین شاخ آفریقا و یمن و داشتن سواحل گسترده از زمان ملک عبدالله مورد توجه بود و این در گفته های ژنرال آن زمان مشهود است و حتی موضوع معامله قرن و ناتوی عربی که شکست خورد معطوف به همین مسئله است و تحالف عربی نیز به همین موضوع دریافت ۴۸۰ میلیارد دلار ترامپ و گاو شیرده خواندن عربستان ارتباط دارد و تمام مسائلی که آقای انور عشقی مطرح کرد در مورد یمن هم محقق می شود و این مسائل جدای از مسائل مطرح شده در سناریوی طراحی شده در منطقه نبوده و مسئله یمن از پیش طراحی شده بوده است.

اکبری به احتمال هماهنگی امارات و سعودی ها گفت: اساسا با توجه به نداشتن دستاورد در جنگ‌ها و شکست ها به این نتیجه رسیدند که در جنگ زمینی هیچ دستاوردی را نمی توانند داشته باشند و در بحث هوایی هم با پیشرفت های انصار الله امارات در توان نظامی خود امیدی ندارند و باید توجه کرد که امارات و سعودی ارتش ندارد و همواره از نیروهای مزدور استفاده کرده است.

 

افقهی به کافی نبودن ابزار و تسلیحات جنگی برای پیروزی اشاره و عنوان کرد: جنگ اراده‌هاست و یمنی ها جنگ نامتقارن را ایجاد کردند و نیروی زمینی یمن بخش موفق مبارزه یمنی هاست و اینکه یمن صاحب زمین است موجب رشد دفاعی در جنگ است و این بر قدرت نیروی هوایی سعودی ها چیره دارد به ویژه که در شروع جنگ تصور داشتند در شش ماه جنگ را پیروز می شوند.

 

وی خاطرنشان کرد: یمنی‌ها بر پیشرفت‌های خود تکیه و بر اساس همان در دفاع موفق بودند.

آرامش یمن و منطقه به هم گره خورده است

محمد البخیتی عضو دفتر سیاسی جنبش انصار الله یمن در ارتباط تلفنی بیان کرد: طبیعتاً علت حمله و تجاوز ائتلاف سعودی و آمریکایی به یمن این بود که ملت یمن از استقلال و حاکمیت خودشان دفاع می‌کردند و آنها می‌خواستند ملت‌های من را وادار به تسلیم کنند.

 

وی افزود: به نظر من این جنگ و ادامه آن از طرف عربستان سعودی و مزدوران آن به نفع هیچ کس نیست، کشورهای منطقه باید در مقابل طرح آمریکایی مقابله کنند و به بیاستند کشورهای منطقه متاسفانه امروز از سوی آمریکا و اسرائیل هدف قرار گرفتند.

 

البخیتی ادامه داد: با تاسف شدید کشورهای منطقه از سوی عربستان و امارات هدف قرار گرفتند بنابراین ادامه جنگ یمن به نفع آمریکا و اسرائیل است، عربستان و امارات باید نسبت به سیاست‌های غلط خود در یمن بازنگری کنند. ما از خروج نیروهای امارات در یمن استقبال می کنیم، خروج نیروهای امارات از یمن و بقیه کشورها باعث می شود امنیت و آرامش در یمن باز گردد.

 

عضو دفتر سیاسی جنبش انصار الله یمن تاکید کرد: مطمئن باشید امنیت امارات و عربستان و کشورهای منطقه و  یمن در هم گره خورده است ممکن است که یمن ناامن باشد  و عربستان و امارات در امنیت باشند و اگر آنها ما را تهدید کنند ما نیز آنها را تهدید کرده و هدف قرار خواهیم داد و درصورت ناامنی یمن آنها نیز ناامن نخواهند بود و باید توجه داشته باشند و در سیاست‌های خود بازنگری کنند آینده ی یمن را باید مردم یمن مشخص کنند ما خواستار صلح فراگیر و گسترده در یمن هستیم.

اکبری در رابطه با توافق استکهلم بیان کرد: قرار بود نیروهای حدیده خارج شوند و انصار الله یمن بر توافق خودش پایبند بود و نقض قرارداد از سوی سعودی ها بوده و به دلیل نقض آتش بس ها و شدت آتش بس موارد توافق استکهلم موفق نشد.

 

وی ادامه داد: عربستان تصور می کرد تمام اهرم های فشار نظامی و غیرنظامی را از دست داده و موارد متعددی را نقض کردند و البته عقب نشینی امارات از یمن تاثیر بسیاری در منطقه دارد و انصار الله بر اساس توافق خود عمل می کند.

 

افقهی در ادامه بحث بیان کرد: باید بر اعداد و ارقام هزینه های جنگ عربستان و یمن و مخارج امارات دقت کرد و عقب نشینی ها با سیاست‌های خاصی اجرا شده و با توجه به روابط عربستان با احزاب مختلف و مشکلاتی که با برخی از احزاب در یمن و سوریه دارند و استفاده های ابزاری از اختلافات بین گروه های مختلف در منطقه می توان گفت که برخی از عقب نشینی ها تاکتیکی است تا بیش از این شکاف با اخوان نداشته باشند.

 

این کارشناس مسائل غرب آسیا خاطر نشان کرد: عقب نشینی امارات با تهدیدهای منطقه و فشارهای بین المللی و هزینه های بسیار بی نتیجه نیز تا حدوی قابل توجیه است و البته هزینه ها صرفا مادی نیست و تا قطعنامه ممنوعیت فروش سلاح به امارات از سوی آمریکا در سازمان ملل هم پیش رفتند.

اکبری در بخشی از این گفتگو عنوان کرد: امارات دچار مشکل در سرمایه گذاری خارجی و درآمد بنادر خود شد و با وجود بهره مندی از پیشرفته ترین سلاح ها در یمن و ۱۰۰۰ میلیارد دلار علاوه بر ۴۵۰ هزار میلیاردی که علنی به آمریکا از سوی سعودی ها پرداخت شده، دچار مشکلاتی شدند و آمریکایی ها موازنه انجام می دهند تا بحران سمت چگونه به پایان برسد.

 

وی همچنین عنوان کرد: اینکه آمریکایی ها مسئله یمن را سیاسی یا نظامی پایان دهند دچار نوعی شتاب زدگی شدند و با ایران هم همینطور است و امارات دچار ترس است و وقتی پهباد خود آمریکایی ها سرنگون شد آنها خواستند با ایران بدون شرط مذاکره کند و این موجب ترس امارات شده که جنگ فرسایشی می شود و روز به روز پیشرفت می کند.

 

اکبری تصریح کرد: الان همه سر درگم هستند که مسئله یمن مانند تیغی است که در گلو گیر کرده و انصارالله یمن بسیار واقع بین است و قصد تحمیل در حکومت را ندارد و با این اوضاع که کلاف سر در گم شده است انصار الله هدفمند است و به اهداف خود می رسد.

 

سید افقهی نیز در مورد شکست آمریکایی ها در یمن و عدم تحقق اهداف در یمن اظهار کرد: نظام سلطه با توجه با بزرگنمایی ها و دروغ گاهی باور می کند غلو های مطرح شده توسط خودش را و در میدان عمل کم می آورند و با وجود در اختیار داشتن کلکسیون کامل نیروهای نظامی و سیاسی در سوریه که موجب شکست آنها شد در یمن هم اینطور شد.

 

این کارشناس مسائل غرب آسیا اظهار کرد: مردم یمن با مقاومت و همراهی با انصارالله آمریکایی ها را شکست دارند و دشمن یمن این نکات را پیش بینی نکرده بود و عربستان با هزینه ها و ۱۹۷۰ عملیات هوایی زخمی دارد که مدام خونریزی دارد و با ارتش اجاره ای متحمل هزینه های هنگفتی در جنگ شدند و برایش قابل پذیرش نیست و آبرویی برای او در داخل باقی نمی ماند.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: