پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۲۶۷۸۳
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۶
مسئول انجمن زوران کشور خبرداد:
گیتی آنلاین- کرمانشاه، بهرام بهروش مسئول انجمن زوران کشور و رئیس هیأت ورزشهای روستایی و بازیهای بومی محلی استان در نشست خبری که روز دوشنبه 31 تیرماه با ورزشی نویسان استان داشت از برگزاری اولین دوره مربیگری و داوری زوران در کرمانشاه خبر داد.
بهرام بهروش مسئول انجمن زوران کشور و رئیس هیأت ورزشهای روستایی و  بازیهای بومی محلی استان در نشست خبری که روز دوشنبه  31 تیرماه با ورزشی نویسان استان داشت از برگزاری اولین دوره مربیگری و داوری زوران در کرمانشاه خبر داد.

به گزارش خبرنگار ورزشی گیتی آنلاین منطقه کرمانشاه بهروش زوران را خواستگاه مردم زاگرس و از ورزشهای سنتی و دیرینه استانهای زاگرس نشین خواند که خوشبختانه و با تلاشهای دست اندرکاران هیأت بومی محلی و پیشکسوتان استان  ، به نام کرمانشاه بعنوان یک میراث ناملموس در کشور به ثبت رسید.
رئیس انجمن زوران کشور اضافه کرد ، استان های ایلام و همدان سعی داشتند این ورزش را به نام خود ثبت کنند اما با مستندات و دلایل و همچنین تلاشهای شبانه روزی موفق شدیم این ورزش را که ریشه در این مرزوبوم دارد به نام استان کرمانشاه به ثبت برسانیم.
بهروش با اشاره به جایگاهی که ورزش زوران در میان فدراسیون بومی محلی و ورزش های روستایی کشور دارد و توجه ویژه مسئولان فدراسیون به استان کرمانشاه توانستیم مجوز برگزاری اولین دوره مربیگری و داوری ورزش زوران را در کرمانشاه بگیریم و با همکاری پیشکسوتان و اساتیدی همچون آقایان احمدوند ، کوه دره ای ، منصور کیانی و بلوردی که از قهرمانان کشتی و بالخص زوران هستند این کلاسها برگزار خواهد شد.
ایشان با اشاره به تاریخ برگزاری این کلاسها عنوان داشت : کلاسهای مربیگری و داوری ورزش زوران به مدت سه روز از چهارشنبه دوم مرداد ماه برگزار خواهد شد و تا روز جمعه چهارم مرداد ادامه خواهد داشت و در پایان به کسانی که بتوانند حد نصاب نمره قبولی کلاس را کسب کنند مدرک معتبر مربیگری و داوری ورزش زوران با امضای انجمن زوران کشور و فدراسیون ورزشهای روستایی و  بازیهای بومی محلی  اعطا خواهد شد که با آن می توانند در مسابقات رسمی داوری و مربیگری  کنند.
وی  شرایط شرکت در کلاسها را ساده ارزیابی کرد و گفت ، رنج سنی 23 تا 50 سال و همچنین گذراندن کارگاه تئوری این رشته که در گذشته برگزار شده بود از شرایط شرکت در این دوره است .
بهروش افزود : بیش از 75 درصد هزینه ثبت نام این دوره توسط هیأت بومی محلی پرداخت شده است و علاقمندان می توانند با پرداخت مبلغ 150 هزار تومان در دوره مذکور شرکت کنند.
رئیس هیأت بومی محلی استان خاطرنشان کرد دوره مربیگری و داوری زوران بصورت تئوری و عملی برگزار خواهد شد که در دو روز نخست کلاسهای تئوری و روزن پایانی هم دوره عملی برگزار می شود.

رئیس انجمن ورزش زوران  کشور در بخشی از دیگر از سخنانش با اشاره به خواستگاه ورزش زوران برای مردم زاگرس نشین گفت : این ورزش بومی ریشه در تاریخ و هویت  مردم غرب کشور خصوصا ساکنان دامنه زاگرس غربی دارد و این مهم با حضور مدیرانی از سازمان میراث فرهنگی کشور و نمایندگانی از یونسکو به اثبات رسیده است و ورزش زوران بعنوان میراث ناملموس استان کرمانشاه و به نام کرمانشاه در ایران به ثبت رسیده است و با جلساتی که شخصاً با نمایندگان ویژه سازمان میراث جهانی ملل متحد ( یونسکو) داشته ام برای ثبت جهانی آن به نام کرمانشاه وعده های داده شده است و مستندات آن به یونسکو ارسال شده است که امیدواریم بزودی این اتفاق مهم برای استان کرمانشاه رقم بخورد.
بهرام بهروش اضافه کرد : در کشور ما هر استانی به نام یک ورزش معروف است و بسیار خرسندیم که زوران بعنوان نشان هویت و اصالت مردم کرمانشاه در نزد ایرانیان شناخته می شود.
وی قدرت بدنی را از شاخصه های مهم ورزش زوران دانست و عنوان کرد : از آنجائیکه ورزش زوران با نام زور و قدرت پیوند خورده است لذا تمام کسانی که از قدرت بدنی و استقامت بالایی برخوردارند می توانند در این رشته به فعالیت بپردازند و با کسب عنوان در رقابتهایی که در سطح استانی ، ملی و حتی بین المللی برگزارخواهد شد برای استان و کشورمان افتخار آفرینی کنند.
این پیشکسوت ورزش بومی محلی کشور اضافه کرد : فنون و تکنیک های زوران با کشتی کاملا متفاوت است که متاسفانه عده بسیاری از این موضوع بی اطلاع هستند و این درحالی است که در ورزش زوران فنون ساده و قدرتی کاربرد دارد که با نامهای محلی و کوردی خوانده می شوند و کسانی که از قدرت کافی برخوردار باشند می توانند در این رشته موفق باشند.

رئیس انجمن زوران کشور گفت با جلسات ورایزنی های که با مسئولان فدراسیون داشته ام قرار بر این شده است که کمیته این ورزش در فدراسیون ورزش های روستایی و بازیهای بومی محلی کشور تشکیل شود و اعضا و هیئت رئیسه آن را از بین پیشکسوتان این رشته و همچنین افراد بانفوذ کرمانشاهی که در سطح اول سیاست گزاری و قانونگزاری کشور هستند استفاده نمائیم.
وی ازچالش های کنونی که برای این رشته وجود دارد را نوع پوشش و لباس ورزشکاران دانست و افزود : در 

سالهای گذشته لباسهای مختلفی برای این ورزش در نظر گرفته شد که هیچکدام از آنها مورد قبول ما واقع نشد چون اصالت و شکل سنتی این ورزش در آنها لحاظ نشده بود بنابراین از طراحان ، دانشجویان و اساتید فرهنگی استان تقاضامندیم که طرحی را برای لباس مخصوص این ورزش تهیه و دوخت کنند که با فرهنگ ، اصالت ، و نوع پوشش قدیم مردم کرمانشاه و این ورزش از لحاظ بصری و هویتی یکسان باشد که قطعا ً گام بزرگی در ثبت جهانی آن خواهد بود. 

بهروش در پایان سخنانش ضمن گلایه از عدم همکاری رسانه های استان با هیأت بومی محلی و انجمن زوران کشور گفت : متاسفانه بجز عده معدودی از رسانه های استان ، دیگر رسانه ها در پوشش اخبار هیأت با ما همکاری نمی کنند به نحوی که در هفته گذشته چهار جشنواره در شهرهایی مختلف استلن برگزار کردیم که با استقبال بسیار خوبی از طرف مردم روبرو شد ولی اطلاع رسانی برگزاری این جشنواره ها و مسابقات به چند رسانه که همیشه در کنار ما بوده اند ، محدود شد و انتظار ما این است که با توجه به اینکهه ورزش زوران بعنوان نماد ،  هویت و میراث فرهنگی ورزشی مردم کرمانشاه به ثبت رسیده است ، دیگر رسانه های مکتوب و خبرگزاری های استان در معرفی این رشته به مردم همکاری کنند تا با یاری خدا روند ثبت جهانی آن که می تواند استان کرمانشاه را بیش از پیش از لحاظ فرهنگی و تاریخی به دنیا معرفی کند، تسهیل شود.
گفتنی است هیأت ورزشهای روستایی و بومی محلی استان در سالهای اخیر و با مدیریت بهمن بهروش و همکارانش با تجهیز سالن های ورزشی روستایی و حمایت همه جانبه از ورزش در روستاها با برگزاری مسابقات و جشنواره های مختلف تحول بزرگی را بوجود آورده است تا جائیکه در حال حاضر استان کرمانشاه بعنوان یکی از قطبهای ورزشهای روستایی کشور شناخته می شود.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:سید محمد موسوی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: