پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      شهادت سردار سلیمانی تبریک و تسلیت       
کد خبر: ۲۶۹۶۱
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۱
محمدجواد جمالی نوبندگانی:
هدف همه اقدامات سیاسی، دیپلماتیک و نظامی در دنیا سرانجامش بهره برداری اقتصادی است. کسی که قبل از انقلاب به دنیا نیامده بود می تواند رفتار امریکایی ها و انگلیسی ها با عربستان، امارات و قطر را ببیند.

محمدجواد جمالی نوبندگانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفتگو با خبرنگار گیتی آنلاین گفت: یکی از دلایلی که استعمارگران می رفتند و بر مناطق مختلفسیطره پیدا می کردند، همان منابعی بود که در آن کشور وجود داشته است. مثلا در خاورمیانه به خاطر نفت زیادی که وجود داشته استعمارگران سیطره پیدا می کردند. 
در هند به خاطر منابعی که داشته این کار را انجام دادند.
وی توجه داد: شما ببینید چرا بیشتر استعمارگران می رفتند در افریقای جنوبی و آنگولا و ... چون در این مناطق معادن الماس، طلا و نفت وجود داشته است. 
جمالی نتیجه گیری کرد: بنابراین قطعا هدف همه اقدامات سیاسی، دیپلماتیک و نظامی در دنیا سرانجامش بهره برداری اقتصادی است. 
الان درست است که آنها به همین دلیل به ما چشم طمع دارند و برای برخی کشورها که این منابع را ندارند این حساسیت وجود ندارد. 
نماینده مردم فسا پرسید: سودان را چرا تجزیه کردند؟ چون سودان جنوبی نفت داشت. لیبی را چرا رها نمی کنند؟ نفت دارد. درحالی که پائین تر از لیبی کشور مالی هست. چرا به آن کاری ندارند؟ اما لیبی را رها نمی کنند چون نفت دارد. 
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی همچنین به انگیزه های جغرافیای سیاسی اشاره کرد: یا بعضی جاهایی که از نظر جغرافیای سیاسی مهم است به خاطر همین تاراج می شوند. مثلا مصر در کنار کانال سوئز است. یمن در کنار تنگه باب المندب است. ایران تنگه هرمز را دارد. جاهای دیگر هم به همین شکل است. جبل الطارق را چرا انگلیس استعمار کرده است؟ چون در تنگه جبل الطارق ورودی دریای مدیترانه به اقیانوس اطلس است. 
وی اذعان داشت: ما قبل از انقلاب هفت میلیون بشکه نفت مان را امریکایی ها بردند و اسلحه هایی را که خودشان می خواستند به ما می دادند. 
نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: الان کسی که در آن موقع به دنیا نیامده بوده لازم است به رفتار امریکایی ها و انگلیسی ها با عربستان، با امارات، با قطر در جهت حاکمینشان چگونه دستور می دهند؟ چه طوری تحقیرشان می کنند؟ چه طوری نفت شان را می برند؟ چه طوری به آنها اسلحه می فروشند؟ که الان معلوم شده که در برابر تجهیزاتی که ما داریم خیلی هم امن نیست. 
نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: