پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      شهادت سردار سلیمانی تبریک و تسلیت       
کد خبر: ۲۷۱۶۷
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۶
جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا در روز ۹ مرداد مهلت معافیت همکاری های هسته ای ایران را به ۹۰ روز دیگر تمدید کرد کرد.به دنبال اعلام اخیر آمریکا درباره تحریم علیه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، جامعه جهانی توجه زیادی به این رویکرد آمریکا نشان داد و مخالفت خود را با آن اعلام کرد.


حتی انگلیس به عنوان نزدیکترین هم‎پیمان آمریکا که با ایران درباره توقیف نفتکش‎ها به مشکل برخورده است نیز به روشنی اظهار کرد که از تصمیم یاد شده آمریکا پشتیبانی نمی کند.
آمریکا علت اتخاذ تحریم خود علیه ظریف این می‎داند که وزیر خارجه ایران نماینده اصلی حکومت ایران در سراسر جهان است. این بهانه به قول چینی‎ها، "آنقدر پوچ و بی معناست که سبب نفرت می شود". بدیهی است که وزیر خارجه یک کشور نماینده دولت آن کشور است، مگر نماینده دولت آمریکا است؟

شایان ذکر است که جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا در روز 9 مرداد مهلت معافیت همکاری های هسته ای ایران را به 90 روز دیگر تمدید کرد. قرار بود این معافیت در ماه اوت پایان یابد.

تحریم و معافیت از آن ابزاری مهم برای سلطه جویی و زورگویی آمریکا است که اکنون این کشور به آن اعتیاد شدید پیدا کرده است. کاخ سفید همواره با چماق تحریم دیگر کشورها را تهدید می‎کند تا آنان برای کسب معافیت از این تحریم‎ها به پای آمریکایی‎ها بیافتند. این رفتار به اصطلاح "مدیریت درازدستانه" در آن سوی مرزهای آمریکاست. با این حال، این بار آمریکا احتمالا از این رفتار خود نتیجه نخواهد گرفت.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست، اگر مهلت معافیت تحریم همکاری های هسته ای ایران تمدید نشود، آمریکا ناچار است شرکت های روسیه، چین و اروپا که در پروژه های هسته ای ایران شرکت کرده‎اند را تحریم کند اما این اقدام چه پیامدهایی خواهد داشت؟

چنین اقدامی از سوی آمریکا با نتیجه‎ای بسیار بد و جدی برای آمریکایی‎ها همراه خواهد بود. استیو منوچین وزیر خزانه داری آمریکا در این باره به دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا هشدار داده است که اگر آمریکا شرکت های اروپا و روسیه را که در پروژه های غیر نظامی هسته ای ایران شرکت کرده‎اند مورد تحریم قرار دهد، باعث توقف همکاری عادی بین شرکت های آمریکا و اروپا و تأثیرات منفی زیاد در سیاست پولی و مالی آمریکا خواهد شد.

نکته جالب توجه دیگر این است که تمدید معافیت تحریم همکاری های هسته ای ایران از سوی جان بولتون به عنوان یکی از شخصیت‎های سختگیر و تندروی آمریکا علیه ایران اعلام شد؛ در حالی که در گذشته، چنین تصمیماتی از سوی وزارت خزانه داری و یا وزارت خارجه آمریکا و یا خود دونالد ترامپ اعلام می‎شد. برخی تحلیلگران بر این باورند که این اقدام نشان می‎دهد که آمریکا در مساله هسته‎ای ایران در حال پیشگیری از به وجود آمدن مشکل برای خود است. چرا که با اقدامات سختگیرانه و تندروی مساله حل نخواهد شد. امیدوار باشیم و بگوییم بهتر است جوجه را آخر پاییز بشماریم!

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: