پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      شهادت سردار سلیمانی تبریک و تسلیت       
کد خبر: ۲۶۷۱۱
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۲
منوچهر جمالی سوسفی:
زیتون ایران از زیتون کشور ترکیه و کشورهای دیگر مرغوبتر و با کیفیت تر است.

منوچهر جمالی سوسفی نماینده مردم رودبار در گفتگو با خبرنگار گیتی آنلاین خبرداد: چند ماهی است که فراکسیون محصولات کشاورزی زیتون تشکیل شده است که به اختصار فراکسیون زیتون نامیده می شود و بنده هم رئیس فراکسیون زیتون هستم و اعضای هیئت رئیسه و اعضای دیگر هم که عضو فراکسیون هستند کمک کردند و حمایت کردند. 
جمالی رسالت فراکسیون زیتون را اینطور تشریح کرد: این فراکسیون رسالت و اساسنامه ای دارد و براساس آن اساسنامه ای که تنظیم شده و حتما در دسترس شما هم قرار خواهد گرفت وظایفی دارد. 
وی اجمالا به تشریح وظایف این فراکسیون پرداخت: ما ده درصد روغن مورد نیاز کشورمان را تولید می کنیم و نود درصد آن را وارد می کنیم. این ده درصد تولید داخل را هم می توانیم افزایش دهیم با زیتون و دانه های روغنی دیگر به وسیله افزایش سطح زیرکشت و محصولات پرثمر و با استحصال دقیق تر و صنعتی و علمی تر می توانیم این استحصال دقیق و سالم را داشته باشیم.
وی تاکیدکرد: زیتون به نام رودبار پیوست است یعنی نام شهرستان را می گفتند شهرستان رودبار زیتون! یعنی از زمان های بسیار دور زیتون در شهرستان رودبار کشت می شده است و فسیل هایی را از دانه زیتون که مربوط به سالهای خیلی پیش بوده در شهر رودبار پیدا کردند.
زیتون شهرستان رودبار جزو زیتون های بسیار با کیفیت کشور و روغنی که آنجا استحصال می شود جزو روغن های بسیار باکیفیت است. جاهای دیگر را هم از مناطق مادری که ابتدا در شهرستان رودبار بود انتشار پیدا کرد. 
وی هدف این فراکسیون را اینطور تشریح کرد: هدف ما این است که سطح زیرکشت را به صورت معقول افزایش دهیم. تولید زیتون مان را افزایش دهیم . روغن استحصالی ما را افزایش دهیم . از گونه ها و واریته هایی استفاده کنیم که زود بازده هستند و بیشتر ثمر و بار دارند و روغن بیشتری می شود از آن ها به دست آورد و در نهایت آن کمبود داخل کشور را بتوانیم جبران کنیم. 
روغن زیتون جزو بهترین روغن ها است و زیتون در قرآن نامش چندین بار آمده است و اگر درست کشت شود، درست برداشت شود و روغنش درست استحصال شود جزو بهترین روغن ها و میوه هایی است که برای سلامتی انسان هم بسیار مفید و موثر است. 
جمالی گفت: ما تمام وسایل لازم را برای استحصال روغن داریم و به لحاظ تکنولوژی مشکلی نداریم و فقط می توانند ارتقاء بدهند. ما شرکت های تولید و فرآوری روغن زیتون و هم بسته بندی را الان در کشور داریم . 
هدف ما این است که علائم تجاری ای که شناخته شده هستند و روغن مناسب در اختیار مردم قرارمی دهند و زیرنظر استاندارد و وزارت بهداشت و جهاد کشاورزی درست دارند کار می کنند تقویت شوند. 
رئیس فراکسیون زیتون توضیح داد: یعنی هم توسعه پیدا کنند هم به روز شوند و دولت هم به آنها کمک کند. از این طرف هم سطح زیرکشت را بالا می بریم درختان کهن و مرتفع را که کم ثمرتر است به مرور جایگزین کنیم و جوانسازی کنیم. از طرفی مگس میوه زیتون است که در باغ های قدیمی تر وجود دارد و برای آنها باید یک فکری بکنیم و از گونه های پرثمر استفاده کنیم که بیشتر میوه می دهد و فرآیند استحصال روغن را به بهترین وجه انجام دهیم و بهتر در اختیار مردم قراردهیم. 
وی در مقایسه با زیتون ترکیه و کشورهای دیگر زیتون ایران را با کیفیت تر ارزیابی کرد و گفت: استان گیلان، شهرستان رودبار، استان قزوین، شهرستان زنجان این ها زیتون خوبی دارد و فقط باید ما برداشت به موقع انجام دهیم و فاصله زمانی برداشت تا استحصال را دقت کنیم فرآیند استحصال، توزیع و بسته بندی را به درستی انجام دهیم. 

امید است با تشکیل فراکسیون زیتون و همکاری وزارت جهادکشاورزی و وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو روغن زیتون با کیفیت تر، ارزان تر تحصیل کنیم و درصد بیشتری از نیاز داخلی را به این وسیله پاسخگو باشیم.
نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: