پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۲۷۰۳۳
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۲
نماینده رامیان در مجلس با اشاره به قیمت پایین نرخ خرید تضمینی گندم از سوی دولت گفت: عدالت در نرخ‌های اعلامی خرید تضمینی محصولات کشاوررزی وجود ندارد و هم اکنون دسترنج کشاورزان به دلیل قیمت کم به جیب دلالان و کارخانه‌داران می‌رود.

علیرضا ابراهیمی نماینده رامیان درباره انتقادات کشاورزان به پایین بودن نرخ خرید تضمینی گندم گفت:‌گندم محصولی استراتژیک و حساس برای کشور است. اما با سیاستی که دولت درباره خرید تضمینی قیمت آن دنبال کرده روند تحویل گندم و خرید از کشاورزان کاهش شدیدی پیدا کرده که تاکنون به میزان یک چهارم سال قبل گندم خریداری شده است.

وی گفت: کشاورزان به دلیل نرخ پایین خرید تضمینی گندم، این محصول کشاورزی خود را به سیلوها تحویل نمی‌دهند و یا اقبالی به این کار ندارند.

نماینده رامیان در مجلس تصریح کرد:‌ دولت هم اکنون باید برای واردات هر کیلو گندم خارجی بیش از ۴هزار تومان هزینه کند در حالی که گندم داخلی کیلویی ۱۷۰۰ تومان خریداری می‌کند و این موضوع یعنی ضربه زدن به پیکره کشاورز.

ابراهیمی در مورد وضعیت خرید تضمینی دیگر محصولات کشاورزی هم گفت: برای مثال وضعیت خرید گوجه فرنگی هم بغرنج است چرا که این محصول را هم کیلوی ۷۰۰ تومان از کشاورز خریداری می‌کنند در حالی که این رقم در بازار آزاد ۴ هزار تومان است.

وی  گفت: دسترنج کشاورزان در حال حاضر و با سیاست غلطی که دولت در خرید تضمینی گندم در نظر گرفته است به جیب دلالان و کارخانه‌داران می‌رود.

نماینده رامیان در مجلس گفت: عدالت در نرخ‌های اعلامی خرید تضمینی محصولات کشاوررزی وجود ندارد و حمایتی از آنها نمی‌شود.

وی گفت: با سیاست و برنامه‌هایی که محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در وزارتخانه خود پیش گرفته به نظر می‌رسد در انتها کشاورز به خاک سیاه خواهد نشست.

نماینده رامیان در مجلس گفت: سیاست خرید تضمینی محصولات کشاورزی از سوی وزارت جهاد کشاورزی با حالت هرم وارونه در حال اجراست و با آنکه نمایندگان مجلس در نامه‌ای به رئیس‌جمهور اعلام کردند که باید نرخ خرید تضمینی گندم افزایش پیدا کند اما دولت هیچ کمکی به کشاورزان نکرده است.

ابراهیمی گفت: اگر به دنبال خودکفایی تولید گندم در سال آینده هستیم با روش‌های فعلی این امکان وجود نخواهد داشت زیرا وقتی جو کیلویی ۲۳۰۰ تومان و گندم کیلویی ۱۷۰۰ است دامدار قطعا به سمت خرید گندم سوق پیدا کرده و گندم را با آنها یک محصول استراتژیک است اما خوراک دام خود می‌کند.

منبع : مشرق

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: