پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۲۶۸۸۹
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۶
بیش از صد تن از افراد تندروی آمریکا علیه چین چندی پیش نامه ای با امضای مشترک منتشر کردند و در آن مدعی شدند که چین همپیمانان آمریکا و کشورهای دیگر را با منافع اقتصادی برای گسترش نفوذ جهانی خود اغوا می کند.

مشخص است که چنین نظریه ای ادعای مخربی نسبت به توسعه اقتصادی چین است و نشان دهنده حسادت و نفرت برخی آمریکایی ها از تقویت قدرت اقتصادی چین است. در حقیقت یک جانبه گرایی و حمایت گرایی سیاست بازان آمریکایی سنگ اندازی در همکاری و توسعه جهانی محسوب می شود.

در سال های اخیر آمریکا با توجه به نفع خود، چماق عوارض گمرکی را بالا گرفته و در همه جا موانع تجاری ایجاد کرده است و گستاخانه زنجیره صنعتی و زنجیره ارزش جهانی را متزلزل کرده است و تاثیرات جدی بر تجارت جهانی، سرمایه گذاری و اقتصاد جهانی دارد. براساس گزارش منتشره بانک جهانی در ماه ژوئن، پیش بینی می شود سال ۲۰۱۹ تجارت جهانی تنها ۲٫۶ درصد فزونی گیرد، این پایین ترین سطح بعد از بحران مالی بین المللی سال ۲۰۰۸ محسوب میشود. کریستین لاگارد مدیر کل صندوق بین المللی پول که به تازگی از پست خود استعفا داده است، چندی پیش در گزارشی به وزارت دارایی گروه بیست و روسای بانک مرکزی خاطر نشان کرد: مناقشات تعرفه اعتماد فعالان بازار و سرمایه گذاران را از بین برده و منجر به خسارات ۴۵۵ میلیارد دلاری شده است. این برابر است با این که میزان اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۰ میلادی، ۰٫۵ درصد کاهش می یابد.

از ۱۰ اکتبر سال ۲۰۱۸، آمریکا به بهانه اصطلاح امنیت ملی در ۲۷ منطقه محدوده بازرسی سرمایه گذاری کشورهای خارجی را افزایش داده و اعلامیه های اجباری را اجرایی کرده است، این امر بیش از پیش اعتماد سرمایه گذاران جهانی را خدشه دار کرده است. صندوق بین المللی پول چندی پیش با انتشار گزارش چشم انداز اقتصاد جهان، سرعت رشد اقتصاد جهانی در سال جاری و سال آینده را نسبت به رقم پیش بینی شده در ماه آوریل، بار دیگر ۰٫۱ درصد کاهش داده است. در عین حال تهاجم فناوری آمریکا به شدت به توسعه علمی و فنی و پیشرفت تمدن بشری آسیب رسانده است. برای مثال ، آمریکا به منظور کسب برتری خود در زمینه فناوری پیشرفته مانند فناوری ۵ جی، با استفاده از قدرت ملی، موسسات چینی را مورد سرکوب قرار داده و سبب قطع تامین موسسات چین از سوی موسسات آمریکا شده است. برخی جدا کردن فناوری از چین را فریاد زدند، حتی با سوء استفاده از شیوه های مختلف و تطعیع با سودهای متنوع ، از کاربرد فناوری ۵ جی چین از سوی کشورهای دیگر جلوگیری کردند. این شیوه جلوگیری از پیشرفت علمی و فناوری جهانی که با هر هزینه ای صورت می گیرد، نمونه ای از فعالیت های خائنانه جهان امروز است!

در برابر آن، چارلز فریمن دیپلمات ارشد پیشین آمریکا در چین و مترجم ارشد چینی زبان رییس جمهور نیکسون چندی پیش طی مقاله ای اظهار داشت: پیشرفت های علمی و فناوری به تقویت همکاری بین کشورها نیاز دارد، مسدود کردن پیشرفت علمی و فناوری چین به توان نوآوری خود آمریکا آسیب می رساند، واشنگتن قصد دارد پکن را سرنگون کند، اما امکان بیشتر این است که اقتصاد آمریکا تعضیف شود و نمی تواند جلو پیشرفت چین را بگیرد.

در طول سال های اخیر، سهم چین در رشد اقتصاد جهان پی در پی از ۳۰ درصد فراتر رفته و در مقام نخست جهان قرار گرفت. بازار بزرگ چین برای موسسات چند ملیتی سود فراوان فراهم آورده است، زنجیره صنعتی و بخش های کامل صنایع چین برای تقویت ظرفیت تولید جهانی سهم مهمی ادا کرده است. نیازها و سرمایه گذاری چین برای کشورهای مختلف فرصت های شغلی فراوان ایجاد کرده است. چین همچنین سخاوتمندانه ابراز تمایل کرد که جدیدترین نتایج علمی و فناوری خود از جمله فناوری ۵ جی را با کشورهای مختلف به اشتراک می گذارد و به این سبب به ترویج نیروی رقابتی محوری در سراسر جهان کمک کرده است.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: