پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۷۶۴۵
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۲
حذف چهار صفر از پول ملی در شرایطی که اقتصاد کشور نیاز به اصلاحات اساسی دارد از نظر علمی و عقلی خطای استراتژیک است.
علی عبدی زاده تحلیگر اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار گیتی آنلاین ابراز داشت:حذف چهار صفر از پول ملی ,مادامیکه نرخ تورم و نرخ ارز روند نوسانی را در یک بازه زمانی بیش از یک سال طی می کند این تصمیم بعنوان یک ابزار اهرمی سیاستگذاری جواب معکوس خواهد داد.

تحلیلگر اقتصادی با تاکید بر این نکته که با اجرای حذف چهار صفر از پول ملی, تورم چشمگیر دیگری در اقتصاد کشور بوجود خواهد آمد, اظهار داشت : لازمه اجرای حذف چهار صفر از پول ملی , اصلاحات اقتصادی و نظام پولی_بانکی و همچنین در پارادایم توسعه قرار گرفتن است,چرا که خلق پول توسط بانک ها و سفته بازی به همراه یک جو روانی میتواند این فرصت را به یک ابر تهدید تبدیل کند.

کارشناس اقتصادی عنوان کرد: با توجه به اینکه دولت برنامه ای برای توسعه اقتصادی و تولید ندارد,بحث حذف چهار صفر از پول ملی بایستی در شرایط مطلوب روند توسعه, رشد نقدینگی و تورم مطرح و اجرا شود.

عبدی زاده در خصوص حذف چهار صفر از پول ملی ایران ,تصریح کرد: پیش از آنکه سیاستگذار به مساله صفر زدایی
از پول ملی بپردازد لازم است در این خصوص نسبت به تکلیف ارز 4200 تومانی و ارزهای موجود در سامانه نیما ,فضای کسب و کار , سرمایه گذاری های اقتصادی و فرآیند واردات و صادرات و موانعی که بر سر راه فعالیت های اقتصادی وجود دارد همت گماشته و توجه ویژه خود را به برنامه های توسعه محور معطوف کند.

تحلیلگر اقتصادی با ابراز نگرانی از مصمم بودن دولت در اجرای حذف چهار صفر از پول ملی متذکر شد: در حالی که اقشار جامعه با موضوعات ریز و درشت اقتصادی دست به گریبان هستند و افزایش قیمت کالاهای اساسی در معیشت روزانه آنان احساس می شود, در شرایط فعلی نه تنها هیچ اثر واقعی مثبتی ندارد بلکه بار هزینه چاپ میلیون ها برگ اسکناس و ضریب میلیون ها سکه جدید که خود این اتفاق  به معضل جدید دیگر (مثل تجدید کارت های ملی و کارت خود رو ) بدل خواهد شد.
 
وی افزود :مادامیکه با وجود فشار تورمی موجود در قیمت ها و همین که فشار تورمی فرصتی برای خودنمایی یافت و سمت افزایشی حرکت کرد در آنصورت با چهارصد هزار تومان حقوق فقط میتوان چهار صد عدد نان خریداری کرد.

عبدی زاده در پایان این گفت وگو با خبرنگار اقتصادی گیتی آنلاین ,خاطر نشان کرد: در برخی کشورها چنین اقداماتی انجام گرفته اما به عنوان بخشی از یک رفرم و اصلاح اقتصادی واقعی است. اما در کشورما با وجود سابقه دولت در اعلام ارز 4200 تومانی و شرایطی که تصور اصلاحات اقتصادی هم مطرح نیست, به جز بهم ریختگی جدید و طولانی مدت پیامد دیگری در اقتصاد ابر چالش امروز ایران در بر نخواهد داشت.
نویسنده:عزه میرصادقی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: