پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      شهادت سردار سلیمانی تبریک و تسلیت       
کد خبر: ۲۸۰۰۳
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۵
دفتر کنترل داراییهای خارجی وزارت خزانه داری آمریکا 8 شهریور اعلام کرد که ابر نفتکش آدریان دریا ۱ و ناخدای آن را تحریم کرده است.

بنا به گزارشها نفتکش ایرانی پس از آزاد شدن در دو هفته پیش بارها مقصد حرکتش را تغییر داده و در حال حاضر در دریای مدیترانه در حال حرکت است و جایی برای لنگر انداختن پیدا نمی کند. آمریکا هشدار داده است هر فردی تسهیلاتی در اختیار نفتکش ایرانی قرار دهد با خطر تحریم آمریکا مواجه خواهد شد.

کشورهایی مانند یونان، ترکیه و لبنان که از جمله مقاصد نفتکش ایرانی گزارش شده بودند، از ترس تهدید این ابرقدرت یکی پس از دیگری رابطۀ خود را با نفتکش آدریان دریا ۱ انکار کردند.

آمریکا از حکومت جبل الطارق از توابع انگلستان خواست نفتکش ایرانی را توقیف کند، اما چون موفق نشد، رأساً وارد میدان شد. وزارت دادگستری آمریکا حکم بازداشت نفتکش را صادر کرده ولی از آنجا که آمریکا از واکنش متقابل ایران هم هراس دارد و جرأت نمی کند نفتکش ایران را توقیف کند، همچنان به بازی قدیمی خود یعنی اعمال فشار حداکثری را در پیش گرفته است.

اعمال تحریم آمریکا علیه نفتکش آزاد شدۀ ایران و اعمال فشار بر کشورهای دیگر برای همراهی با خود، کاملا رفتاری قلدرمآبانه است که به تعبیر محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران، این کار امریکا «دزدی دریایی» است.

ولی ایران غیر از سرزنش، در مقابل حریفانش سلاح متقابل دارد تا فریب نمایشهای دورویی انگلستان و آمریکا را نخورد. با این که انگلستان نفتکش ایران را آزاد کرده، ایران هنوز خبری از رها کردن نفتکش توقیف شدۀ انگلستان نداده است. این دو نفتکش بی دلیل اسیر یک بحران سیاسی شده اند و ناخداهایشان در تمام این مدت در وضعیت استیصال رقت آوری قادر نیستند به خانه هایشان برگردند.

هدف آمریکا از توقیف و تحریم نفتکش ایرانی این است که صادرات نفت ایران را به صفر برساند. اگر چه بعد از لغو «معافیت واردات» نفت از ایران برای چند کشور، صادرات نفت ایران به میزان زیادی کاهش یافته، ولی ایران تجربۀ فراوانی در مقابله با تحریم دارد و با اعمال فشار حداکثری نمی توان ایران را وادار به تسلیم کرد؛ بلکه این تنها انزجار بیشتر مردم ایران را بر خواهد انگیخت، همانطور که سایر کشورها هم مراتب نارضایتی و مخالف شدید خود را با اقدامات امریکا اعلام کرده اند.

صدور نفت حق مسلم و قانونی ایران است. چین بارها تاکید کرده است قاطعانه با تحریم یکجانبه و به اصطلاح مدیریت درازدست آمریکا مخالف است و مانند گذشته همکاری اقتصادی و تجاری عادی را با ایران حفظ خواهد کرد.

هفته گذشته، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران از چین دیدار کرد. وانگ یی عضو شورای دولتی و وزیر خارجه چین در ملاقات با ظریف گفت چین در مسألۀ هسته ای ایران خواستهای منطق ایران را درک می کند و معتقد است که در صورت اجرای برجام، ایران باید پاداش منطقی به دست بیاورد.

افزون بر این گائو فنگ سخنگوی وزارت بازرگانی چین در ماه مه در پاسخ به این پرسش که آیا چین واردات نفت ایران را قطع خواهد کرد، خاطر نشان کرد، همکاری اقتصادی و انرژی بین جامعه جهانی از جمله چین و ایران در چهارچوب قانون بین المللی منطقی و قانونی است و باید مورد احترام و حفاظت قرار گیرد. این موضع مشترک اکثر اعضای جامعه جهانی است

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: