پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۶۷۰۱
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۷
سئوالی که اغلب متقاضیان کالا این روز ها از اهل فن می‌پرسند.
رکود حاکم بر بازار ایران این روزها تعمیق بیشتری یافته است، بازارخودرو و مسکن خالی از مشتری است و بازارهای دیگر نیز وضعیت چندان متفاوتی را دارا نیستند.
 رکود بازار لوازم خانگی را در بر گرفته و همچنین بازار مسکن و خودرو و گوشی تلفن همراه و ... نیز از این سکون در امان نمانده‌اند.

افزایش شدید قیمت مسکن به گفته نائب رییس اتحادیه املاک رکودی استثنایی در ۲۰ سال گذشته را در بازار ایجاد کرده است.

 کاهش قیمت در برخی مناطق تهران نیز آغاز شده به طوری که پول لازم ها قیمت‌های پیشنهادی شان را حتی تا یک میلیون تومان در هر متر مربع نسبت به ۱۰ روز قبل کاهش داده اند. به عنوان مثال یکی از فعالان بازار املاک در این خصوص گفت: در منطقه هشت شهرداری، قیمت ملک در میدان صیاد و اطراف سبلان به حدود ۱۰ میلیون تومان برای خانه‌هایی با عمر هفت تا هشت سال رسیده بود اما اخیرا کسانی که با محدودیت زمانی برای فروش واحدهایشان روبرو هستند حاضرند با قیمت ۹ میلیون نیز واحدهایشان را به فروش برسانند. وی در پاسخ به این سئوال که وقت خرید است یا خیر؟ گفت:  اغلب کسانی که این روزها می‌پرسند بخریم یا بفروشیم؛ مشتری و مصرف کننده واقعی نیستند بلکه سرمایه گذار هستند که می‌خواهند ببینند چه زمانی باید وارد بازار بشوند و چه زمانی خارج شوند.

 برخی کارشناسان نیز معتقدند کوچ مشتریان از بازارها به معنای کوچ سرمایه گذاران است و افزایش قیمت‌ها در حقیقت فعلا مجالی برای مشتری واقعی باقی نگذاشته است.

 پیش بینی فعالان بازار حکایت از آن دارد که مسکن تا ۲۵ درصد امکان ریزش قیمت را پیش رو دارد از این رو احتمال مذکور خریدها را بیش از پیش با رکود مواجه می‌کند.


بازار خودروهای وارداتی تنها تحت تاثیر ریزش نرخ ارز نیست بلکه ترخیص خودروهای وارداتی نیز استعداد ریزش در این بازار را تقویت کرده است. در عین حال بهبود روند تحویل خودرو از سویخودروسازان سبب شده است برخی خودروهای داخلی نیز با ریزش قیمت روبرو شوند. سعید موتمنی، رییس اتحادیه نمایشگاه داران می گوید: بخواهیم یا نه؛ عده ای باید خود را آماده زیان کنند، منظور زیان واقعی است چون با قیمت‌های بالا خودرو خریده‌اند و حالا مجبورند یا با قیمت پایین‌تر بفروشند یاخواب سرمایه‌هایشان را افزایش دهند.

ارز؛ همچنان درگیر نوسان

 دلار روز گذشته رفت و برگشت هایی را در کانال یازده هزار تومان تجربه کرده است اما هنوز میزان ریزش نسبت به ۱۰ روز قبل قابل توجه است.

 رییس کل بانک مرکزی می گوید نهاد تحت تصدی‌اش اجازه بازگشت قیمت ها را نخواهد داد و دلار دیگر گران نمی شود. بازار ارز ایران در حالی وضعیتی باثبات را دارد که منطقه روزهایی بسیار پرخبر را پشت سر می‌گذارد. صرافان می گویند، تنها بازاری که این روزها با ورود مشتری و سرمایه گذار روبروست بازار سکه است چرا که در روزهای گذشته بسیاری از خریداران باکس‌های ۲۰ تا ۷۰ تایی سکه را می‌خریدند و همین امر نشان از آن دارد که از یک سو میزان سرمایه‌ها خرد شده است و از سوی دیگر هدف خریداران، سرمایه‌گذاری در این بازار بر پله قیمت هایی است که در لبه کانال ۴ میلیون تومان قرار دارد.

 فعالان بازارهای مختلف اما یپش بینی می‌کنند رکود تا زمان رسیدن بازار به نوسان ادامه خواهد داشت. این چنین است که چشم بازارهای دیگر به بازار ارز خیره مانده است.

منبع :خبرآنلاین

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: