پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۷۳۸۶
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۹
گزارش صندوق بین المللی پول اتهام بی اساس آمریکا تحت عنوان "دستکاری چین در ارز یوان" را تکذیب کرد

صندوق بین المللی پول روز جمعه 18 مرداد/ 9 اگوست با انتشار گزارشی بار دیگر تاکید کرد که مازاد حساب جاری چین در سال 2018 کاهش یافته و سطح نرخ ارز یوان واحد پول این کشور مطابق با وضعیت اساسی اقتصادی این کشور تقریبا است. این گزارش به طور کامل ثابت کرده است که اتهام آمریکا علیه چین درباره "دستکاری ارزی" بی پایه و اساس است.

صندوق بین المللی پول به عنوان سازمان معتبر حفظ ثبات سازوکار بین المللی پول بر اساس ماده 4 مقررات خود هر سال گروه کاری را برای رایزنی به کشورهای عضو اعزام می کند. این سازمان در ماه مه سال 2015 به این نتیجه رسید که ارزش یوان واحد پول چین دیگر به مقدار کم تخمین زده نشده است. در رایزنی سال جاری این صندوق درباره چین، این سازمان بار دیگر تاکید کرد که نرخ ارز یوان کمابیش مطابق با وضعیت واقعی است.

بر اساس گزارش منتشر شده این صندوق، نسبت مازاد حساب جاری چین در تولید ناخالص داخلی این کشور در سال 2018 حدود یک درصد کاهش یافته و به 0.4 درصد رسیده است. پیش بینی می شود این رقم در سال 2019 در حد 0.5 درصد حفظ شود. این نتیجه اتهام بی اساس آمریکا مبنی بر این که چین با دستکاری در نرخ ارز خود به کسب برتری ناعادلانه در رقابت پرداخته، تکذیب کرده است. مقامات مرتبط صنوق بین المللی پول در نشست تلفنی با خبرنگاران اعلام کردند: چین در تقویت انعطاف نرخ ارز به پیشرفت رسیده و این سازمان از ادامه تقویت انعطاف آن از سوی چین پشتیبانی می کند. این اعلام صندوق بین المللی پول با گرایش توسعه سازوکار نرخ ارز چین هماهنگ بوده و اصلاحات نرخ ارز یوان را طبق قانون بازار از سوی چین تایید کرده است.

از سال 2005 به این سو، چین سیستم نرخ ارز شناور و مدیریتی برپایه تامین و تقاضای بازار و با استفاده از سبد ارز اجرا کرده است، سازوکار شکل گیری نرخ ارز پی در پی در جریان اصلاحات بهبود یافته و نرمش پذیری نرخ ارز پیوسته تقویت یافته است. با توجه به این که سازوکار نرخ ارز شناور یکی از موثرترین روش های مقابله با هجوم خارجی است، چین همواره تاکید کرده است که نرخ ارز شناور برای اقتصاد کلان و تعدیل درآمد و مخارج بین المللی نقش ثبیت کننده ای ایفا می کند. چین به عنوان دومین قدرت اقتصادی جهان همواره تعهدات خود مربوط به نرخ ارز در نشست های سران گروه بیست را رعایت کرده، همواره بر عدم کاهش رقابتی نرخ ارز پایبنده بوده و نرخ ارز را به عنوان ابزاری برای مقابله با مناقشات تجاری تلقی نمی کند.

اخیرا ارزش رن مین بی ( یوان) تا اندازه ای کاهش یافته که علت آن نیز به سبب تحولات اوضاع اقتصادی و نوسان های مربوط به عرضه و تقاضا در بازارهای ارز بین المللی است. همه می دانند که اصطکاک تجاری برپا شده از سوی آمریکا در سراسر جهان، نگرانی و فرار از خطرات فعالان بازار را تشدید بخشیده است. در یک سال گذشته آمریکا بارها با عهدشکنی و بی صداقتی پی در پی با افزایش تعرفه بر کالاهای صادراتی چین به آمریکا تهدید کرده، پیش بینی بازار را بیش از پیش مورد هجوم قرار داده است. به گفته مجله انگلیسی «اکونومیست » کاهش ارزش یوان در روزهای اخیر واکنش طبیعی به افزایش تعرفه از سوی آمریکا است. اما وزارت خزانه داری آمریکا عدم دخالت چین در نرخ ارز را به دستکاری ارزی متهم کرد، این اقدام نه تنها مغایر با استدلال های اساسی است، بلکه با ابزار سیاسی روحیه حرفه ای را تضعیف ساخته است.

بعد از انتشار گزارش صندوق بین المللی پول، چند کارشناس آمریکایی طی مصاحبه ای اظهار داشتند، این گزارش تایید کرده است که چین نرخ ارز خود را دستکاری نکرده است، آمریکا با سوء استفاده از جایگاه برتر خود در سیستم مالی و تجاری جهانی، اقداماتی علیه چین اتخاذ کرده است که کاملا غیر مسوولانه است.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: