پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۶۶۹۱
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵
سیاست‎ بازان آمریکایی در عمل ثابت کرده اند که صلاحیت سخن گفتن از آزادی مذهبی را ندارند.
به گزارش رادیو بین المللی چین، مایک پنس معاون رییس جمهور و مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا ۲۷ تیر/۱۸ ژوئیه در سخنرانی‎های جداگانه از چین به خاطر سرکوب آزادی‎های مذهبی و تعرض به حقوق بشر انتقاد کردند. آنان به عنوان مقامات ارشد دولت آمریکا با نادیده گرفتن حقایق و سیاه‎نمایی، به بهانه مذهب و حقوق بشر با بی‎شرمی در امور داخلی چین مداخله می‎کنند و تلاش آنان برای ایجاد آشوب و تفرقه‎ افکندن در چین بی شک موجب آسیب دیدن روابط چین و آمریکا خواهد شد.

مدت‎هاست برخی آمریکایی‎ها با پرداختن به موضوعاتی مثل شین جیانگ و تبت، انگشت اتهام خود را به سوی سیاست‎های قومی و مذهبی چین گرفته‎اند که البته یک امر استثنایی نیست و رفتار آنان همواره چنین بوده است. پنس و پومپئو مراکز آموزش مهارت‎های حرفه‎ای شین جیانگ که برای جلوگیری از افراط‎گرایی دایر شده "اردوگاه‎های بازآموزی” خواندند و چین را متهم به سرکوب شخصیت‎های بودایی تبت کردند. آنان با لج‎بازی چشم خود را به روی حقایق بسته‎اند و تلاش می‎کنند از پذیرفتن اصول جامعه جهانی سر باز زنند.

امروز در شین جیانگ برای هر ۵۳۰ مسلمان یک مسجد وجود دارد و تعداد کل مساجد به ۲۴ هزار و ۴۰۰ باب می‎رسد. دولت محلی مطابق قانون مراکز آموزش مهارت‎های حرفه‎ای را تاسیس کرده و درس‎های عمده این مراکز شامل آموزش زبان ملی کشور، دانستنی‎های حقوقی، مهارت‎های حرفه‎ای و جلوگیری از تفکرات افراطی است و هدف از آن نجات افرادی است که مرتکب جرائم کوچک شده اند و یک اقدام مفید در راستای یافتن روشی مؤثر برای مدیریت منشاء تروریسم است. اکنون حدود سه سال است که هیچ حادثه تروریستی و خشونت‎باری در شین جیانگ رخ نداده است که نشان می‎دهد اقدامات پیشگیرانه ضد تروریستی مانند تاسیس مرکز آموزشی با ثمراتی برجسته و اقبال عمومی مردم همراه بوده است.

در تبت بیش از ۱۷۰۰ معبد مذهبی وجود دارد و تعداد راهبان معابد به ۴۶ هزار نفر می‌رسد. اقداماتی مانند تأسیس مدارس بودایی در تبت ، توجه و حراست از تناسخ در آیین بودایان تبت زنده و مراسم مذهبی بودائیان تبت و چاپ و نشر بسیاری از آثار مذهبی نشان می‎دهد که مردم تبت کاملا از آزادی باورهای مذهبی قید شده در قانون اساسی چین برخوردارند.

در سالهای اخیر تعداد زیادی از دیپلمات‌های خارجی به شین جیانگ و تبت سفر کرده‌اند و معتقدند که دولت چین در حفاظت از حقوق بشر خاصه حقوق بشر اقلیت‎های قومی کارهای مؤثر و فراوانی انجام داده است. در روزهای اخیر سفرای دائمی ۳۷ کشور در ژنو از جمله روسیه ، عربستان سعودی و پاکستان با ارسال نامه‌ای مشترک به رئیس شورای حقوق بشر و کمیسر عالی حقوق بشر دستآوردهای منطقه شین جیانگ چین در توسعه حقوق بشر، مبارزه با تروریسم و افراط‎گرایی را عالی ارزیابی کردند. دفتر دائمی جمهوری اسلامی ایران درسازمان ملل در ژنو نیز ۲۶ تیر با انتشار پیامی از کشورهای غربی انتقاد کرد که در مسئله حقوق بشر خاصه حقوق بشر اقلیت‎های قومی چین معیار دوگانه را در پیش گرفته‌اند.

برخی آمریکایی‎هایی که اصلا به شین جیانگ و تبت سفر نکرده‌اند با نادیده گرفتن حقایق مربوط به آزادی‎های مذهب و حقوق بشر در این مناطق، از پذیرفتن ارزیابی عادلانه جامعه جهانی خودداری می‎کنند و تنها با دروغ پراکنی به دنبال رسیدن به اهداف سیاسی پنهان خود هستند. همه این موارد در حالی است که خود آمریکا در زمینه حفاظت از آزادی و حقوق بشر بسیار بدنام است و به هیچ وجه صلاحیت آن را ندارد که در مورد امور دیگر کشورها صحبت کند! در حال حاضر تعداد کل مساجد در سراسر آمریکا حتی به یک دهم شین جیانگ هم نمی‌رسد، دولت آمریکا پس از روی کار آمدن خود فوراً حکم ممنوعیت مسلمانان را صادر کرد، وضعیت مذهبی و حقوق بشر اقلیت‎های مختلف در آمریکا روز به روز بدتر می‎شود. طبق گزارش مرکز گالوپ و پیو، ۴۲ درصد آمریکایی‎ها از روابط قومی بسیار نگرانند، ۷۵ درصد مسلمانان این کشور معتقدند که تبعیض جدی علیه مسلمانان در جامعه آمریکا وجود دارد. "فانوس آزادی” که آمریکا خود را حامل آن می‎داند رو به خاموشی است که باعث شرم‎آورتر شدن یاوه‎گویی‎های آشکار برخی سیاست‎بازان در این کشور می‎شود.

شایان ذکر است ، قانون اساسی چین در عین تضمین کردن آزادی داشتن اعتقادات مذهبی برای شهروندان این کشور به هیچ فردی اجازه نمی‌دهد با سوء استفاده از مذهب نظم اجتماعی را بر هم بزند و با انجام فعالیت‌هایی غیرقانونی سلامت مردم و جامعه را به خطر بیاندازد و بر سر راه نظام آموزشی کشور مانع تراشی کند. برخی سازمان ها یا اشخاص در کشورهای دیگر به نام مذهب در حال تلاش برای نقض قانون اساسی و دیگر قوانین چین هستند که چین قاطعانه و مطابق با قانون با چنین اقداماتی مقابله خواهد کرد چرا که منطق چین بر پایه قانون‎مداری است.

برخی آمریکایی‎ها با وجود آگاهی به این موضوع، با نادیده گرفتن حقایق و در پیش گرفتن معیارهای دوگانه، اقدامات چین در برخورد با افراط‎گرایی و رفتارهای غیر قانونی مذهبی را متهم می‎کنند و حتی علناَ با برخی مجرمان این پرونده‎ها ملاقات و از آنان پشتیبانی می‎کنند که مصداق دخالت آشکار در امور داخلی چین است. این رفتار سودجویانه نه تنها به روابط چین و آمریکا آسیب رسانده ، بلکه باعث بدنامی روزافزون آمریکا در جهان شده است.

همکاری چین و آمریکا نیاز و خواسته اصلی مردم دو کشور است. پنس و پومپئو به عنوان مقامات ارشد آمریکا باید بیشتر در تلاش برای توسعه روابط چین و آمریکا باشند و نه برعکس آن. آنان با اصرار ورزیدن بر چنین اقدامات تنها باعث بدنام شدن خود در تاریخ خواهند شد.

نویسنده:زال زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: