پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      شهادت سردار سلیمانی تبریک و تسلیت       
کد خبر: ۲۷۱۱۷
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۵
مایک پمپئو. وزیر امور خارجه آمریکا قصد داشت به تهران سفر کند و "با مردم ایران مستقیما گفت و گو داشته باشد". اما طرف ایران مستقیما این خواسته را رد کرد. شامگاه 6 خرداد به وقت محلی ، پمپئو در توییتر خود نوشت: ایران پیشنهادم را قبول نکرد.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: اگر مذاکرات برپایه دستاوردهای عملی انجام شود، مذاکرات امکان پذیر است، اما آمریکا در صدد گفت و گو نیست. وی اقدام پمپئو را جنگ روانی دانست و گفت: ایران در پیشنهاد پمپئو هیچ صداقتی ندید.

در نتیجه وزیر خارجه آمریکا از این گفته ناراحت شد و برگ آزادی بیان خود را بالا برد: " ما از سفر ظریف به آمریکا نمی ترسیم ، او در این جا از حق آزادی بیان برخوردار است. مگر حکومت خامنه ای آن قدر ضعیف است که نمی تواند به من اجازه بدهد در تهران همین کار انجام شود؟"

طرف ایران از چنین اتهامات خسته شده و دیگر پاسخ نداد. البته همه می دانیم که ظریف به مقر سازمان ملل رفت نه آمریکا، گرچه آمریکا مدعی شد وزیر امور خارجه ایران را تحریم خواهد کرد، اما احتمالا با توجه به این که چنین رویدادی اگر بخواهد اتفاق بیفتد، این قدر بد است، بنابراین تاکنون تهدیدش را عملی نکرده است. گفته پمپئو به اصطلاح آزادی بیان اصلا ارزش تکذیبش را ندارد، همه می دانیم این روش همیشگی آمریکا در انتقاد از کشورهای دیگر است. جمال خاشقجی خبرنگار واشنگتن پست به شیوه بی رحمانه کشته شد، شما چرا از آزادی بیان و امنیت جانش دفاع نمی کنید؟

این نبرد لفظی بین آمریکا و ایران، بازتاب گسترده ای میان کاربران چینی داشته است. چند نوشته کاربران در سایت "سرخط خبر امروز" چین را نگاه کنیم:

دریای مردانه: ستایش از ایران، ایرانیان خردمند با دیوانه های بد قول و دروغ گو حرف نمی زنند. چون مذاکرات هیچ نتیجه ای نخواهد داشت، فقط زمان به هدر می رود!

یه ین : چرا به نظر ایرانیان مذاکرات بی نتیجه می شه؟ ممکن است اینطوری باشد، یک توافق نامه را که چند قدرت بزرگ جهانی طی مدت طولانی امضا کردند، قبول نمی کند، پس چرا گفتی خواستار مذاکره با من شدی؟ من را بازی می دهی؟ مثل اینکه دوستی (البته این دوستی نیست) از تو صد هزار یوان قرض بگیرد و پس ندهد، باز ازتو پول می خواهد، بجز کلاه برداری حس دیگری به تو دست نخواهد داد ، پس چه کار می کنی؟

"فروتنی نکردن ایران را تقدیر می کنم، در قبال کشور بی صداقت باید همین رویکرد را داشت."

"نیا ، تو خیلی غذا می خوری!"

واکنش رسمی دولت چین را مشاهده نکرده ایم، اما چند روز پیش هوا چون یینگ سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار که پمپئو گفت: "ایرانیان ذاتا دروغگو هستند"، طرف چین چه نظری دارد؟ " گفت:

"با اوضاع ایران که شما اشاره کردید، آشنا نیستم، اما یادم هست که آوریل امسال آقای پمپئو در یک سخنرانی علنی در ایالت تگزاس مدعی شد، " ما دروغگوهستیم، ما کلاهبردارهستیم، ما دزد هستیم." یقینا باید یادتان باشد."

وزیر مهم ترامپ مورد سرزنش قرار گرفت، سرکرده آمریکا عجولانه او را مورد تشویق قرار داد و در مورد ایران تلویحا گفت که جمهوری اسلامی برنده هیچ جنگی نخواهد بود دونالد ترامپ . در توییتی در روز دوشنبه هفتم مرداد نوشت: فقط به یاد داشته باشید، ایرانی‌ها هیچ جنگی را نبرده‌اند ولی بازنده هیچ مذاکره‌ای هم نبوده‌اند.

جالب این است که ترامپ هنگام تهدید، طعمه هم داد، باید اعتراف کنیم رهبر آمریکا نیز پیشرفت کرده است.

آیا آمریکا و ایران پشت میز مذاکرات می نشینند؟ تصمیم گیری این مساله با ترامپ نیست ، آیت الله خامنه ای حرف آخر را می زند.

رهبر ایران در روز 22 مرداد سال گذشته در دیدار با هزاران نفر از اقشار مردم از استان های مختلف گفت: جمهوری اسلامی هر وقت به آن اقتداری برسد که فشار و هوچی‌گری آمریکا رویش تاثیری نگذارد، می‌تواند با آمریکا مذاکره کند. امروز چنین چیزی نیست. بنابراین امام، مذاکره با آمریکا را ممنوع کرد و من هم ممنوع می‌کنم.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: