پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      شهادت سردار سلیمانی تبریک و تسلیت       
کد خبر: ۲۷۱۱۶
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰
 رادیو بین المللی چین در مطلبی تحلیلی به موضوع تحریم «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران توسط آمریکا پرداخته و از این موضوع به عنوان «مکر و حیله ای جدید» یاد کرده است.

در این گزارش آمده است تحریم این بار آمریکا حیله و مکر جدیدی علیه محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران است دلیل آمریکا این است که ظریف به نمایندگی یا از طرف رهبر جمهوری اسلامی عمل می‌کند و یا به طور مستقیم یا غیرمستقیم برای رهبر ایران کار می‌کند.

طبق بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا، دارایی ظریف در خاک آمریکا ضبط می شود، شهروندان آمریکا نیز اجازه معامله با او را ندارند و ارگان های بانکی خارجی که با اهداف تحریم شده معامله کنند نیز مورد تحریم قرار می گیرند.

‎گزارش می گوید اگرچه آمریکا پیشتر نیز مدعی شده بود وزیر امور خارجه ایران را تحریم خواهد کرد، اما با توجه به عواقب خطرناک چنین رویدادی، آمریکا تاکنون تهدیدش را عملی نکرده بود اما رویداد امروز ثابت کرد چنین قضاوتی فکری ساده است باید اعتراف کرد که می توانیم از زاویه راهبردی، آمریکا را تحقیر کنیم، اما از لحاظ تاکتیکی باید بسیار به آن توجه کنیم هرگونه دست کم گرفتن آن خطا است شیوه های تحریم آمریکا خارج از اندیشه است، چیزی نیست که او تحریم نکند.

ایران همانند گذشته رویکرد سختگیرانه از خود نشان داد، ظریف بلافاصله در توئیتر نوشت: این تحریم‌ها هیچ اثری روی او و خانواده‌اش نخواهد گذاشت، چرا که او هیچ دارایی یا منافعی در خارج از ایران ندارد وزیر خارجه ایران در پایان نوشته است ممنون که مرا تهدیدی بزرگ در دستور کارتان دانستید.

البته شوخی در پاسخ به شوخی است، آیا این موضوع در حقیقت تاثیری نخواهد داشت؟ وزیر خارجه با توجه به موقعیت شغلیش همیشه به خارج سفر می کند، ما موقتا درباره مشکل روادید صحبت نمی کنیم، درسال گذشته، شرکت‌های سوخت‌رسان در فرودگاه مونیخ آلمان از ترس تحریم های آمریکا علیه ایران از سوخت‌گیری هواپیمای محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران خودداری کردند در حالی که آن موقع تحریم علیه خود ظریف هم نبود به نظر می رسد در آینده آقای ظریف برای سفر به خارج باید هواپیمای سوختگیر همراه داشته باشد.

رادیو بین المللی چین در گزارش خود می گوید مایک پمپئو چند روز پیش آمادگی خود را برای سفر به تهران و گفت و گو با مردم ایران اعلام کرد، اما چهره حقیقی اش خیلی زود ظاهر شد، حتی برای یک روز هم نتوانست وانمود کند عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران وی را بی صداقت خواند این حرف درست است، اگر شما واقعا خواستار مذاکره هستید، حداقل باید اجازه سفر به نماینده ارشد دیپلماتیک طرف متقابل بدهد!

آمریکا به چه علتی وزیر خارجه ایران را تحریم می کند؟ به گفته عباس موسوی،«اوج تناقض و حماقت رهبران آمریکا آن جاست که بارها دکتر ظریف را در سیاست ایران کاره‌ای نمی‌دانند اما با نابخردی محض دست به تحریم او می‌زنند! آمریکایی ها از منطق دکتر ظریف و هنر مذاکراتی او به شدت واهمه دارند.» بله همین طور است، آدمی که به قانون جنگل باور دارد، از منطق می هراسد.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: