پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۲۷۸۲۷
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۹
برداشت غیر مجاز از بستر رودخانه و تخلیه پسماندهای ساختمانی عامل آبگرفتگی حاشیه رودخانه لار زاهدان بود
به گزارش گیتی آنلاین_ مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان از بازدید مشترک نمایندگان اداره کل حفاظت محیط زیست استان، شرکت سهامی آب منطقه ای استان، مرکز بهداشت شهرستان زاهدان و امور آب شهرستان زاهدان از محل رودخانه لار خبر داد. 
حید پورمردان در این خصوص گفت: پیرو اطلاع رسانی یگان حفاظت محیط زیست استان در خصوص تخلیه نخاله های ساختمانی در بستر رودخانه لار، نمایندگان اداره کل حفاظت محیط زیست استان، شرکت سهامی آب منطقه ای استان، مرکز بهداشت شهرستان زاهدان و امور آب شهرستان زاهدان از محل رودخانه لار بازدید کردند. 

وی افزود: متاسفانه در بازدید از این منطقه مشخص شد که علیرغم اعلام شرکت سهامی آب منطقه ای استان مبنی بر عدم برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه، برداشت های غیرمجاز همچنان ادامه دارد.

وی تصریح کرد: نخاله های ساختمانی سطح شهر و همچنین ضایعات واحدهای تولید آسفالت در بستر رودخانه در سطح وسیع و در حجم قابل توجه تخلیه و رهاسازی  شده است .

 وی ادامه داد: تخلیه پسماندها به ویژه پسماندهای عفونی و دارویی از جمله سرسوزن، ست سرنگ، شیشه های حاوی دارو و ... در قسمتی از بستر رودخانه و رهاسازی آن که بخشی نیز در همان محل سوزانده می شود. 

پورمردان در خصوص وضعیت کنونی بستر و حاشیه رودخانه لار هم اظهار داشت: تخلیه نخاله و پسماند در بستر رودخانه و  همچنین برداشت غیرمجاز شن و ماسه باعث تغییر در شکل مورفولوژیک طبیعی رودخانه، انسداد و تغییر مسیر عبور آب و جزء عوامل تشدید آبگرفتگی و افزایش تخریب های ناشی از سیل در منطقه خواهد بود. همچنین پسماند های رهاشده در بستر رودخانه تهدید علیه سلامت، بهداشت عمومی و محیط زیست محسوب می شود. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در خصوص اقدامات انجام شده توسط مجموعه اداره کل حفاظت محیط زیست استان گفت: ماموران اجرایی یگان حفاظت محیط زیست استان بارها با متخلفین برداشت غیر مجاز شن و ماسه، متخلفین تخلیه پسماندهای ساختمانی و سایر پسماندها در این منطقه برخورد قانونی لازم رانجام داده اند و متخلفین را به مراجع قضایی معرفی کرده اند اما حل معضلات و مشکلات این منطقه همکاری سایر ارگانهای دخیل در این موضوع را می طلبید. که بازدید مذکور جهت هماهنگی لازم و منسجم برای کاهش معضلات زیست محیطی این منطقه انجام شد. 
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: