پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      شهادت سردار سلیمانی تبریک و تسلیت       
کد خبر: ۲۶۸۸۷
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۱
چین امروز دوم مرداد برابر با ۲۴ ژوییه، کتاب سفید «امور دفاعی چین در عصر جدید» را منتشر کرد که در آن مشخصات سیاست دفاعی چین در عصر جدید از جمله عدم سلطه‌گری، عدم گسترش زمین و عدم ایجاد منطقه تحت نفوذ خویش، تشریح شد. در این کتاب سفید بر ضروری و حتمی بودن وحدت چین تاکید شده و به تجزیه‌‎طلبان تایوان هشدار جدی داده شد.

نفوذ خویش، تشریح شد. در این کتاب سفید بر ضروری و حتمی بودن وحدت چین تاکید شده و به تجزیه‌‎طلبان تایوان هشدار جدی داده شد.

در این کتاب سفید برای نخستین بار سیاست دفاعی چین در عصر جدید که ماهیت آن به طور واقعی دفاعی است، تشریح شد. وو چیان سخنگوی وزارت دفاع چین امروز در نشست خبری شورای دولتی کشور تاکید کرد: ارزشمند دانستن صلح یکی از سنن فرهنگی چین است و سیاست دفاعی چین نیز واقعا از ماهیت دفاعی برخوردار است.

وی افزود: «در این کتاب سفید بار دیگر بر ماهیت دفاعی سیاست دفاعی چین و این که توسعه امور دفاعی چین به منظور پاسخگویی به نیازهای امنیتی مشروع کشور صورت می گیرد و منجر به تقویت نیروهای صلح‌دوست جهان خواهد شد تاکید شده است. این کتاب سفید با تشریح سیاست‌ دفاعی چین به جهان نشان داده است که چین به هیچ وجه به دنبال سلطه‌گری نیست و مسیر سنتی «سلطه‌گری در پی قدرتمند شدن» را نمی پیماید و به هرحدی که توسعه می یابد، تهدیدی برای هیچ کشوری نخواهد بود و به دنبال ایجاد منطقه تحت نفوذ خود نیز نخواهد بود.»

در این کتاب سفید درباره امنیت کشور نوشته شده است، امنیت ملی کشور باثبات است اما با چالش‌های گوناگون مخصوصا چالش‌های ناشی از فعالیت‌های تجزیه‌طلبانه رو به رو است. وی ادامه داد: در کتاب سفید همچنین اضافه شد، حل مساله تایوان و تحقق وحدت کشور جزو منافع پایه‌ای ملت چین و تکلیف انکارناپذیر کشور در راستای رستاخیز است.

در این کتاب سفید درباره رفت و آمدهای نظامی چین با دیگر کشورها نیز نوشته شده است: چنین رفت و آمدهایی بین چین و ۱۵۰ کشور آغاز شده و چین نیز بر اساس مشروعیت و عدالت و وظایف بین المللی خود در عرصه امنیت عمومی به جامعه جهانی کمک بیشتری می کند و سهم بیشتری برای ایجاد جامعه با سرنوشت مشترک بشری ادا خواهد کرد.

وو چیان سخنگوی وزارت دفاع چین با اشاره به جمعبندی وضعیت امنیتی چین و جهان در این کتاب سفید گفت: «در این کتاب سفید وضعیت امنیتی چین و جهان در چهار نکته جمع بندی شده است: یک، وضعیت سیاسی راهبردی جهان دچار تغییرات عمیق است؛ دو، وضعیت امنیت آسیا و اقیانوسیه به طور کلی باثبات است؛ سه، نمی توان به چالش‌های امنیتی پیش روی چین بی اعتنایی کرد؛ چهار، رقابت تسلیحاتی روز به روز شدت می یابد.»

در این کتاب سفید از همه کشورهای دنیا برای مقابله مشترک با چالش های جهانی و پایبندی بر توسعه صلح آمیز و تلاش برای ایجاد جامعه با سرنوشت مشترک دعوت شده است.

این کتاب سفید همچنین اطلاعاتی درباره نوسانات بودجه نظامی چین از سال ۲۰۱۲ به این سو را در بر دارد که نشان می دهد درمقایسه با دیگر کشورهای قابل طرح دنیا، نسبت بودجه نظامی به ارزش تولید ناخالص کشور چین بسیار پایین است طوری که این رقم در سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ در چین ۱٫۳ درصد بود در حالی که برای دیگر اعضای دایمی شورای امنیت از جمله آمریکا، روسیه، بریتانیا و فرانسه و حتی هند، این رقم بیشتر است.

در این کتاب سفید همچنین قید شده است: بودجه نظامی کنونی چین نمی تواند پاسخگوی نیاز کشور برای حفظ حق حاکمیت و امنیت و منافع خود و اجرای وظایف بین المللی خود باشد. ژنرال وانگ تای گوا، از بخش پشتیبانی کمیته نظامی مرکزی چین نیز در این باره می گوید: بودجه نظامی چین باید متناسب با سطح توسعه اقتصادی کشور بوده و رشد مناسبی داشته باشد. وی توضیح داد: «با قدرتمند شدن چین و ارتش چین، جامعه جهانی نیز انتظارات بیشتر از ارتش چین دارد و امیدوار است که این ارتش خدمات بیشتر برای تضمین امنیت عمومی بین المللی ارایه دهد. ارتش چین فعالانه وظایف بین المللی خود را اجرا و در عملیات گوناگون از جمله صلحبانی، تضمین امنیت کشتیرانی و کمکرسانی در هنگام وقوع بلایا شرکت می کند و این فعالیت ها را در آینده در مقیاس بیشتر ادامه خواهد داد. به علاوه، ارتش چین در حال اطلاعات سازی فعالیت های خود است و به این روند ادامه خواهد داد.»

در این کتاب سفید همچنین خبر داده شد که اصلاحات ارتش چین در جریان است و این اصلاحات منجر به کاهش ۳۰۰ هزار نفری از تعداد نظامیان کشور و رسیدن تعداد به ۲ میلیون نفر خواهد شد.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: