پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۶۷۵۴
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۲
رئیس هیئت مدیره خانه موسیقی عنوان کرد
رئیس هیئت مدیره خانه موسیقی در نشست ماهیانه خانه موسیقی گفت: باید از هر شخص یا گروهی که در زمینه موسیقی سنتی و ملی ایران فعالیت می کند حمایت کنیم زیرا مشکل ما از اینجا شروع شده که موسیقی ملی خودمان را کمرنگ کرده ایم.

به گزارش سایت خانه موسیقی، نشست ماهیانه هنرمندان، علاقمندان و اعضای خانه موسیقی روز گذشته با اجراهای متنوعی از موسیقی ملی و محلی ایران اجرا شد. در ابتدای این نشست سه هنرمند برگزیده جشنواره موسیقی امیرجاهد امید مزینانی(سنتور)، سارا جان نثاری(دف) و معین اسفندیاری(خواننده نوجوان) به اجرای سه قطعه خزان(بی کلام)، گل گلدون و در میان گلها پرداختند. 


*یادی از زنده یاد طاهر یارویسی، استاد تنبور

در ادامه این برنامه سید وحید شاه ابراهیمی از شاگردان زنده یاد استاد طاهر یارویسی در جایگاه حاضر شد و با یادی از استاد فقید خود گفت: 26 تیرماه فقدان استادی را شاهد بودیم که به گواه اهل فن در سیر زندگی خودش پاسدار مجاهدانه موسیقی تنبور منطقه گوران بود. تفاوت ایشان در نوازندگی و شیوه اجرایش در این بود که از اساتید قرن گذشته هر آنچه را آموزش دیده بد را بدون تغییر تحویل نسل های آینده داد.

وی افزود: ایشان شاگرد استاد سید ولی حسینی بود و در تنبور سازی هم شاگرد استاد چنگیز فرمانی بودند اما تنبور سازی را محدود و مختصر ادامه دادند. ایشان در اواخر عمرشان از نظر جسمانی حال و روز خوبی نداشتند. به این نکته فکر میکنم که حال و روز موسیقی مقامی ایران هم خوب نیست و ما بزرگانی را در این حوزه از دست داده ایم. 

شاه ابراهیمی در پایان سخنانش در مورد تکنیک نوازندگی زنده یاد یارویسی توضیحاتی را ارائه کرد. 

*باید به نغمات ملی این سرزمین خدمت شود

پس از این سخنان رضا موسوی زاده (عضو هیئت مدیره خانه موسیقی) و سرپرست گروه موسیقی آموزشگاه آئین فاخته در سخنانی گفت: مدتهاست به دلایلی آموزشگاه های موسیقی به سمت سطحی نگری پیش می روند و گروه هایی را تشکیل می دهند که آهنگ هایی را با ساز های سنتی می زنند که باید با ساز های دیگری نواخته شود. 

موسوی زاده گفت: باید به نغمات ملی این سرزمین خدمت شود. همه داریم به بلایی که بر سرمان می آید عادت می کنیم. موزیسین ها اندیشه و سطح خودش را عوض می کند به دلیل اینکه بتواند عمومیتی از مردم را برای ارتزاق جذب خودش بکند. 

وی افزود: من در آموزشگاه مشاهده کردم که بسیاری از هنرجویان با موسیقی گیلان آشنایی خوبی دارند و این خطه ملودی های خوبی دارد.  بسیاری از این نغمات را ما شنیده ایم و من بچه را به پیگیری موسیقی گیلان تشویق کردم. در اینجا دقایقی از نغمات کهن موسیقی گیلان را می شنویم. 

در ادامه گروه موسیقی آموزشگاه آئین فاخته به اجرای نغماتی از موسیقی کهن گیلان پرداخت. اعضای گروه عبارت بودند از الیاس سعیدیان(خواننده)، بدری رحیم زاده(همخوان)، عباس نوابی(سه تار)، نفیسه میر آخورلی(دف و دایره)، حمیدرضا افراش(تنبک)، محمدرضا گلدانساز(کمانچه)، پیام محمدی(تار و خواننده)، سوران مرتاض(تار، مراژ)، و حسین جوان (سنتور)

 

*ضرورت حمایت از فعالان موسیقی ملی و سنتی

 پس از این سخنان تقی ضرابی(رئیس هیئت مدیره خانه موسیقی) در سخنان کوتاهی با اشاره به ضرورت پاسداشت موسیقی ملی ایران گفت: باید از هر شخص یا گروهی که در زمینه موسیقی سنتی و ملی ایران فعالیت می کند حمایت کنیم. مشکل فعلی ما از اینجا شروع شده که موسیقی ملی خودمان را کمرنگ کرده ایم. متاسفانه این موضوع به اینجا ختم نمی شود و در این مقطع آن کسانی که مخالف این نوع موسیقی هستند جای خالی موسیقی ملی را با موسیقی های خودشان پر می کنند. 

وی افزود: موسیقی پاپی هم که رواج داده می شود موسیقی ای نیست که در آن سوی مرز ها هم درخشان باشد و در سطوح پایین از آن استفاده می کنند. برای اینکه جامعه ما را به کوچکی بکشانند آن موسیقی را جایگزین موسیقی ملی ما می کنند. این با اهداف مختلف انجام می شود و گاهی آن موسیقی ها را در مداحی هایمان هم می شنویم. 

تقی ضرابی در پایان سخنانش گفت: موسیقی ما اینقدر ضعیف شده که آن کسانی که هدفمند کار می کنند موسیقی خودشان را در بخش های مختلف جامعه ما جاری کرده اند و ما داریم کفاره گناه خودمان را می دهیم که نتوانستیم از موسیقی ملی مان حمایت کنیم. باید در اینجا از کسانی که در حوزه موسیقی ملی مان فعالیت می کنند تشکر کنم. 

نشست ماهیانه تیرماه هنرمندان، علاقمندان و اعضای خانه موسیقی با این سخنان به پایان رسید و حضار ساعاتی پس از پایان نشست در محوطه خانه موسیقی به گپ و گفت پرداختند. 

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: