پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۲۷۵۵۳
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۷
دفتر مطبوعاتی شورای دولتی چین روز جمعه 25 امرداد 16 اوت کتاب سفید «کار آموزش مهارت حرفه ای در شین جیانگ» را منتشر کرد. 
این کتاب خطاب به جامعه جهانی دربارۀ مسائلی مانند فضای تأسیس مرکز آموزش، محتوای تدریس و ثمرات آن شرح و توضیح مفصلی داده و با اتکاء به حقایق، سه دروغ برخی غربیها دربارۀ کار آموزش مهارت حرفه ای را افشاء کرده و قصد واقعی آنان را برای دخالت در امور داخلی چین به بهانۀ حقوق بشر و با معیارهای دوگانه آشکار کرده است.

شین جیانگ میدان نبرد اصلی چین در مبارزه با تروریسم و پاکسازی افراطگرایی است. طبق آمار از سال 1990 تا پایان سال 2016، سه نیروی جدایی طلبان قومی، افراطیون مذهبی و تروریستهای خشونت طلب در شین جیانگ هزاران حادثۀ تروریستی و خشونت آمیز آفریده بودند. شین جیانگ از تروریسم و افراطگرایی مذهبی آسیب می دید و امنیت جانی مردم با تهدید جدی روبرو می شد. هیچ دولت مسؤولیت پذیر در مقابل چنین روندی دست روی دست نمی گذارد. حفظ مؤثر ثبات اجتماعی شین جیانگ، مبارزۀ سرسختانه و بازدارندگی تروریستها بزرگترین اقدام محافظتی از حقوق بشر شین جیانگ محسوب می شود.

مبارزه با تروریسم یک مشکل جهانی است. در تعدادی از کشورها با شیوه هایی مانند تأسیس مراکز از بین بردن افراطگرایی و آموزشگاه، افراد تحت تاثیر تروریسم و افراطگری مذهبی را نجات می دهند. چین مراکز آموزش مهارت حرفه ای را طبق قانون تأسیس کرده و این کار مشابه راهکارهای برخی کشورها و مناطق جهان است.

در این کتاب تأکید شده است: هدف از کار آموزش مهارت حرفه ای در شین جیانگ از بین بردن تروریسم و افراطگرایی مذهبی از ریشه است و کاملاً اقدامی احترام آمیز و تأمین کنندۀ حقوق بشر است.

کتاب سفید با اتکاء به حقایق سه دروغ غرب دربارۀ کار آموزش شین جیانگ را افشاء کرده است.

اول اینکه ماهیت مراکز آموزش مهارت حرفه ای، مدرسه است و اصلاً زندان یا بازداشتگاه محسوب نمی شود. در مراکز آموزش دانشجویان و دانش آموزان به طور رایگان مهارتهای حرفه ای یاد می گیرند تا از تهدیدات ناشی از افکار افراطگرایانه دور شوند و برای اشتغال مهارت حرفه ای فرا بگیرند. آزادی و حقوق آنان کاملاً مورد احترام و تضمین قرار می گیرد. اکثر دانشجویان، فارغ التحصیل شده و به جامعه بازگشته و شغل پیدا کرده اند.

دوم اینکه در مراکز آموزش اصلاً پاکسازی فرهنگی علیه اقلیتهای ملی مانند ایغورها انجام نشده است. تنها معیار برای تشخیص شرکت در آموزش این است که آیا افراد در اقدامات خلاف قانون یا جنایات مربوط به تروریسم و افراطگری مذهبی شرکت کرده یا نه؛ و هیچ ارتباطی به منطقه، قوم و اعتقاد مذهبی آنان ندارد. در مراکز آموزش هم زبان عمومی چین تدریس می شود، هم حق آنان برای استفاده از زبانهای خودشان تضمین شده و آداب و رسوم قومی آنان نیز کاملاً مورد احترام قرار گرفته است.

سوم اینکه در مراکز آموزشی هیچ مورد تعصب مذهبی مانند دین اسلام وجود ندارد. در قانون چین هر گونه تبعیضی به دلیل منطقه ای، ملیتی یا مذهبی، ممنوع است. در مراکز آموزشی، فعالیتهای آموزشی و مذهبی جدا شده است. طبق مقررات شاگردان در مدرسه نمی توانند در فعالیتهای مذهبی شرکت کنند، اما دینداران پس از بازگشت به خانه می توانند در فعالیتهای مذهبی قانونی شرکت کنند. آزادی باوری مذهبی دانشجویان مدارس آموزشی کاملاً مورد احترام قرار می گیرد.

واقعیات ثابت می کند که کار آموزش مهارت حرفه ای در شین جیانگ به طور مؤثر بستر و شرایط رشد و گسترش تروریسم و افراطگرایی مذهبی را ریشه کن و به طور واقعی حق مردم اقوام مختلف بر زندگی، سلامتی و توسعه را تضمین کرده است که نه تنها ثبات اجتماعی شین جیانگ را تحقق بخشیده بلکه از امنیت و ثبات منطقه حفاظت می کند. این اقدام کاملاً با روحیه و اصول اساسی جامعۀ جهانی برای مبارزه با تروریسم، پاکسازی افراطگرایی و همچنین کاملاً با منافع اصلی و درخواست مردم کشورهای مختلف جهان هماهنگ است. در حدود سه سال گذشته در شین جیانگ هیچ حادثۀ خشونت آمیز و تروریستی رخ نداده است. در نیمۀ اول سال جاری، شین جیانگ از بیش از 75 میلیون و 890 هزار مسافر چینی و خارجی پذیرایی کرده که این رقم نسبت به دورۀ مشابه سال گذشته 46 درصد افزایش یافته و روند توسعۀ اقتصادی و اجتماعی پی در پی بهبود یافته است.

این اقدامات شین جیانگ برای مبارزه با تروریسم و افراط زدایی در جهان نیز تجارب گرانبهایی فراهم آورده است. چندی پیش سفرای بیش از 50 کشور در نامه ای با امضاء مشترک به رییس شورای حقوق بشر سازمان ملل و کمیسیونر حقوق بشر پشتیانی خود را از موضع چین در مسألۀ شین جیانگ بیان کردند. این به حد کافی نشان می دهد چین در مسألۀ شین جیانگ از درک و پشتیبانی گستردۀ جامعۀ جهانی برخورد است.

تروریسم سرطان جامعۀ بشری است. بسیاری از کشورها از جمله کشورهای غربی از آن آسیب دیده اند. به برخی غربیها توصیه می کنیم عینک تعصب و یک بام و دو هوا را کنار بگذارند، کتاب سفید «کار آموزش مهارت حرفه ای در شین جیانگ» را به خوبی مطالعه کنند و دیگر به تلاشهای دولت چین در راستای مبارزه با افراطگرایی حمله نکنند. یک شین جیانگ پررونق و باثبات، هرگونه دروغی را درهم می شکند.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: