پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۲۷۰۹۵
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۰
مبادا عملکرد نادرست و ناشیانه برخی کارمندان و تعداد معدودی از قضات موجب گردد تا خدای ناخواسته تمام رشته‌های مسئولین ارشد دستگاه قضا پنبه شده و اعتماد مردم و فعالان اقتصادی نسبت به دستگاه قضا و مسئولین قوه خدشه‌دار شود.

به گزارش گیتی آنلاین ,محمدرضا سبزعلیپور اقتصاددان و رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در نشست ماهانه خود با تعدادی از فعالان اقتصادی، مدیران، کارشناسان و دانشگاهیان در خصوص تنگناهای کاری فعالان اقتصادی و ضرورت برخورد مسئولین با فساد اقتصادی اظهار داشت: فعالیت اقتصادی در این برهه از زمان در کشورمان "ایران" به‌دلیل وجود "جنگ اقتصادی"، تشدید روز به روز تحریمهای خارجی، بی‌توجهی دولت به مشکلات حاکم بر جامعه و همچنین نهادینه شدن فساد، بسیار سخت و کمرشکن شده است، از همین رو نه‌تنها هر کسی توان آغاز فعالیتهای جدید اقتصادی را ندارد بلکه تجار و صاحبان صنایع قدیمی نیز غالباً قادر به پیشبرد کارهای خود نبوده و روز به روز در حال ورشکستگی، خارج شدن از گود و حتی زندانی شدن می‌باشند.

وی افزود: مردم و فعالان اقتصادی چند سالی است که به "دولت روحانی" دل خوش کرده بودند تا با اِعمال برنامه‌ها و سیاستهای درست و به‌کارگیری مدیران شایسته، دلسوز، متعهد، قوی، کارآمد و پاکدست، گرهی از مشکلات اقتصادی خرد و کلان ایران گشوده و جاده را برای کار و زندگی مردم هموار نماید اما پس از گذشت حدود شش سال از کشورداری دولتهای یازدهم و دوازدهم نه‌تنها قدم مثبتی از طرف دولت برداشته نشده بلکه امیدهای مردم و فعالان اقتصادی نیز به یأس و ناامیدی مبدل شده است و متأسفانه در حال حاضر دورنمای خوب و مثبتی نیز از فعالیت و کشورداری این دولت به چشم نمی‌خورد.

علیپور در ادامه تصریح نمود: رفع بخشی از مشکلات اقتصادی ایران و همچنین مبارزه با فسادهای موجود در گروی همت و تدابیر ویژه مسئولین قوه قضائیه می‌باشد تا با اقتدار و پیگیریهای مستمر خود بتوانند ریشه فساد و مشکلات اقتصادی را بخشکانند و امید به آینده و اعتماد به مسئولین کشوری را به دلهای مردم بازگردانند.

علیپوربابیان این مطلب که رئیسی در رأس هرم قوه قضائیه منجربه تحول آرام و تغییر و تحول‌های مثبت در این قوه گردیده است,خاطر نشان کرد: رئیسی با عملکرد و سخنان جدید خویش، دلگرمی و امیدواری را برای مردم به ارمغان آوردند، بخشی از کارها و سخنان دلگرم کننده رئیس قوه قضائیه به‌شرح زیر می‌باشد:

* مهمترین مؤلفه امنیت ملی، اعتماد مردم به نظام است.

*  قطع ارتباط با مردم به هیچ وجه پذیرفته نیست.

* تقلیل حسابهای قوه قضائیه به 5 حساب/ سالانه گزارش عملکرد این حسابها را می‌دهم.

* کسانی را که خبر از فساد دهند، مورد تشویق قرار می‌دهیم.

* هیچ خط قرمزی را برای برخورد با فساد به‌ویژه فساد اقتصادی قائل نیستیم.

* حفظ کرامت همه افراد که به‌نحوی با مجموعه‌های قضایی مرتبط هستند، برای همه بخش‌ها در دستگاه قضایی الزامی است.

* باید همیشه درب اتاق مسئولین قضایی و قضات برای دادخواهی مردم باز باشد.

* امروز کسی تردید ندارد که باید از فضای مجازی برای تسهیل امور و دسترسی مردم و انتقال اطلاعات استفاده شود.

* تأکید ایشان بر جوان‌‌گرایی و میدان دادن به جوانان در دستگاه قضایی.

* نقش زنان و حضور آنان در بخش‌های مختلف قوه قضائیه باید پُررنگ‌تر گردد.

* ما کاهش اطاله دادرسی را در دستور کار داریم.

* برخورد قاطع با 60  قاضی متخلف، این حرکت به‌نوعی شروع کار مقابله با فساد در دستگاه قضایی است.

* باید تلاش خود را مضاعف کنیم تا مشکلاتی را که موجب رنج قضات و مردم مراجعه کننده به دستگاه قضایی می‌شود برطرف کنیم.

* امروز که در گام دوم انقلاب اسلامی قرار داریم؛ اصلاً زیبنده نیست که برخی از مشکلات در عدلیه و دادگستری ما وجود داشته باشد، امکان رفع این مشکلات به‌طور کامل وجود دارد.

* به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهیم که وکیل ناسالم، کارشناس ناسالم، قاضی ناسالم، ضابط ناسالم، کارمند ناسالم و هر کسی که با پرونده‌های مردم مرتبط است، مطلقاً به‌صورت ناسالم در این روند حضور داشته باشد.

* بنا داریم که موضوع حقوق شهروندی را نه در ادعا و سخن بلکه در عمل پیگیری کنیم؛ چون حق شهروندی، حقی است که خداوند متعال به هر شهروندی داده است و ما موظف هستیم که این حقوق را رعایت کنیم.

* اگر مسئولین متوجه وقوع فسادی در دستگاه تحت مدیریت خود شدند، چه این فساد مربوط به قبل از دوره مسئولیت آنها بوده و چه در زمان مدیریت آنان شکل گرفته باشد، وظیفه دارند تا سریعاً نسبت به آن واکنش نشان داده و با آن قاطعانه برخورد کنند!

* مردم با دیدن کیفر ظالم و احقاق حق مظلوم، امیدوارتر می‌شوند.

* سلوک و رفتار قضایی، اداری و نظارتی در قوه قضائیه نیز باید امیدآفرین باشد.

* مردمداری و گشاده‌رویی باید مورد توجه جدی همه مدیران، کارگزاران و مسئولان نظام در هر سه قوه قرار گیرد تا مردم احساس کنند که گوشی شنوا و رویی باز برای دریافت سخنان آنان وجود دارد.

*داشتن روحیه مردمداری و گشاده‌رویی برای کارکنان و قضات شریف دستگاه قضایی نیز بسیار ضروری است و باید به آن توجه شود.

*حمایت ویژه از آمران به معروف.

* بازدید سرزده ریاست قوه قضائیه از ادارات و دادسراها و بررسی مشکلات مردم از نزدیک.

* و دهها مورد دیگر... .

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در پایان سخنانش تصریح کرد: مبادا عملکرد نادرست و ناشیانه برخی از کارمندان و تعدادی از قضات معدود موجب گردد تا خدای ناخواسته تمام رشته‌های مسئولین ارشد دستگاه قضا پنبه شده و اعتماد مردم و فعالان اقتصادی نسبت به دستگاه قضا و مسئولین قوه خدشه‌دار شود.

ضمناً لازم به ذکر است یکی از کارهای جدید و پسندیده آیت الله رئیسی ریاست محترم قوه قضائیه، برگزاری جلسات متعدد با فعالان اقتصادی، اصحاب رسانه، نمایندگان تشکلهای مختلف دانشجویی از سراسر کشور و... می‌باشد که امیدوارم این نوع نشستها روز به روز بیشتر شود تا موجبات تحکیم روابط بین قوه قضائیه و سایر بخشهای جامعه را تقویت نماید.

منبع : تسنیم


نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: