پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      شهادت سردار سلیمانی تبریک و تسلیت       
کد خبر: ۲۷۷۹۹
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۶
شریعت نژاد:
سیلی که 13مهر 1398 در منطقه تنکابن، رامسر و عباس آباد اتفاق افتاد 700 میلیارد تومان خسارت به بار آورد که نیمی از این اعتبار به منطقه نیامده است.شمس الله شریعت نژاد در گفت و گو با خبرنگار گیتی آنلاین گفت: 13 مهر امسال ما مقدار زیادی بارندگی داشتیم با مرکزیت تنکابن که مطابق با برآورد خسارتی که دولتمردان داشتند هفتصد میلیارد تومان خسارت برآورد شد که در بخش کشاورزی هنوز هم کسانی که به دلیل انحراف آب، اراضی شان را سیل برده است اعتراض دارند و ریالی هم خسارت دریافت نکرده اند تا بتوانند زمین هایشان را بازسازی کنند.

در بخش مسکن هم عده ای ابنیه هایشان در حال ساخت است یا ساخته شده و یا در حال ساخت است و در حال کار روی دیوارچینی های مسیر و پل ها دارند کار می کنند که متاسفانه از مبلغ اعتباری که برای این منطقه پیش بینی کردند تقریبا نصف آن به منطقه آمده و بقیه آن معلوم نیست صرف چه کاری شده که آثاری از آن نیست. چند بار هم سوال کردیم تذکر دادیم دنبالش هستیم که این اعتبار را تامین کنند.

وی تاکیدکرد: این مبلغ شامل بخش کمی از خسارت وارده به اموال، خانه ها و اراضی مردم است که اتفاق افتاده است. بخشی از خسارت که تشدید شده است به خاطر سوء مدیریت هایی است که در آن منطقه اعمال شده است با توجه به این که بارندگی از دامنه به پائین بود و در ارتفاعات نبوده است حجم گل و لایی که به داخل رودخانه آمده و درخت هایی که سیل با خودش آورده مسیر پل ها را بستند و این موضوع باعث تشدید خسارت شده و آب را بیشتر کرده و باید از ریشه با این موضوع برخورد کرد زیرا که کنترل مسیر رودخانه کافی نیست بلکه باید کاری کرد که در بالادست جلوی شدت تخریب را گرفت کاری که الان در لرستان اتفاق افتاد.

وی در ادامه پرسید: یک متر رس در خانه های مردم چکار می کرد؟ این نشان می دهد که در بالادست فرسایش راحت صورت گرفته و علت فرسایش آن است که ما منابع طبیعی را به حال خود رها کردیم، مثلا در مرتعی که می شود یک راس گوسفند را در یک هکتار داشته باشد هفت راس گوسفند را در یک هکتار می اندازیم که تمام ریشه ها را هم درمی آورند و خاک را در معرض تخریب و فرسایش قرارمی دهند.

این عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی تصریح کرد: ما بیشتر با معلول مبارزه می کنیم تا باعلت و به این مسائل توجه نداریم.

نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس آباد درباره وضعیت اسکان سیل زدگان در فصل سرد پیش رو گفت: در منطقه ما بیش از 1500 خانه آسیب دیده داشتیم که صد درصد تخریب نشده بودند و دولت خدماتی را به آنها ارائه کرد. این خانه ها در حال بازسازی هستند و بخش عمده آنها قبل از زمستان آماده می شود اما بخش کمی که خانه هایشان جابه جا شده است و خانه به کلی تخریب شده است این افراد همچنان گرفتار هستند و کشمکش داریم برای اینکه بتوانیم برای آنها جا نمایی کنیم. برخی تهیه زمین برای آنها خیلی مهم است و زمین ندارند و اگر بخواهند زمین خودشان را بازسازی کنند مجددا در معرض تهدید است و این هم مایه نگرانی است. مشکلات منطقه متعدد است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی از مسئولین دولتی خواست: دولت پیگیری کند ببیند اعتباری را که برای منطقه فرستاده است کجا رفته است؛ اینجا می گویند ما اعتبار را داده ایم از مقامات و مسئولین محلی من سوال می کنم تقریبا پنجاه درصد این اعتبار به منطقه نیامده است. انتظار داریم که برای جبران خسارت اراضی ای که آب برده تسهیلات کم بهره ای منظور کنند تا بتوانند اراضی خود را بازسازی کنند.


نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: