پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      شهادت سردار سلیمانی تبریک و تسلیت       
کد خبر: ۲۸۰۸۳
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۸
دکتر نوذر قنبری
امروز نه روز “زن و مادر” است و نه روز خاصی است که مربوط به زنان باشد، تا به بهانه آن درباره بانوان صحبت کنیم.

به گزارش گیتی آنلاین، ما عادت داریم به مناسبت روز زن یا مادر درباره‌ی مسائل و دغدغه‌های زنان جامعه صحبت و بحث کنیم و سر و صدا راه بیاندازیم، اما این بحث و سر و صداها فقط همان چند روز دوام دارد و بعد از آن «دختران، زنان و مادرانمان» را که مشغول کار در آشپزخانه، ادارات، مزارع و باغات، کارخانجات و یا حتی پشت فرمان ماشین هستند و متواضعانه تلاش می‌کنند با تمام رنج هایشان تنها گذاشته و به فراموشی می‌سپاریم.
اگر از مشکلات فرهنگی شهر کرمانشاه و بی‌سروسامانی وضعیت این شهر ناراحتیم یادمان باشد، که باید برای درمان این درد به توانایی زنان ایمان بیاوریم. شاید ریشه خیلی از این مشکلات به بی‌توجهی به زنان و مادران و توان آن‌ها برمی‌گردد. یادمان باشد که مادران فرهیخته، آگاه، شاداب و قدرتمند، می‌توانند فرزندانی فرهیخته در دامان خود بپرورانند و تحویل جامعه دهند.
وقتی دختران، زنان و مادرانمان را در طول سال فراموش می‌کنیم و آن‌ها را با دل‌مشغولی‌ها، اضطراب‌ها و دغدغه‌هایشان تنها می‌گذاریم، چگونه توقع داریم که بتوانند توان و انرژی لازم برای تربیت فرزندان خود داشته باشند؟ بسیاری از دختران، زنان و مادرانمان «رنج اقتصاد خانوارها» را به دوش می‌کشند و شیر زنانه روزگار را سپری می‌کنند. آن‌ها دیگر انگیزه‌های ندارند تا دایره اطلاعات و دانش خود را با این حجم از دغدغه‌ها، دلواپسی‌ها و اضطراب‌ها، افزایش دهند. این شیر زنان تنها تلاش می‌کنند تا این حجم از رنج و فشار را بر سر فرزندان و همسر خود خالی نکنند و در وجود خود حبس نمایند.
بی‌شک اگر کشور، استان، شهر، روستا و جامعه بافرهنگی می‌خواهیم باید «نقش و توانایی زنان را باور داشته باشیم».
زنان نیمی از جامعه ما را تشکیل می‌دهند. توسعه از بالا و توسط دولت‌ها نمی‌آید. توسعه از افراد و خانواده‌ها آغاز می‌شود و ریشه می‌دواند. توسعه فردی است و زنان هم در جامعه ما ۵۰ % افراد جامعه را تشکیل می‌دهند. باید به توانایی این پنجاه درصد هم فکر کنیم و ایمان داشته باشیم.
زنان توانمند علاوه بر حوزه تربیتی، در حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و … هم می‌توانند در آفرینش توسعه برای استان کرمانشاه سهیم شوند و شگفتی بیافرینند. جالب است بدانیم کرمانشاه در سال ۱۳۹۷ رتبه نخست سوادآموزی را در کشور کسب کرده و ۹۰ درصد این موفقیت در حوزه زنان بوده است. این روزها قبولی زنان و دختران در دانشگاه‌ها بیشتر از پسران است. این موضوع بیانگر شور و اشتیاق دختران و زنان برای کسب دانش و پیشرفت است. اما باید پرسید چه زمینه‌هایی برای نقش‌آفرینی زنان در توسعه جوامع فراهم‌شده و چرا هنوز به توان آن‌ها ایمان نداریم؟!
ارتقاء جایگاه فعالیت‌های اجتماعی زنان و ارتقاء سلامت جسمی، روحی، اجتماعی و سیاسی آن‌ها باید یکی از دغدغه‌های نظام مدیریت و برنامه‌ریزی‌مان باشد. زنان با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند ازجمله؛ افسردگی، طلاق، بد سرپرستی، سرپرستی خانوار و معضلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دیگری که بیان آن‌ها در این مقال نمی‌گنجد. راه برون‌رفت از این مشکلات این است که « توانایی زنان را باور داشته باشیم».

دکتر نوذر قنبری

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: