پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      شهادت سردار سلیمانی تبریک و تسلیت       
کد خبر: ۲۷۰۴۱
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۱
مدیران بورس توجه کنند:
وقتی شرایط مناسبی برای سرمایه گذاری شهروندان فراهم شود که مازاد درآمد خود را در جایی مطمئن سرمایه گذاری کنند از این امنیت همه سود میبرند.
یکی از مهمترین دغدغه های حاکمان کشورها تامین شرایط مناسب زندگی برای اقشار مختلف  است. 
در حقیقت همه کسانی که تحت عنوان ملکه، پادشاه، رهبر و رئیس جمهور در راس مدیریت کشورهای جهان قراردارند مهمترین وظیفه شان ایجاد و حفظ امنیت در منطقه تحت مدیریت آنهاست.
یکی از مهمترین عوامل ثبات و امنیت اجتماعی وجود و احراز کسب و کار برای گروه های مختلف اجتماعی است.
اغلب کشورهای جهان برای ایجاد کسب و کار به ثروت های ملی و مشارکت های مردمی اتکا دارند. 
جلب اعتماد عمومی یکی از عوامل مهم در مشارکت های مردمی و جذب سرمایه های خرد برای تحقق کسب درآمد از محل ایجاد شرکت ها و مجموعه های اقتصادی فعال و پویاست.
بورس سازمانی است که با نظارت های مستمر بر شرکت ها و کارخانجات داوطلب صلاحیت آنها را تایید می کند و به دارندگان وجوه مالی اطمینان می دهد که سرمایه گذاری در این بنگاه های اقتصادی از امنیت لازم برخوردار است.
در حقیقت شرکت ها با افشای درآمدها، هزینه ها و سیاست های کاری و اقتصادی خود سعی می کنند کسانی را که دارای سرمایه های کوچک ، پایدار و روبه تزاید هستند را تشویق کنند تا سرمایه های خود را در اختیارشان قراردهند.
انتظار سرمایه گذاران این است که از سود سرمایه خود متناسب با شرایط بازار بهره مند شوند و در فضای اجتماعی و اقتصادی کشور حضور فعال داشته باشند.
شرکت هایی که نتوانند حسابرسان بورس را متقاعد کنند که سرمایه گذاری در فعالیت آنها منجر به درآمد قابل قبول است در بورس پذیرفته نمی شوند.
پس وظیفه بورس ارائه ساختاری مناسب و قابل اعتماد برای پول های پراکنده در جامعه و بین مردم معمولی است به طوری که هم برای سرمایه گذاران ارزش افزوده ایجاد کند و هم تولید ناخالص ملی را افزایش دهد.
 زمانی که در افغانستان دولت مرکزی تشکیل شد سیاستمداران و فعالان اقتصادی در حوزه ساختمان به ویژه سیمان برای جلب سرمایه گذاران تبلیغات همه جانبه ای را پیگیری کردند تا مردم را برای سرمایه گذاری در شرکت سیمان غرب آسیا تشویق کنند.
اینطور عنوان شد که افغانستان اکنون برای بازسازی کشور خود به سیمان احتیاج دارد و به دلیل نزدیکی تربت جام به مرز افغانستان این پروژه کاملا سودآور است به ویژه آنکه هم اکنون سیمان به طور قاچاق در مناطق جنوبی کشور وارد می شود و اگر این سیمان قاچاق توجیه اقتصادی دارد معدن سیمان تربت جام ارزش افزوده بیشتری را نصیب سرمایه گذاران و کشور خواهد کرد.
سرانجام مجوز صادر شد و خریداران هر سهم را به قیمت 100 تومان از بانک ملت که در آن زمان هنوز دولتی خریداری کردند با این شرط که هیچکس کمتر از هزار سهم نخرد.
خرید سهام نبود اشتغال پایدار  و بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاه ها امری کاملا معقول به نظر می رسید.
اما خریداران سهام سیمان غرب آسیا از این مسئله غافل بودند که این شرکت وارد بورس نشده است و از طرفی یک بنگاه کوچک و متوسط به حساب می آید و جزو اولویت های دولت ها نیست و از حمایت خاصی برخوردار نخواهد بود.
به این ترتیب به ثمر رسیدن این کارخانه به قدری طولانی شد که در حقیقت افغانستان کاملا ساخته شد و سیمان غرب آسیا به این بازار نرسید.
از آنجایی که سیمان غرب آسیا با هدف حضور منطقه ای ایجاد شد، با توجه به تغییر شرایط سیاسی کشور و مشکلات موجود بر سر راه صادرات همچنان افق مبهمی و ناامیدکننده ای را در پیش رو دارد و به نظر نمی رسد هرگز قابلیت حضور در بورس را داشته باشد.
این شرکت سهامی عام هم اکنون در فرابورس واجد شرایط تابلوی پایه ب شناخته می شود به این معنا که در صورت احراز شرایط، قابلیت ایفا در تابلوی ب را داراست. 
همین امروز که داریم به پرونده سیمان غرب آسیا (سجام) با دید انتقادی نگاه می کنیم و عواملی بیرونی و غیرقابل مدیریت را دلیل موفق نبودن این کارخانه در بازار عرضه و تقاضا ارائه می کنیم سیمان خاش به قیمت 16،799 ریال فروخته شده است و سیمان خوزستان با قیمت 4،137 ریال معامله شده و تجربه سپاهان در این بازار 1،679 ریال بوده است.
احتمالا سازمان بازرسی کل کشور باید به این مسئله ورود کند که چه عامل یا عواملی در این تفاوت قیمت ها نقش دارد و چه چیزی سودآوری سرمایه فعالان بازار را متمایز می کند؟ 
مسلما رسیدگی به نحوه عملکرد این شرکت ها می تواند به ثبات اقتصادی کشور کمک کند و سرمایه های سرگردان را که به نوسان های حبابی بازار ارز و طلا و خودرو و ملک دامن می زنند را جذب تولید و سازندگی کشور نماید.

نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: