پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۲۷۶۳۴
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۶
رئیس‌جمهوری آمریکا بار دیگر به تکرار الحان قدیمی خود پرداخت و مدعی شد که تهران به دنبال مذاکره است، فقط نمی‌داند چگونه آن را آغاز کند.

به گزارش رویترز، دونالد ترامپ 28 امرداد در میان خبرنگاران در نیوجرسی با طرح این ادعا که چین آماده مذاکره است، اما من آماده نیستم، گفت: کشورهای زیادی اینگونه هستند و ایران هم مایل است مذاکره کند. وی در ادامه تحریم و فشار علیه ایران را افتخاری برای خود عنوان کرد و مدعی شد که تهران نمی تواند نفتش را بفروشد و از زمان آغاز تحریمها، فروش نفت ایران نیز کمتر شده است. «آنها مردمی هستند بسیار مغرور؛ اما اقتصادشان در حال فروپاشیست.»

ترامپ چنین حرفهای پوچی را تکرار کرده است. حدود ده روز پیش وی نیز در حساب توئیتر خود نوشت: ایران دچار بحران اقتصادی شده و برای گفتگو با آمریکا عجله دارد. وی همچنین امانوئل ماکرون رییس جمهور فرانسه را متهم کرد که پیام مبهمی به ایران ارسال کرده است. اما وزیر خارجه فرانسه اتهام ترامپ را رد کرد و گفت: « پیشنهاهای فرانسه در مسألۀ ایران در چهارچوپ حقوق خودش است و فرانسه در این باره به واگذاری اختیار از هیچ کشوری نیاز ندارد.»

یوزف گوبلز وزیر تبلیغات آلمان نازی قول معروفی داشت که «اگر دروغ هزار بار تکرار شود، به حقیقت تبدیل می شود.» گرچه این نظریه ممکن است مدتی مؤثر باشد، اما در نهایت مردم عدالتخواه آن را رد می کنند و به سطل زباله می اندازند. اما برخی سیاستبازان و رسانه های غربی تا امروز این اصل را هادی خود قرار داده اند.

دولت ترامپ پس از روی کار آمدن اصطکاک تجاری را شروع کرد و مدعی شد که در جنگ تجاری به راحتی برنده می شود. اما بیش از یک سال گذشت، غیر از به دست آوردن چند هلوی رسیده، در مذاکرات تجاری با چین، اتحادیه اروپا و حتی همپیمان نزدیکش ژاپن ناکام ماند که هنوز از بن بست خارج نشده است. ترامپ هم مکررا دم از وضعیت خیلی بد اقتصاد چین می زند و این که این کشور تمایل شدیدی برای رسیدن به توافقنامه با آمریکا دارد. منظور او این است که با کلاهبرداری و فشار حداکثری، خود به سود برسد.

خواب و خیال خوبی بود، ولی واقعیت برای آمریکا ناامید کننده است. آمریکا با لجاجت اصطکاک تجاری را شدت می بخشد و فکر می کند به راحتی چین را وادار به تسلیم خواهد کرد، اما در نتیجه فقط منتظر اقدامات متقابل جدی چین است. کشاورزان آمریکا از این موضوع بسیار رنج می کشند، ناامید شده اند، ورشکست شده و حتی خودکشی هم کرده اند.

آیا ایران واقعاً مایل به مذاکره با آمریکاست؟ آیت الله خامنه ای رهبر ایران 22 امرداد سال گذشته در دیدار با هزاران نفر از اقشار مردم از استانهای مختلف گفت نباید با یک دولت متقلب مذاکره کرد. «امام مذاکره با آمریکا را ممنوع کرد، من هم ممنوع می کنم.»

بر عکس، ما عجلۀ آمریکا را دیدیم، هم چماق نشان داد هم هویج تعارف کرد. تحریم محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران یکی از مثالها بود. جدیدترین مکر و حیلۀ امریکا این است که قصد دارد جلوی آزادسازی نفتکش توقیف شده ایران را بگیرد. طبق آخرین خبر، حکومت جبل الطارق 28 امرداد درخواست آمریکا برای توقیف نفتکش ایران را رد کرد، نفتکش ایران جبل الطارق را به سمت آبهای بین المللی ترک کرد. به آمریکا توصیه می کنیم ماجرای دیگری ایجاد نکند و از تنشزایی در منطقه اجتناب ورزد.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: