پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۲۶۸۶۹
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۲
بر کسی پوشیده نیست که استان خوزستان به عنوان اولین استان صنعتی کشور محسوب می شود، اما متاسفانه نرخ بیکاری در این استان بیش از سایر استان هاست.


بر کسی پوشیده نیست که استان خوزستان به عنوان اولین استان صنعتی کشور محسوب می شود، اما متاسفانه  نرخ بیکاری در این استان بیش از سایر استان هاست و در حال حاضر هم طبق آمارهای رسمی اعلام می شود  رتبه سوم  بیکاری را در بین استان‌ها به خود اختصاص داده است.

بی شک ظرفیت های بسیاری برای سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال در استان خوزستان وجود دارد اما در این بین نیاز به همکاری برخی دستگاه‌ها همچون بانک‌ها بیش از پیش احساس می شود اما متاسفانه بانک ها برای این مهم همکاری لازم را ندارند!

ناگفته نماند که امروزه موضوع آسیب های اجتماعی ناشی از عدم اشتغال و بیکاری افسار گسیخته در کشور به ویژه در استان صنعتی خوزستان به یکی از مهمترین دغدغه های مهم مسولان تبدیل شده است و همچنین استان خوزستان به دلیل شرایط خاصی که به ویژه پس از جنگ پیدا کرده از اینگونه آسیب ها در امان نبوده و نیست، با وجود گسترش آسیب های اجتماعی مختلف، اما به نظر می رسد دولتمردان و سیاستگزاران استانی نیز نتوانسته اند آنگونه که باید و شاید در این زمینه اقدامات موثری را انجام بدهند.

باید اذعان شود که آمار تاسف بار و قابل توجه اینکه اخیرا رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي خوزستان در مصاحبه ای اعلام کرده است که  نرخ بيكاري در اين استان روند صعودي داشته است و حتی رتبه بيكاري در این خوزستان در بين استان هاي كشور از رتبه ۱۹ به رتبه ۲ افزايش يافته است که حقیقتا این آمار برای این استان تاسف بار است!

بر همگان آشکار است استان خوزستان با مشكلات فراوانی از قبیل مسائل و مشکلات زيست محيطي و معضل بيكاري دست و پنجه نرم می کند،انتظار می رود مسئولان ارشد و برنامه ريز استان با حساسيت بيشتري به اين مهم رسيدگي كنند و تنها اکتفا به ارائه گزارش و آمارها در جلسات روتین استانداری مشكل بيكاري خوزستان را حل نمي كند!

اما در این بین، این سوال بارها در ذهنم تداعی می شود که واقعا نمی دانیم چه ارگان یا دستگاهی پاسخگوي افزايش آمار بيكاري در خوزستان است؟ و چرا تا کنون برای رفع این معضل موفق نبوده است!! و روزانه آمار بیکاران به ویژه قشر تحصیل کرده در این استان درحال افزایش است!

سوال دیگری که در این زمینه مطرح می شود این است که چرا کارگروه تخصصی در زمینه رفع بیکاری راه تشکیل نشده است؟ و یا اگر تشکیل شده چرا خروجی آن در جامعه احساس نمی شود؟

آیا فقط باید ناکارآمدی سيستم بانكي استان را متهم کنیم؟ یا باید در سياست هاي كارگروه اشتغال خوزستان بازنگري جدی شود؟!

جامعه شناسان بر این باورند که عدم اشتغال و افزایش بیکاری می تواند یکی از دلایل مهم افزایش بزهکاری ‏‌و ایجاد ناامنی در جامعه باشد و ارتباط افزایش بیکاری با افزایش بزهکار در جامعه  نیز به اثبات رسیده است.

ناگفته نماند که جامعه ای که در آن بیکاری ریشه دوانیده است، به سرعت شاهد کاهش جریان‏‌های اجتماعی مثبت خواهد بود. همچنین افزایش بیکاری باعث ایجاد بحران‏‌های مختلفی  در عرصه‏‌های اجتماعی، اقتصادی، روانی و سیاسی می‏‌شود و به طور قطع می توان گفت بیکاری در واقع شاهراه اصلی معضلات و ناهنجاری‏‌های‏ اجتماعی است و حل آن بسیاری از مشکلات اجتماعی، روانی، اقتصادی جامعه را برطرف می‏‌کند.

همچنین کارشناسان معتقدند تغییر ارزش ها، نگرش ها و انتظارات دانش آموختگان و اصلاحات ساختاری و مهندسی فرهنگی از سوی دولت در حل معضل بیکاری فارغ التحصیلان موثر است و از این طریق که با ترسیم فرهنگ هدف، جامعه و به ویژه دانش آموختگان و دولت به عنوان متولی اصلی نظام آموزشی زمینه را برای ارتقا فرصت های شغلی مناسب و پایدار فراهم سازند.

البته باید تاکید شود سیستم غلط ارزش گذاری در مدارس و دانشگاه های ما باعث شده است که ضروری ترین نیازهای یک انسان در قالب تربیت و پرورش دیده نشده و یا نادیده گرفته شود.  یا به قولی باید اذعان کرد اساس و بنیان نظام آموزشی معطوف به حداکثر رسانیدن آموزش (در مقابل پرورش) است؛ حال بماند که در این بعد هم راه را به خطا می رویم و در هدف گذاری گرفتار اشتباهات فراوان خواهیم شد.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:حسین عبدالعزیزی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: